Selam arkadaşlar. Dil Anlatım performansı için yardımlarınızı bekliyorum.

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde baby hummy tarafından paylaşıldı.

 1. baby hummy

  baby hummy Üye

  Katılım:
  27 Nisan 2015
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  2

  Dil Anlatım performans konum herhangi bir metinde sıfatları ve çeşitlerini bulun. Elinde daha önceden atılmış varsa veya metni atsam uğraşabilecek var mı?
 2. Moderatör Bahadır

  Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  27 Şubat 2012
  Mesajlar:
  540
  Beğenileri:
  160
  Ödül Puanları:
  43
  Yer:
  Adana
  Bunu bulabildim konu altındaki kaynakdan bakarsan daha iyi olur.

  Koca Ali en kalın, en katı demirleri mısır yaprağı gibi incelten, kâğıt gibi yumuşatan sanatını kimseden öğrenmemiş, kendi kendine bulmuştu. Daha on iki yaşındayken, sert bir beylerbeyi olan babasının başı vurulmuş, öksüz kalmıştı. Amcası çok zengindi. Gösterişe düşkün bir vezirdi. Onu yanına aldı. Okutmak istedi. Belki devlet katında yetiştirecek, büyük görevlere çıkaracaktı. Ama Ali’nin yaratılışında “başkasına gönül borcu olmak” gibi bir sızlanmaya yer yoktu. “Ben kimseye eyvallah etmeyeceğim,” dedi. Bir gece amcasının konağından kaçtı. Başıboş bir adsız gibi dağlar, tepeler, dereler aştı. Adını bilmediği ülkelerde dolaştı. Sonunda Erzurum’da yaşlı bir demircinin yanına girdi. Otuz yaşına kadar Anadolu’da uğramadığı kent kalmadı. Kimseye boyun eğmedi. Gönül borcu olmadı. Ekmeğini taştan çıkardı. Alnının teriyle kazandı, içinde “kutsal ateş”ten bir alev bulunan her yaratıcı gibi, para için değil, sanatı, sanatının zevki için çalışıyordu. “Çeliğe çifte su vermek” onun aşkıydı. Gönüllü olarak savaşlara gittiği zamanlar yeniçerilerin, sipahilerin, sekbanların arasında, Ali Usta, işinin övgüsünü duydukça tadı dille anlatılmaz bir mutluluk duyardı. Ölünceye kadar böyle hiç durmadan çalışırsa daha birkaç bin gaziye kırılmaz kılıçlar, kalkanlar parçalayan çelik yatağanlar, zırhlar, keskin ağır saldırmalar yapacaktı. Bunu düşündükçe gülümser, tatlı tatlı yüreği çarpar, ruhundan kopan bir atılımla örsünün üzerinde milyonlarca kıvılcım tutuştururdu.

  Koca: Niteleme sıfatı
  En kalın: Niteleme sıfatı
  En katı: Niteleme sıfatı
  Yumuşatan: Niteleme sıfatı
  On İki: Sayı sıfatı
  Sert: Niteleme sıfatı
  Bir: Sert bir beylerbeyi olan: Niteleme sıfatı
  Gösterişe düşkün+ bir: Niteleme sıfat+ belgisiz sıfat Büyük: Niteleme sıfatı Bir: Belgisiz sıfat Başıboş bir adsız gibi: Niteleme sıfatı Adını bilmediği: Niteleme sıfatı Yaşlı+ bir: Niteleme sıfat+ belgisiz sıfat Otuz: Sayı sıfatı Uğramadığı: Niteleme sıfatı Kutsal: Niteleme sıfatı Kutsal ateşten+ bir: Niteleme sıfat+ belgisiz sıfat Bulunan: Niteleme sıfatı Her: Belgisiz sıfat Çifte: Niteleme sıfatı Tatlı dille anlatılmaz+ bir: Niteleme sıfat+ belgisiz sıfat Birkaç: Belgisiz sıfat Bin: Sayı sıfatı Kalkanlar parçalayan: Niteleme sıfatı Keskin: Niteleme sıfatı Ağır: Niteleme sıfatı Ruhundan kopan: Niteleme sıfatı Bir: Belgisiz sıfat Milyonlarca: Sayı sıfatı

  Kaynak Linki :

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş