sayfa 97 den 110 a kadar cevapları verirmisiniz yeni kitaplara göre..

Konu 'Edebiyat 9.Sınıf' bölümünde SuSKun677 tarafından paylaşıldı.

 1. SuSKun677

  SuSKun677 Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  97 den 110'a kadar III. ünite Lütfenn cevapLaRı veRin...
 2. MAHMUT123

  MAHMUT123 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  11 Ocak 2011
  Mesajlar:
  129
  Beğenileri:
  106
  Ödül Puanları:
  0
  Sayfa100
  1:)Forsa adlı hikayede olayları birbirine bağlayan unsurlar hikayenin de yapısını oluşturan kişiler,zaman ve mekandır.Hikayedeki Kara Memiş,Turgut Korsanlar,efendi,bağcı,Türk askerleri kişileri;otuz sene kırk sene altımış yaşında...gibi yuvarlak ifadeler zaman;korsan gemisi,ada ve Türk gemisi de mekanları göstermektedir.
  apache2696 bunu beğendi.
 3. Rüzgar

  Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.028
  Beğenileri:
  875
  Ödül Puanları:
  113
  SAYFA 97-98-99-100-101-102. Sayfaların Cevapları
  Forsa İncelemenin Cevapları:

  1)Forsa adlı hikayede olayları birbirine bağlayan unsurlar hikayenin de yapısını oluşturan kişiler,zaman ve mekandır.Hikayedeki Kara Memiş,Turgut,korsanlar,efendi, bağcı,Türk askerleri kişileri ; otuz sene,kırk sene,altmış yaşında gibi yuvarlak ifadeler zamanı ; korsan gemisi,ada ve Türk gemisi de mekanları göstermektedir.

  2)Arkadaşlar grafiği burada çizemiyorum ..

  3)Forsa adlı hikayede anlatılanların gerçek hayatta aynen yaşanması mümkün değildir.Çünkü metinde anlatılanlar ‘’kurmaca gerçeklik’’tir.Doğal gerçeklik olarak düşünülse bile aynı olay örgüsüyle,kişilerle,zaman ve mekanlarıyla anlatılanların aynen yaşanması mümkün değildir.

  4)’’İnsana özgü gerçeklik’’ söz grubu,insana ait her şeyi,onun hayal,tasarı,izlenim ve düşüncelerini de içine alarak ifade eden gerçekliği ortaya koymaktadır.

  5)Forsa adlı metine ekleme yapacak olursak metinin yapısı ile uyumluluk gösteremeyebilir.

  6) Kara Memiş nasıl bir insandır? =>Korsanlara esir düşmüş,vatan hasreti çeken bir insandır. Kara Memiş durağan mıdır , dinamik midir? =>Olaylar Kara Memiş’in etrafında gerçekleştiği için dinamiktir. Hikayenin hangi kısmı sizin Kara Memiş hakkında böyle düşünmenize neden oldu? =>Ana kahraman olduğu için hikayenin bütününde bu durum söz konusudur. Sosyal ortam ve çevre Kara Memiş’i nasıl etkilemiştir? =>Yaşadığı ortam Kara Memiş’in olumsuz olarak etkilenmesine sebep olmuştur. Kara Memiş’in karakterler/ tipler üzerinde etkisi varmı? =>Diğer karakterler üzerine herhangi bir etkisi yoktur. Kara Memiş,kendi kişiliğinin farkında mı?Yani sizin onun için düşündüklerinizi o da kendi hakkında düşünüyor mu? Neden? =>Evet,yıllar geçmesine rağmen ümidini kaybetmemesi kişiliğinin farkında olduğunun göstergesidir. Sizce gerçek hayatta Kara Memiş gibi davranan biri olabilir mi? =>Gerçek hayatta Kara Memiş gibi davranan biri olamaz.

  7)Forsa adlı hikayedeki mekanlar ve özellikleri şu şekildedir; *Korsan Kadırgaları:Kara Memiş’in kürek mahkumu olduğu mekan. *Akdeniz kıyısındaki ada:Kara Memiş’in esir olarak satıldığı ve ömrünün geri kalanını geçirdiği mekan. *Kulübe:Kara Memiş’in azat olduktan sonra yaşadığı mekan. *Kasaba:Kara Memiş’in acıktığında gittiği ada kasabası. *Büyük Türk Kadırgası: Kara Memiş’in oğlu Turgut’la karşılaştığı mekan. Aynı hikaye farklı bir mekanda kurgulansa aynı etkiyi göstermez.Çünkü metindeki kişi ve mekan arasında bir bütünlük vardır.Farklı bir mekan bu bütünlüğü bozacağından farklı bir mekanda yapılacak kurgu aynı etkiyi yaratmaz.

  8)Ömer Seyfettin’in Forsa’yı yazma amacı,okuyucuda ya da dinleyicide estetik bir etki bırakmaktır.Bu estetik etki içerisinde verilmek istenen ileti de vardır.

  9)Forsa’da anlatılan olayların ‘’insana özgü gerçeklik’’ olmasını sağlayan unsurlar,çekirdekte bir insanın yer alması,onun duygu,izlenim,hayal ve ümitlerinin yine insana özgü biçimde var olmasıdır.

  10)Forsa adlı hikayedeki zaman ifadelesi olarak şu şekilde örnek verebiliriz; *Bu ‘’her gece’’ uykusunda kendisini kurtarmak için birçok gemilerin pupa yelken gelmediğini gören zavallı eski bir Türk forsasıydı. Zaman,metindeki yapıyı tamamlamak amacıyla kullanılan unsurlardan biridir.

  ANLAMA-YORUMLAMA

  1)Anlatmaya bağlı edebi metinlerde yapıyı oluşturan olay örgüsü kişiler,zaman ve mekan metnin mesajını vermede ve somutlaştırmayı gerçekleştirmede kullanılan bir amaçtır.Bu amaçları kullanmaktaki amaç ise metinde verilmek istenen iletidir.

  2)Tünek Ahmet adlı metin parçasının yapısını oluşturan unsurlar: Olay Örgüsü: -Ahmet’in uykuya dalması, -Ahmet’in yanına birkaç kişinin gelmesi, -Ahmet’in Tünek Ahmet olması, Kişiler: Ahmet,Poyraz Hasan ve diğerleri. Zaman: Adalardaki ‘’fenerler’’den her biri göz kırparak,’’ışıklarıy’’la Ahmet’in söylediklerini tatlı tatlı yalanlıyorlardı. Mekan: -Battaniyesinin yarısı üzerinde yarısı ‘’denizde,güverteye’’ uzanmış.

  3)Verilen metin parçası hikayenin çözüm bölümüne aittir.Çünkü hikayede anlatılanlardan sonuçlandırılmıştır.

  ÖLÇME-DEĞERLENDİRME

  1)Y-D

  2)Mustafa Meraki Efendi ve Mehmet’tir. Olacak.

  3)C şıkkı

  4)D şıkkı

  5)Verilen metin parçasında mekan,betimlenerek ve kahramanın ruh halini etkisi yönüyle verilmiştir.

  6)Verilen metin parçasında kahraman,kişilik özellikleriyle anlatımıştır.Anlatılanlara göre kahraman kitaplarla içli dışlı onları hayatının merkezine koyan bir yapıya sahiptir…

  SAYFA 103 – 104 – 105 – 106

  Hazırlık;
  Dostluk temasının işlendiği hilayenin bir bölümünün çıkarılıp yerine doğa sevgisi ile ilgili bir bölüm eklendiğinde hikayenin teması ile uyuşmadığını,hikayenin anlam bakımından bozulmasına neden olduğunu gözönünde bulundururuz.

  İnceleme
  1.Etkinlik:
  1.grup => Kırk Yalan Masalı *Padişahın çocuklarına vasiyetini bildirmesi, *Sarı tüylü,mavi gözlü adamın saraya gelmesi, *Köse’nin saraya gelmesi, *Cücenin saraya gelmesi, *Şehzadelerin musrifliği, *Sarı tüylü,mavi gözlü adamın büyük şehzadelerin atını çalması, *Köse’nin ortanca şehzedenin yularını çalması, *Cücenin küçük şehzadeye mağlup olmadı.
  2.grup => Bay Kordes *Horoz ile tavuğun geziye çıkmaları, *Yolda bir kedi ile karşılaşmaları ve onu da yanlarına almaları, *Yolda değirmen taşı,yumurta,ördek,toplu iğne ve dikiş iğnesine rastlayıp onlarıda yanlarına almaları, *Bay Kordes’in evine ulaşıp her birinin bir yere yerleşmesi, *ßay Kordes’in evine dönmesi ve başına gelenler. Yukarıdaki parçalara metin içinde anlam kazandıran ve diğer parçalarla birlikte anlamlı bütün olmasını sağlayan unsur metinlerde işlenen ”tema”dır.

  1)Bütün edebi metinler bir tema etrafında birleşen parçalardan meydana geldiği için yukarıda yapılan işlem tüm edebi metinler için geçerlidir.

  2)Bay Kordes adlı masaldaki temel çatışma,dost-düşman,iyi-kötü çatışmasıdır.Masalın teması ise, ”Kötülük yapan cezasız kalmaz”dır.

  3)”Hazıra dağ dayanamayacağı için bu üç adam böyle vurup harman savurarak kısa zamanda büyük şehzadenin bir sandık altınını tüketirler.” ifadesi Kırk Yalan Masalı adlı metinin teması olan ”Hazıra dağ dayanmaz” ifadesiyle örtüşen bir ifadedir. Yine ”Anlaşılan pek kötü yürekli biriymiş,Bay Kordes” cümlesi de Bay Kordes masalının ”Kötülük yapan cezasız kalmaz.” temasıyla aynı doğrultudadır.

  4)Kırk Yalan Masalı adlı metinde sosyal hayat ile ilgili unsurlar;yönetimin padişah tarafından gerçekleştirilmesi,binek hayvanı olarak ”at”ın kullanılması,alışverişin kurulan pazarlarda yapılması gösterilebilir. Yine ”Hazıra dağ dayanmaz.” teması ise düşünce tarihinin bir yansımasıdır. Bay kordes adlı metindeki dikiş iğnesi,değirmen taşı,iskemle,karyola ve ok sözcükleri günlük hayatta kullanılan bazı araçları göstermektedir. Yine ”Kötülük yapan cezasız kalmaz” teması ise düşünce tarihinin bir yansımasıdır.

  ANLAMA-YORUMLAMA

  2)Bir metinin temasının metindeki olaylardan bağımsız olarak ele alınması mümkün değildir.Çünkü metnin yapısı temaya göre oluşturularak kurgulanır.

  ÖLÇME-DEĞERLENDİRME

  1) D-Y
  2)Vatan Sevgisi
  3)C
  4)D
  5)Anlatmaya bağlı edebi metinlerin yapısını oluşturan olay örgüsü,kişiler,zaman ve mekan unsurları metnin temasi etrafında bir araya getirilerek kurgulanır..

  Sayfa 109

  anlama yorumlama;

  1.soru : gonderıcılık işlevınde yazılmıstır.
  2.soru : yazılan olayları dısarıdan izlemıs ızlenımlerı yazmıs ılahı bakıs acısı vardır.
  3.soru : istanbul’un özelliklerinden bahsetmıs.Cosku verıcı bır metındır.Surukleyıcıdır…
  4.soru : İlahı bakıs acısı vardır.
  5.soru : Evet.anlatıcı olayları kendı ınandırıcılıgı ıle anlatır.

  Sayfa 110

  Ölçme ve Degerlendırme
  1.soru : Y – D
  2.soru :İlahi bakıs acısıyla yazılmıstır.
  3.soru : D
  4.soru : D
  5.Soru: -
  sevgi_tutsağı, yesminn, buse ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 4. xLarge

  xLarge Üye

  Katılım:
  12 Ekim 2009
  Mesajlar:
  51
  Beğenileri:
  451
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  İstediğiniz ödevler verdiğim adreste ayrıntısıyla var..Bir teşekkür etseniz yeter.. ;)
  ufff ! bunu beğendi.
 5. ufff !

  ufff ! Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2010
  Mesajlar:
  27
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  103 den sonrası yok ama :(
 6. ufff !

  ufff ! Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2010
  Mesajlar:
  27
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bana 107'ye kadar lazım.
 7. Séyma .)

  Séyma .) Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2010
  Mesajlar:
  64
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkürler:)

Sayfayı Paylaş