sentriyoller-kroplast

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde Çiğdem Eylül tarafından paylaşıldı.

 1. Çiğdem Eylül

  Çiğdem Eylül Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2011
  Mesajlar:
  52
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  19

  sentriyoller-kroplast hakkında bilgi. Görevleri yapısı v.s :330:
 2. nihat31

  nihat31 Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2012
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Sentrioller
  Hücrenin bölünme faaliyetini yürüten, hücre çekirdeğinin dışında ve hemen ona yakın bulunan iki adet yuvarlak cisimciktir. Hücre bölünmesi sırasında, hücre çekirdeğinin zarı eriyip de nükleoplazma ile protoplazma birbirine karıştıkları zaman; sentrioller iğ iplikçikleri vasıtasıyla uzayarak iki kutup istikametinde hareket ederler. Protoplazma ve nükleoplazma muhteviyatı da bu harekete uyarak iki kısma ayrılırlar. Hücre bölünmesi tamamlandığında sentrioller de ikiye bölünmüş, yeni hücrelerde ikişer sentriol yerlerini almış olurlar.

  Kloroplast'ın Görevi
  Işık enerjisinin emilimini CO2 alınımı CO2'den karbonhidrat oluşumu ve O2 oluşumu olayları hep kloroplastta gerçekleşir. Işıktan faydalanarak Adenozin trifosfat'nin fosfat bağlarındaki enerjiyi, hücrede kullanılabilecek enerjiye çevirir. Adenozin trifosfat,'yi kullanarak karbonun hücre için gerekli organik maddelere dönüştürülmesini sağlar. bitkiye yeşil rengi verir

  Kloroplast'ın Yapısı
  Klorofil ve diğer pigmentler bu iç membran sistemine yerleşmiş olarak bulunurlar. Fotosentezin ışık reaksiyonları ile buna bağlı elektron taşınım reaksiyonları granada gerçekleşir. Stromada ise fotosentetik karbon çemberi (Calvin çemberi) enzimleri, ribozomlar ve kloroplasta ait DNA yerleşmiştir. Bundan başka yine stromada çeşitli granüller, lipid damlacıkları, primer nişasta taneleri ve veziküller de bulunabilir.
  beerin ve Çiğdem Eylül bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş