Serveti funun ve tanzimat edebiyatının olusma dönemlerindeki olaylarla Fecri ati döne

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde _#OquS#_ tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. _#OquS#_

_#OquS#_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

soru : Serveti funun ve tanzimat edebiyatının olusma dönemlerindeki olaylarla Fecri ati döneminin olustugu dönemdeki benzerlik varmıdır ?(sosyal siyasi ve kültürel olaylara göre karsılasıtırınız )

Yardım ederseniz sevinirim ?
    Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2009
  2. çissem

çissem Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hepsi birbirinin devamı niteliğindedir
    ser**ti fünun da 2. Abdulhamit den dolayı baskıcı bir yönetim var kültürel yapıda ise;batıya yöneliş vardır.
    Fecri ati sanatçının amacı toplumu aydınlatmak değil sanat yapmaktır
    sanat şahsi ** muhteremdir anlayışı vardır fecriati topluluğu ser**ti fununu eleştirmiştir ** bu yüzden ortaya çıkmıştır ser**ti fununculara baskıdan dolayı değil sanat yapmak istedikleri için yazdıklarını söylemişlerdir.bu beyannameyi ser**ti funu dergisinde bizde varız die duyurmak için çıkarmıştır ki edebiyatımızdaki ilk beyanname(bildiri)dir.sembolizimn etkisi vardır doğunu eserlerini batıya batınıkini doğuya tanıtmak amaçlı bir kütüphane kurmak istemişler fakat yapamamışlardırfecri ati daha çok şiir topluluğudur.sa****ği savunmuşlar fakat sadeleştirememişlerdir
    umarım yardımcı olmuşumdur..:)
    Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2009
  3. ÜM!T

ÜM!T Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Servetifünün Dönemi edebiyatı etkileyen

SOSYAL YAPI : sosyal durumu iyi olan cevrelerde batılı yaşam tarzının etkileri.
    SİYASİ YAPI : baskı dönemidir bireysel konular bireyseldir .
    KÜLTÜREL YAPI : batıya hayranlık vardır .

Bunlar belki sana yardım cı olur ... yardımcı olduysam ne mutlu bana :D . . .
  4. nursenem

nursenem Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya arkadaşlar bana acil 11.sınıf bir yay kitabı sayfa 133 deki soruların cevaplarını yazar mısınız? Sorular şunlar; 1)Mutsuz bir genç kadın olan Suad ile Necib ve Süreyya'nın müzikle ilgisini açıklayınız. 2)Romanda piyanoyla çalınan ve dinlenen müziğin hangi kültüre ait olduğunu belirtiniz. 3)Suad,Necib ve Süreyya'nın toplumun hangi kesimlerinden olduklarını söyleyiniz. 4)Suad, 'Eylül' ayı ile kendi hayatı arasında nasıl bir benzerlik kuruyor?Suad'ın bu karamsarlığının nedeni?Buradan yola çıkarak 'Eylül'ün roman çeşitlerinden hangisine örnek olduğunu söyleyiniz.5)Okuduğunuz eserlerden yola çıkarak Servetifünun Edebiyatının Tanzimat edebiyatından ayıran yönlerini yazınız. (LÜTFEN ÇOK ACİL CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM PAZARTESİ BEN ANLATACAM:cry: BU KONUYU YARDIMCI OLUN LÜTFEN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM):)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş