Sayısal öğrencileri çok daha şanslı

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde karamelek tarafından paylaşıldı.

 1. karamelek

  karamelek Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.692
  Beğenileri:
  458
  Ödül Puanları:
  36

  ÖSS’ye özellikle SAY-2 puan türünden giren öğrencilerin yerleştirilmesi şansı daha fazla.


  Üniversite sınavına giren öğrenciler arasında sayısalcılar diğer alan adayları karşısında daha şanslı. Bu yıl, SAY-2 puan türünde tercih yapmaya hak kazanan öğrenci sayısı 251 bin.SAY-2 toplam lisans kontenjanı ise 110 bin. Dolayısıyla her iki öğrenciden birisinin yerleşeceğini düşünebiliriz.

  EA-2 puan türünde tercih yapmaya hak kazanan öğrenci sayısı 336 bin. Bu öğrencilerin içinde sayısal alan ögrencileride bulunuyor. Toplam kontenjanın 80 bin 593 olduğunu düşünürsek her 4 öğrenciden birisinin yerleşeceğini söyleyebiliriz.
  SÖZ-2 puan türünde tercih yapmaya hak kazanan öğrenci sayısı 187 bin ve toplam kontenjan 33 bin civarında.Her altı sözel öğrencisinden birisinin üniversiteli olma şansı bulunuyor.

  Sözeller EA istiyor
  Bu yıl sözel puan türüyle öğrenci alan bazı bölümler de EA puan türüne geçtiler. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın verdiği bilgiye göre iletişim fakülteleri de dahil olmak üzere sözel puanıyla öğrenci alan daha pek çok fakülte EA puan türüne geçmek istiyor.

  Geçmiş yıllarda sözel puanıyla öğrenci alan Arkeoloji bu yıl EA-2 ile öğrenci alacak. Reklamcılık bölümünün puan türü de EA-2 den SÖZ-2 ye geçmiş durumda.
  Alan değişikliği yapılan bölümler şöyle:
  Reklamcılık bölümü EA-2 den SÖZ-2 ye geçti.

  Çocuk Gelişim ve Eğitimi bölümünün puan türü EA-1’den EA-2’ye geçti.
  İşletme Bilgi Yönetimi bölümünün puan türü EA-2’den EA-1’ee geçti.
  Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım bölümünün adı Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi olurken, puan türü de EA-2’den SAY-2’ye geçti.

  Vakıflar memnun
  Öte yandan taban puanların düşürülmesinin özellikle vakıf üniversitelerine ve Kıbrıs’taki üniversitelere daha fazla öğrenci akımına yol açması bekleniyor.Sınavda 165 barajını aşan öğrenci sayısının daha da fazla olabileceğine dikkat çeken Bahçeşehir Üniversitesi uzmanları ‘Lise son sınıf öğrencilerinin sınavda daha yüksek test ortalama tutturmaları diğer adayların ise daha düşük bir ortalamaya sahip olmaları ve puanları hesaplanırken lise son sınıf öğrencilerinin verilerini kullanılması, barajı geçmek için diğer adayların daha fazla soru yapmasını gerektirdi. Eğer bütün adayların ortalamaları kullanılsaydı 165 baraj puanı geçen öğrenci sayısı 950 binin üstüne çıkabilirdi’ dedi.

  Özel meslekler ve bölümler

  Aktüerya (SAY-1) Aktüerya Bilimler (SAY-2)
  Bölüm, sigorta şirketlerinde ve mali kuruluşlarda riskli durumlara karşı başvurulacak, konusunda uzman elemanlar yetiştirir. İnsanların doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını etkileyen; deprem, sel, yangın, hırsızlık gibi mali durumunu etkileyen konularda risk durumunu analiz etmek, finansal önlemler almak aktüerya biriminin görevidir.

  Aktüerya bölümünde öğrenim görecek ve bu alanda çalışacak kişilerin matematiksel düşünme yeteneğine sahip olması, finans, ekonomi, hukuk konularına ilgili olmaları gerekmektedir. Bölümde okutulan derslerden bazıları:
  Yönetim bilimi, hukukun temel kavramları, matematik, muhasebe, iktisada giriş, istatistik, anayasa hukuku, finansal piyasalar ve kurumlar, finansta kantitatif kurumlar.
  Mezunlara “Aktüer” unvanı verilir. Sigorta şirketlerinde risk hesaplama uzmanı olarak görev alarak şirketin karşılaşacağı ya da sigorta edeceği riskleri hesaplar.
  n Bulunduğu üniversiteler: Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Y.O. Aktüerya. 2007 taban puanı 347,602. Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Aktüerya Bilimleri. 2007 taban puanı 331,514.

