Sergi Etkinlikleri

Konu 'Etkinlikler & Organizasyonlar' bölümünde S. Moderatör Uğur tarafından paylaşıldı.

 1. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36

  Dünya’dan Evrene Bakış

  [​IMG]
  Rahmi M. Koç Müzesi “Dünya’dan Evrene Bakış” sergisine ev sahipliği yapıyor.

  Tarih:2 Nisan - 31 Aralık 2009Yer:Rahmi Koç Sanayi MüzesiŞehir:İstanbul Avrupa

  2009 Dünya Astronomi Yılı kapsamında Rahmi M. Koç Müzesi ziyaretçilerine farklı etkinlikler sunuyor.
  Rahmi M. Koç Müzesi “Dünya’dan Evrene Bakış” sergisine ev sahipliği yapıyor.

  Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi, yepyeni bir sergi ile keşfetmeyi seven ziyaretçilerini bekliyor. Galilei’nin teleskopla yaptığı ilk gökyüzü gözleminin 400. Yıldönümü olan 2009 yılının Dünya Astronomi Yılı ilan edilmesi dolayısıyla tüm yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde açılacak “Dünya’dan Evrene Bakış Sergisi”ne İstanbul’da, Rahmi M. Koç Müzesi ev sahipliği yapıyor.

  Uluslararası Astronomi Birliği’nin sağladığı, Türk Astronomi Derneği’nden temin edilen ve Dünya’nın büyük gözlemevleri ve Hubble, Chandra gibi uydu teleskoplarıyla alınmış muhteşem fotoğraflardan seçilerek oluşturulan “Dünya’dan Evrene Bakış” sergisi 2 Nisan tarihinde açılacak. 2009 yılı süresince devam edecek sergi Rahmi M. Koç Müzesi Lengerhane Binası’nda ziyaretçilerini bekliyor. Yeryüzünde ve uzayda bulunan teleskoplarla çekilmiş muhteşem fotoğraflardan oluşan sergi ile ziyaretçiler “Evren nasıl oluştu? ”, “Dünya’da yaşam nasıl başladı? ”, Evrenden başka yerlerde yaşam var mı? ” gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilecek, keşfetmenin keyfine varacak.

  2009 Dünya Astronomi Yılı Hakkında

  Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) , Galileo Galilei’nin teleskopla yaptığı ilk gökyüzü gözleminin 400.yıldönümü olan 2009 yılını “Dünya Astronomi Yılı” (DAY2009) ilan etti. UNESCO bu çağrıya ortak oldu ve Birleşmiş Milletler 20 Aralık 2007’de DAY2009’u özel bir yıl olarak kabul etti.

  DAY2009 etkinlikleri hem küresel hem bölgesel olarak gerçekleşecek. Her ülkede belirlenen ulusal odak noktaları, DAY2009 etkinliklerini oluşturuyor ve yürütüyor. 200’ün üzerinde ülke şimdiden bu etkinliklerin bir parçası olmak üzere harekete geçti.

  Basın Mensupları İçin: Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof Dr. Ali Alpar ‘ın açılış konuşması
  Tarih-Saat: 2 Nisan 2009, 16:00
  Mekan: Rahmi M. Koç Müzesi Konferans Salonu

  2009 Dünya Astronomi Yılına minik bakış!

  10 Vakıf İlköğretim okulunun öğrencilerinin ortaklaşa hazırladığı “Astronomi” temalı resim sergisi Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

  Rahmi M. Koç Müzesi Lengerhane Binası’nda Sergide, ana sınıfından 8. sınıfa kadar olan İlköğretim Okulu öğrencilerinin, Astronomi ana teması altında “Gökyüzü ve Yıldızlar”, “Başka Bir Gezegende Yaşam”, “Uzaya Gitseydim...”, “Teleskopumdan Gördüklerim” ve “Uzay Haritası- Evrende Neler Var? ” konulu resimleri sergileniyor.

  İstanbul’un halka açık ilk sabit “gökevi” “Keşif Küresi” adıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nde Rahmi M. Koç Müzesi 2009 Astronomi Yılı kapsamında İstanbul’un halka açık ilk sabit ‘gökevi’ni (planeteryum) ‘KEŞİF KÜRESİ’ adıyla hizmete sokmuştu. Evreni, sanal ortamda birebir yaşatan 40 kişi kapasiteli Keşif Küresi’nde özel bir projektör ile ziyaretçilere; gökyüzünün gece hali, yıldızların ve Samanyolu’nun muhteşem görüntüsü küre içerisine yansıtılarak izlettiriliyor. Yeni nesil dijital sistem ile gerçekleştirilen canlandırmalarda; “şehir ışıklarından uzakta yıldızlar ve Samanyolu nasıl görünür, gezegenler nasıl hareket eder, yıldızlara bakarak yönler nasıl bulunur, kışın neden geceler uzundur, Ay neden evre değiştirir? ” gibi sıklıkla sorulan soruların cevabını eğlenerek öğrenmek mümkün oluyor.

  Rahmi M. Koç Müzesi tarafından eğitsel amaçlı olarak 60 metrekarelik bir alanda, 8 metre çapında ve 5.5 metre yüksekliğinde inşa edilen Keşif Küresi, yıl boyunca müzenin açık olduğu tüm zamanlarda hizmet verecek. Meraklılarını gökyüzünde ve zamanda yolculuğa çıkaran ‘Keşif Küresi’, özellikle çocukların ilgi odağı olurken uygulamalı eğitim açısından da önemli bir rol üstleniyor.

  Keşif Küresi Ziyaret Fiyatı: Yetişkin 5 TL, Öğrenci 3 TL.

  Rahmi M. Koç Müzesi Ziyaret Günleri:
  Hafta İçi: 10.00 – 17.00 (Pazartesi Günleri Müze Kapalıdır)
  Hafta Sonları: 10.00 – 19.00
  Adres: Hasköy Cad. No: 27
  Hasköy
  34445 İstanbul
  Tel: 0 212 369 66 00
 2. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Hasan Aycin 'Çizgizar'

  [​IMG]

  Hasan Aycın'ın sanat hayatı '30. Sanat Yılında Hasan Aycın ve Karikatür Sergisi' altbaşlığını taşıyan 'Çizgizâr' isimli karikatür Sergisi yıl boyunca görülebilir.

  Tarih : 13 Ocak - 31 Aralık 2009
  Yer : Cemal Reşit Rey Konser Salonu
  Şehir : İstanbul Avrupa  Yeni Devir gazetesinin 3 Şubat 1978 tarihli nüshasında yayımlanan ilk çizgisinin üzerinden 30 yıl geçen çizerimiz Hasan Aycın'ın sanat hayatı '30. Sanat Yılında Hasan Aycın ve Karikatür Sergisi' altbaşlığını taşıyan 'Çizgizâr' isimli sergiyle kutlanıyor.

  İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı - Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen serginin açılışı 13 Ocak 2009 Salı günü saat 19.00'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacak. Sergi 31 Aralık 2009 gününe kadar ziyaret edilebilecek.

  Cemal Reşit Rey
  Tel: 0 212 232 98 30
 3. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Neolitikten Selçuklu’ya Sessiz Tanıklar’

  [​IMG]

  Rezan Has Müzesi, günümüzden yaklaşık dokuz, on bin yıl önce başlayan insanlığın uygarlaşma sürecinde, toplumların doğaya karşı verdikleri mücadeleyi, günlük yaşamlarını, inanç dünyalarını, sosyal ve ticari ilişkilerini, hatta ölüme karşı gelmek için geliştirdikleri araç gereçleri, kısacası geçmiş medeniyetlerin sessiz tanıklarını sizlerle buluşturuyor.

  Tarih : 23 Mart - 31 Aralık 2009
  Yer : Rezan Has Müzesi-Sanat Galerisi
  Şehir : İstanbul Avrupa  Sergide, M.Ö. 7500-M.S. 1500 yılları arasında Anadolu ve çevresinde yerleşen çeşitli uygarlıklara ait eserler, kronolojik olarak teşhir edilmelerinin yanı sıra, mühürler, tıp aletleri, silahlar, figürinler ve idoller, ağırlık ve ölçüler, aydınlatma araç gereçleri gibi kendi tarihsel süreçleri içinde tematik olarak da sergileniyor. Daha önce sergilenmemiş özgün eserlerin de yer aldığı sergide, M.Ö. 1-M.S. 1 yüzyıllara tarihlenen bronz bir küvet, gümüş kakmalı bronz cerrahi set, M.Ö. 2. bin yıl boyalıları, Urartu iğneleri, obsidyen ok uçları, at koşumları, adak heykelleri, kandiller ile pişmiş toprak heykeller bulunuyor.

  Müze Yöneticisi Ahu Has ‘Prehistorik Çağ’dan Selçuklu İmparatorluğu’na kadar geniş bir dönemi kapsayan eserlerle, kesintisiz bir tarihsel süreci sunmayı hedeflediklerini ve ülkemizin önde gelen koleksiyonerlerin, daha önce teşhir edilmemiş eserlerini izleyiciyle paylaşma fikrinden yola çıkarak, sadece akademik çalışmalara açık olan Halûk Perk Müzesi koleksiyonunu izleyiciyle buluşturma fırsatı yarattıklarını’ ifade ediyor.

  23 Mart tarihinde açılan ‘Neolitik’ten Selçuklu’ya Sessiz Tanıklar’ sergisi, ziyaretçileri Haliç Kıyısı’ndan, Anadolu ve çevre uygarlıklara doğru renkli bir tarihsel yolculuğa çıkaracak.

  Yer: Rezan Has Müzesi-Sanat Galerisi
  Tarihler: 23.03.2009-31.12.2009
  Telefon: 212 5336532
  Adres: Kadir Has Cad. Kadir Has Üniversitesi Cibali
 4. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Eski Türk Filmleri Afişleri Sergisi

  [​IMG]

  Ataköy Airport Outlet Center, Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphane işbirliği ile gerçekleştirilen film afişleri sergisinde İlk renkli Türk filmi olan Muhsin Ertuğrul imzalı “Halıcı Kız” filmini afişi de yer alıyor. Sergi de 1960-70 ve 80’li yıllara damgasını vuran bir çocuğumuzun çocukluk ve gençlik yıllarında kimi zaman kahkahalarla kimi zamanda göz yaşları içinde izlediğimiz 100’e yakın filmin afişi yer alıyor.

  Tarih : 15 Aralık 2009
  Yer : Ataköy Airport Outlet Center
  Şehir : İstanbul Avrupa  Ataköy Airport Outlet Center, Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphane işbirliği ile gerçekleştirilen film afişleri sergisinde İlk renkli Türk filmi olan Muhsin Ertuğrul imzalı “Halıcı Kız” filmini afişi de yer alıyor. Sergi de 1960-70 ve 80’li yıllara damgasını vuran bir çocuğumuzun çocukluk ve gençlik yıllarında kimi zaman kahkahalarla kimi zamanda göz yaşları içinde izlediğimiz 100’e yakın filmin afişi yer alıyor.

  TÜRK SİNEMASININ BAŞYAPITLARI SERGİLENİYOR
  Sergilenen afişler arasında Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrollerini üstlendiği “Selvi Boylum Al Yazmalım”, Kemal Sunal’ın “Ortadirek Şaban ve *****o” Fatma Girik’in büyük bir ustalık ile oynadığı “Boş Beşik”, “Şöför Nebahat”, “Yılanların Öcü”, Hülya Koçyiğit’in “Susuz Yaz”, Şener Şen’in oyunculuğu ile göz doldurduğu “Züğürt Ağa”, “Arabesk” Zeki Alasya Metin Akpınar’ın, “Aslan Bacanak” “Petrol Kralları”; Müjde Ar’ın “Salvar Davası” “Teyzem”, “Fahriye Abla”,Yeşilçam’ın birbirinden değerli oyuncusu olan Münir Özkül, Adile Naşıt, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Oya Aydoğan’ın aynı filmde rol aldığı “Neşeli Günler”, “Aile Şerefi”, “Hababam Sınıfı”, “Tosun Paşa”, “Mavi Boncuk”, “Köyden İndim Şehre” gibi filmlerinin afişleri de sergileniyor.

  Film afişleri sergisinin bir önemli özelliği de 1960-70 ve 80’li yıllarda büyük bir beğeniyle izlenen filmlerin, film müzik plaklarının de sergilenmesi. Koleksiyoner Adnan Mamati’ye ait olan film müzik plakları arasında “Arkadaş”, “Kadın Asla Unutmaz”, “Ezo Gelin”, “Makber”, “Samanyolu”, “Yumurcak”, “Arım Balım Peteğim” gibi günümüzde hala dilden dile dolaşan film müziklerinden oluşuyor.

  Türk sinemasına isimlerini altın harfler ile yazdıran Ayhan Işık, Nilüfer Koçyiğit, Fikret Hakan, Öztürk Serengil, Fatma Girik, Muhterem Nur gibi sinema yıldızları tarafından seslendirilen film müzik plakları da yerGeçmişten günümüze Türk sinema tarihini gözler önüne seren “Eski Türk Filmler Afiş” sergisinde koleksiyoner Bülent Yılmaz’a ait yüz yıllık projeksiyon makineleri de bulunuyor, sergilenen projeksiyon makineleri arasında gaz ile çalışan projeksiyon makinesi yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

  Ataköy Airport Outlet Center’daki sergi 15 Aralık 2009 tarihine kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.
 5. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  [​IMG]

  04.12.2009- İzmir'de 'Lif Sanat' Sergisi düzenlenecek. Ege Üniversitesi 3. Egeart Sanat Günleri çerçevesinde açılacak sergide, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü'nden 22 sanatçının eserleri yer alacak. İş Bankası İzmir Sanat Galerisi'ndeki sergi, 11 ile 25 Aralık 2009 arasında gezilebilecek.

  Tarih : 11 - 25 Aralık 2009
  Yer : İş Bankası İzmir Sanat Galerisi
  Şehir : İzmir  04.12.2009- İzmir'de 'Lif Sanat' sergisi düzenlenecek. Ege Üniversitesi 3. EgeArt Sanat Günleri çerçevesinde açılacak sergide, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü'nden 22 sanatçının eserleri yer alacak. İş Bankası İzmir Sanat Galerisi'ndeki sergi, 11 ile 25 Aralık 2009 arasında gezilebilecek.

  İzmir İş Sanat Galerisi, geleneksel tekstil teknik ve malzemeleri kullanılarak yapılan 'Lif Sanatı'nın çok farklı örneklerinden oluşan bir sergiyi 11-25 Aralık 2009 tarihleri arasında İzmirli sanatseverlerle buluşturacak.

  Plastik sanatlar platformuyla eşdeğer bir söylem geliştiren ve 'Fiber Art' olarak da ifade edilen Lif Sanatı, üç boyutlu yorumlarla mekân kurmada yepyeni imkanlar sunuyor. Dokuma, baskı ve boyama, düğümleme, örme, işleme, dikme, aplike, keçe gibi geleneksel tekstil teknikleri, bar, fotoğraf baskısı, dijital baskı ve hightech lif teknolojilerinin kullanıldığı dokumalarla karışık medya teknikleri, lif sanatı kapsamında yer alıyor. Sanatçıların, geleneğe dayalı ancak modern üslup ve tekniklerle geliştirilmiş, doku yapısında çeşitli lifler ve karışık malzeme kullanımlarından oluşan eserleri sergilenecek.

  Türkiye'de 'Lif Sanatı' kavramını yaygınlaştıran Suhandan Özay Demirkan, birlikte çalıştığı genç kuşağı bu sergide İzmirli sanatseverlerle tanıştıracak. Sedef Acar, Sevim Tuğba Arabalı Koşar, Gülcan Batur Ercivan, Sevda Demir Parlak, Pelin Demirtaş Dikmen, Öznur Enes, Özlenen Erdem İşmal, Canan Erdönmez, Neşem Ertan, Nevbahar Göksel, Meltem Hazır, Selda Kozbekçi Ayranpınar, Mustafa Kula, Nurcan Kutlu, Cemal Meydan, Fırat Neziroğlu, Nesrin Önlü, Füsun Özpulat, Neslihan Şirin Yaşar, Ali Yaldır ve Leyla Yıldırım da eserleri sergilenecek diğer sanatçılar.
 6. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Serhat Kiraz Sergisi

  [​IMG]

  1984 yılında Ankara’da açılan Galeri Nev’in Mayıs ayından bu yana düzenlediği “25. Yıl Sergileri” Serhat Kiraz sergisi ile son buluyor.

  Tarih : 20 Kasım – 16 Aralık 2009
  Yer : Galeri Nev
  Şehir : Ankara  1984 yılında Ankara’da açılan Galeri Nev’in Mayıs ayından bu yana düzenlediği “25. Yıl Sergileri” Serhat Kiraz sergisi ile son buluyor.

  Sergide, Kiraz’ın 25 rakamından yola çıkarak gerçekleştirdiği, matematik ve felsefe temelli tualleri yer alıyor. Enstelasyonlarıyla tanınan Kiraz, öğrencilik yıllarının ardından ilk kez Nev’de sergilenecek bu işlerinde yeniden tual ve boya ile çalışıyor. Sergide ayrıca Galeri Nev’in 25 yıllık tarihinden seçilen kimi belge, yazışma ve fotoğrafların gün ışığına çıkacağı yirmi beş parçaya bölünmüş bir enstelasyon da yer alıyor.

  Serhat Kiraz, 1979’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (MSGSÜ) Yüksek Resim Bölümü’nü bitirdi. 1977’de henüz öğrenciyken, Şükrü Aysan, Ahmet Öktem ve Avni Yamaner ile birlikte sanatın yapısı, doğası üzerine düşünme/tartışma ve sanatın işlevini sorgulama amacıyla Sanat Tanımı Topluluğu’nu kurdu. Grup 1978-1981 yılları arasında düzenlediği sergiler ile Türkiye’de ilk Kavramsal Sanat etkinliklerini gerçekleştirdi; sanat yapıtının izleyici ve sergi mekânı ile ilişkisinin yeniden düşünülmesini sağladı. Sanat Tanımı Topluluğu’nun Türkiye’nin sanat tarihinde işgal ettiği yerin ve topluluk içinde Serhat Kiraz’ın işlerinin önemi en kapsamlı biçimde Santralİstanbul’da düzenlenen Modern ve Ötesi sergisinde ortaya kondu.

  Serhat Kiraz’ın eserleri ayrıca, 1977 yılından başlayarak Yeni Eğilimler, Paris, Venedik ve İstanbul Bienalleri ile Asya-Avrupa Bienali’nde izlendi. İlk kişisel sergisini 1984’te İstanbul’da Maçka Sanat Galerisi’nde açtı. 2003 yılında burada yeniden gerçekleştirdiği bir sergi ile Türkiye’nin en köklü sanat galerilerinden Maçka Sanat’ın tarihi onun enstelasyonlarıyla vücut buldu.

  Sanatçının Galeri Nev’in tarihine vücut vereceği sergi, Ankara Galeri Nev’de 16 Aralık’a dek izlenecek.

Sayfayı Paylaş