Ses dalgaları

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde ardahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. ardahanlı

  ardahanlı Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2009
  Mesajlar:
  92
  Beğenileri:
  51
  Ödül Puanları:
  0

  SES DALGALARININ ÖZELLİKLERİ ve SESİN ALGILANMASI


  GİRİŞ:

  Sesler ve işitme duyumuz, dünyayı algılamamızda, çevremize göre davranışlarımızı düzenlememizde ve dahası, yaşamdan keyif almamızda rol oynayan çok önemli aracılardır. Ses dalgaları olarak bildiğimiz fiziksel etkileri sinirsel sinyallere dönüştürerek, beynimizin algılayabileceği bir hale sokan işitme sistemi, bir çok farklı düzeyde oldukça karmaşık bir yapılanma sergiler. Bu karmaşık sistem sayesinde, konuşarak anlaşabiliyoruz, tehlikeden haberdar olup uzaklaşabiliyor ya da doğadaki binlerce güzel ve ahenkli sesin tadına varabiliyoruz.

  İlerleyen sayfalarda insan işitme sisteminin yapısına ve çalışmasına dair ayrıntılı bilgileri bulacaksınız. Ancak özet halinde sunabildiğimiz bu bilgiler, işitme sistemimizin nasıl işlediği hakkında bir fikir vermek ve daha da önemlisi, her gün farkında olmadan bedenimizde işleyen sayısız karmaşık mekanizmadan sadece bir kaçına ışık tutabilmek amacıyla derlenmiştir. Umuyoruz, bu sayfaları ziyaret edenler de, işitme mekanizmamıza en az bizim kadar hayret edip, artan meraklarıyla bilgilerini derinleştirme yoluna giderler
  SES DALGALARININ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

  Dalgalar genel olarak, mekanik ve elektromanyetik dalgalar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Elektromanyetik dalgalar, yayılmak için bir ortama ihtiyaç duymazlar ve boşlukta da yayılabirler. Mekanik dalgalar ise, enerjilerini aktarabilmek için ortam taneciklerine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden boşlukta (örneğin uzayda) yayılamazlar. Ses dalgaları da mekanik dalgalar olduklarından yayılmak için maddesel bir ortama ihtiyaç duyarlar.
  Ses, nesnelerin titreşiminden meydana gelen ve uygun bir ortam içerisinde (hava, su vb.) bir yerden başka bir yere, sıkışma (compressions) ve genleşmeler (rarefactions) şeklinde ilerleyen bir dalgadır. Dolayısıyla ses, bir basınç dalgasıdır.
  fun_naz bunu beğendi.
 2. fun_naz

  fun_naz Üye

  Katılım:
  22 Ekim 2009
  Mesajlar:
  66
  Beğenileri:
  60
  Ödül Puanları:
  0
  teşşekürler paylaştıgın için :)
 3. ardahanlı

  ardahanlı Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2009
  Mesajlar:
  92
  Beğenileri:
  51
  Ödül Puanları:
  0

Sayfayı Paylaş