Servet-i finun

Konu 'Türk Edebiyatı 11. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde nur-ay tarafından paylaşıldı.

1. nur-ay

nur-ay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar servet-i finun edebıyatı hakkında 10 soru sölermısnız cevaplarıyla birlikde lütfen cok aciL yardımlarınıızı beklıyorum;):)
  2. abdullah1354

abdullah1354 Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    0
    biz cuma günü yazılı olduk soruları söylüyorum

1)serveti fünün ile tanzimat dönemi şiirdeki farkılılıkları
    ben yazılıda ne yapmışsam onları yazıyorım
    cevap tanzimat şiiri toplumsal konuları(vatan,millet,bağımsız lık,hak,adalet)işlerken
    serveti fünün süper üçlüyü işler(aile,doğa,aşk)

tanzimat dili serveti fünun a göre daha sade

Tanzimat Edebiyatı’nda şiirin konusu güzel olan her şeydir, Servet-i Fünûn’da güzel kelimesi kaldırılmış ve şiirin konusu sınırsız bir şekilde genişletilmiştir.

İki dönemin şiirleri ve şiir anlayışı da birbirinden çok farklıdır. Tanzimatçılar Divan edebiyatı nazım biçimlerini kul*lanarak vatan, hak, kanun, medeniyet, hürriyet, adalet gibi siyasi ve sosyal konuları işlemişlerdir. Servet-i Fünuncular eski nazım biçimlerini tümüyle bırakmış, serbest müstezadın yanı sıra Fransız edebiyatından alınan sone, terzarima gibi nazım biçimlerini kullanmışlardır

tanzimat dönemi şiirde romantizm etkisi serveti fünun da sembolizm ve parnasizm

2^)
    Eser ismi yazar türü
    karabibik Nabizade nazım İlk köy romanı
    sahra Abdulhak Hamit tarhan İlk pastoral şiir
    Duteri hindu Abdulhak hamit tiyatro
    sergüzeşt Samipaşazade sezai roman
    eseri ismini verdi bizde yazarı ve türünü yazdık

3)cenap şahabettinin nesirlerini yazın
    evrak-i eyyam
    nesr-i sulh
    tiryaki sözler

4)tevfik fikret ile cenap şahabettinin farkılılıkları nelerdir?
    biri nesir yaza diğeri manzum (şiir)
    kuyruk uzuyup gidiyor

5)serveti funundaki romandaki deişimleri)
    roman tanzimattakiler deneme iken serveti fununda ilk batılı romanlar verilmeye başlar
    romanda realizm ve naturalizm etkisi
    romanda yazar kendi kişiliğini gizler,romanın akışına karışmaz,okuyucuya gereksiz bilgiler vermez,taraf tutmaz
    6)sembolizm açıklayınız)

Sembolistlere göre gerçek olduğu gibi anlatılmaz.Her sanatçının dış dünyadan edindiği izlenim birbirinden farklıdır.
    Sembolizimde şair duygularını sembollerle anlatır.
    Sembolistler dış dünyada gördüklerini değil sezdiklerini yazmışlardır.
    Sararmış yapraklar, kızıl gün batımı, durgun göller, ay ışığı altındaki doğa, loş karanlıklar … sembolist şairlerin başlıca konusu olmuştur.
    Sembolistler şiirde MUSİKİ’Yİ önemsemişlerdir.
    Klasik nazım biçimlerini bırakmışlardır.müstezat, sone, terza-rima biçimlerini kullanmışlardır.Sembolizmde dil süslüdür, semboller ve mecazlar vardır.
    Sanat sanat içiğn yapılır. Kapalılık , anlaşılmazlık esastır

kendi elimle yazdım alıntı falan dildir
    komodo ve tugba93 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş