Şefkat Yuvası 150 Yaşında

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113

“EĞİTİM’de fırsat eşitliği” ilkesiyle öksüz ve yetim çocukları, yalnızca aldığı bağışlarla eğiten Darüşşafaka Eğitim Kurumları önceki gece kuruluşunun 150’nci yılını kutladı.

Geceye, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yanı sıra sanat ve sporcamiasının ileri gelenleri ile okulun öğrencileri, mezunları ve bağışçılar katıldı. Gecede konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım “Yurt sathından gelen çocukları hiçbir ayırım gözetmeden bağrına basan, onları Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti sahiplenen, evrensel değerleri de özümseyen bireyler olarak yetiştiren Darüşşafaka'yı büyüterek daha çok çocuğa el uzatmayı, ülkemizin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında girme hedefine katkı sunmayı amaç ediniyoruz” dedi.

Sultan Abdülaziz fermanıyla, Yusuf Ziya Paşa önderliğinde 1863 yılında kurulun Darüşşafaka Eğitim Kurumları 150’nci yılını önceki gece Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Yekta Kara’nın hazırladığı ‘Bir Buçuk Asırlık Fark’ isimli gösterisiyle kutladı. Mehmet Ali Alabora’nın sunuculuğunu yaptığı Haliç Kongre Merkezi’ndeki gecede Darüşşafaka’nın 150 yıllık tarihi, Çoksesli Koro’dan, Klasik Orkestra’ya, Türk Musikisi Topluluğu’ndan, Fatih Erkoç ve Arkadaşları’na kadar 100 sanatçının seslendirdiği şarkılar, türküler ve halk oyunları gösterileriyle anlatıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de geceye katılmaktan çok mutlu olduğunu söyleyerek “ Bir buçuk asır, hangi kurumumuzu bu kadar uzun ayakta tutabildik. Temelleri o kadar sağlam atılmış ki. O gün bu temelleri atanları rahmetle minnetle anıyoruz, mekanları cennet olsun. Bugün kendiniz dışındaki insanlar için ne yaptın diye düşündüğünüzde Darüşşafaka için şunu yaptım diyebilmeliyiz. Sanat iş ve spor dünyasında tanıştığım insanlar gelip ‘Bakanım ben Darüşşafakalıyım’ diyor. Bu durum bu büyük kurumun ağırlığını ve özgüvenini gösteriyor. Bu kurumdan mezun olduğu zaman eline çantayı alarak bütün dünyayı dolaşabilen, donanımlı ve eğitimli çocukların olması için çalışıyoruz. Ama en büyük gücü de sizlerden alıyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından gece müzik dinletisi ile sona erdi.

Sayfayı Paylaş