  BİYOKİMYA (SAY 2) :
  Bölümde, biyolojik sistemlerin organizasyon ve fonksiyonlarını moleküler düzeyde inceleniyor. Biyokimya bölümünü tercih edecek öğrencilerin kimya ve biyoloji bilimleriyle ilgili, araştırmacı, bilimsel meraka sahip ve analitik düşünme gücünün gelişmiş olması gerekiyor. Bölümde okutulan derslerden bazıları:
  Genel kimya, matematik, bilim İngilizcesi, fizik, biyokimya, genetik ve mikrobial genetik ve gen teknolojisi.

  Mezunlara “Biyokimyager” unvanı verilir. Biyokimyagerler kozmetik, gıda, ilaç, tıbbi malzeme, kimyasal maddeler, deterjan teknolojisi kollarında ve üniversitelerin araştırma merkezlerinde görev alabilirler.
  - Bulunduğu üniversiteler: Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyokimya 2007 taban puanı 327,219. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyokimya(İ.Ö.). 2007 taban puanı 323,120.

  Biyomedikal Mühendisliği (SAY 2):
  Biyomedikal mühendisliği sağlık alanında teşhis ve tedavi amacıyla kullanılan mekanik ve elektronik cihaz ve sistemlerin üretim, geliştirme, teknik işletme ve bakım onarım faaliyetlerini kapsıyor. Günümüzde ölçme ve görüntüleme amacıyla kullanılan EKG, EMG, EEG, röntgen, ultrason, CT, MR, PET sistemleri teşhise yönelik; ışın tedavisi ve lazer sistemleri ise tedaviye yönelik olarak yaygın biçimde kullanılan biyomedikal cihaz ve sistemlerdir. Biyomedikal sistemlerin tasarım ve geliştirme faaliyetlerini yürütecek, sistemlerin verimli kullanılmasında görev alacak teknik ve bilimsel bilgi birikimine sahip elemanlara duyulan gereksinim her geçen gün artıyor.

  Bu programda öğrenim görmek isteyen kişilerin fen bilimleri ve matematikte başarılı, tıp alanına ilgi duyan elektronik ve mekaniğe meraklı, yaratıcı kişiler olmaları gerekiyor.

  Bölümde okutulan bazı dersler: Tıbbi biyoloji, biyokimya, devre teorisi, sayısal mantık tasarımı, elektronik, elektromanyetik teori, biyoistatistik, tıbbi teknoloji yönetimi.
  Biyomedikal mühendisleri resmi ve özel hastanelerde, dispanserlerde ve sağlıkla ilgili cihazların üretiminin ve pazarlamasının yapıldığı şirketlerde görev alabilirler.

  - Bulunduğu üniversiteler: Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği (yüzde 50 burslu) 2007 taban puanı 328,820. Yeditepe Üniversitesi Müh.-Mim. Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği (Burslu)2007 taban puanı 346,340. Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği 2007 taban puanı 301,253. Yeditepe Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği 2007 taban puanı 282,844.

  Deniz Teknolojisi Mühendisliği(SAY 2) :
  Bu programın amacı, denizlerin temizliği ve korunması, sularda yaşayan canlıların niteliği, su ürünlerinin yetiştirilmesi, işletilmesi ve değerlendirilmesi alanında kullanılacak araç ve yapıların tasarımlanması ve üretilmesinde çalışacak nitelikli insan gücü yetiştirmek.

  Bu bölümü tercih edeceklerin, teknik ve mekanik becerilere sahip, fen derslerinde başarılı ve insanlarla iyi iletişim kurabilen kişiler olması gerekiyor. Bölümde okutulan bazı dersler:

  Matematik, fizik, kimya, istatistik, dinamik, gemi ve deniz yapısı, gemi makineleri ve donanımı, gemi sevki, sualtı akustiği.
  Mezunlara “Gemi İnşaatı ve Deniz Mühendisi” unvanı verilir. Denizlerde ve iç sularda faaliyet gösteren her türlü kamu sektöründe ve özel sektöre bağlı kuruluşlarda, su ürünleri yetiştirme çiftliklerinde, tersanelerde, dizel motor fabrikalarında veya temsilciliklerinde ve kısmen makine mühendisliği kapsamına giren alanlarda çalışabilirler.

  - Bulunduğu üniversiteler:
  İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnş. Ve Deniz Bil.Fak. Deniz Tek.Müh. 2007 taban puanı 336,410.

  Üniversitelerin kimlik kartları

  BATMAN ÜNİVERSİTESİ
  Kuruluş yılı: 2007
  Tel:0488 213 27 82
  Faks:0488 215 80 06
  İnternet adresi:yok
  Adres:Batman Üniversitesi Merkez- Batman
  Öğrenim dili:Türkçe
  Üniversite türü:Devlet
  Barınma:Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurt bulunuyor.
  Burs:Üniversitenin özel bursu yok.

  BİLECİK ÜNİVERSİTESİ
  Kuruluş yılı:2007
  Tel:0 228 216 00 61
  Faks:0 228 216 00 26
  İnternet adresi:bilecik.edu.tr
  Adres:Bilecik Üniversitesi Rektörlüğü 11210 Gülümbe /Bilecik
  Öğrenim dili:Türkçe
  Üniversite türü:Devlet
  Barınma:Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurt bulunuyor.
  Burs:Üniversitenin özel bursu bulunmuyor.

  BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ
  Kuruluş yılı:2007
  Tel:0426 213 25 50
  Faks:0426 213 28 66
  İnternet adresi:yok
  Adres:Bingöl Üniversitesi- Bingöl
  Öğrenim dili:Türkçe
  Üniversite türü:Devlet
  Barınma: Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait 500 kapasiteli öğrenci yurdu var.
  Burs:Üniversitenin özel bursu yok.

  BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ
  Kuruluş yılı:2007
  Tel:0434 228 51 70
  Faks:0434 228 51 71
  İnternet adresi:bitliseren.edu.tr
  Adres:Hüsrev Paşa Mah. Milli Egemenlik Cd. Sosyal Konutlar- Bitlis
  Öğrenim dili:Türkçe
  Üniversite türü: Devlet
  Barınma: Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait 576 kapasiteli yurt bulunuyor.
  Burs:Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı burs sağlıyor.

  BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
  Kuruluş yılı: 1971
  Tel: 0212 359 54 00
  Faks: 0212 265 63 57
  Adres: Boğaziçi Üniversitesi 34342 Bebek, İstanbul
  İnternet adresi: boun.edu.tr
  Öğrenim dili: İngilizce
  Üniversite türü: Devlet
  Burs: Üniversite tarafından gereksinim, başarı, yemek, yurt, kitap ve yaz dönemi bursları veriliyor.
  Barınma: Üniversitenin 7 ayrı yurdu bulunuyor.

  BOZOK ÜNİVERSİTESİ
  Kuruluş yılı: 2006
  Tel: 0354 242 10 42
  Faks: 0354 242 10 44
  İnternet adresi: bozok.edu.tr
  Adres: Divan Yolu 7. kilometre 66100 Yozgat
  Öğrenim dili: Türkçe
  Üniversite türü: Devlet
  Barınma: Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar bulunuyor.
  Burs: Üniversitenin özel bursu yok.

  CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ Kuruluş yılı: 1992
  Tel: 0236 237 28 86
  Faks: 0236 237 64 40
  İnternet adresi: bayar.edu.tr
  Adres: Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü 45040 Manisa
  Öğrenim dili: Türkçe
  Üniversite türü: Devlet
  Barınma: Yurt Kur’a bağlı yurtlar bulunuyor.
  Burs: İhtiyacı olan örgün öğretim öğrencilerine ücretsiz öğle yemeği, ikinci öğretim öğrencilerine ücretsiz akşam yemeği veriliyor.

  CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ
  Kuruluş yılı: 1974
  Tel: 0346 219 11 58
  Faks: 0346 219 12 70
  İnternet adresi: cumhuriyet.edu.tr
  Adres: Cumhuriyet Üniversitesi / Kampus -Sivas
  Öğrenim dili: Türkçe
  Üniversite türü: Devlet
  Barınma: Üniversiteye ait yurt bulunmuyor. Ancak Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda barınmak mümkün.
  Burs: Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı burs sağlıyor. Ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere ücretsiz yemek veriliyor.


  Milliyet / Sibel Kahraman
 2. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
  biyokimya çok güzel önü açık bence
 3. Persephone

  Persephone Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.521
  Beğenileri:
  485
  Ödül Puanları:
  83
  süper bölümler varmış tm olduğum için araştırma gereği duymamıştım:D

Sayfayı Paylaş