Sevgili Murat AKSOY Hocamızın Röportajı

Konu 'Röportaj' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113

01) Etutodası ile ne zaman tanıştın ve burada bulunmanın amacı nedir?

Beynimde böyle bir projenin ne zaman şekillendiğini hatırlamıyorum. Sanırım 6-7 sene önce blog yoluyla paylaşımlar yapmaya başlamıştım. Umduğumdan çok daha fazla ilgiyle karşılaştım. Yazdığım her yazıya onlarca yorum gelmeye başladı. Zamanla öğrencilerin ilgisi arttı ve günlük yüzlerce soru gelmeye başladı. Blog artık ihtiyacı karşılamaz olmuştu. Ben de edebiyatyardim.com adında joomla yazılımlı bir site kurdum. Zamanla o site de ihtiyaçları karşılamaz oldu. Son çare profesyonel bir yazılım oldu ve bu siteyi kurduk. Kurduk diyorum çünkü, her aşamada Halil İbrahim de benim yanımdaydı artık. (Hakkını ödeyemem. Hem kendi adıma hem de milletimiz adına)

Burada bulunma amaçlarım arasında ilk sırada öğrencilere yardım var. Bunun haricinde özel ve ticari amaçlarım ikinci planda diyebilirim. Zira hiçbir zaman ticari kaygıyla sitemizdeki kurallardan ve kaliteden taviz vermedik. Sadece ilk yıllarda birkaç haftalığına benim pek de hoş karşılamadığım bir reklam anlaşması yapmıştık. Mecburiyettin yapılan bu anlaşma halen daha içimi acıtıyor.

Amaçlarımdan biri de, dersler için sitemize uğrayan öğrencilerimize ahlaki ve milli konularda da bir şeyler verebilmek.

02) Eğer burada yetkili bir kişi olsaydın forumun gelişmesi için ne gibi katkılarda bulunabilirdin veya yetkiliysen şuan amacın ve planların neler?

Amacım sitemizin tüm öğrenciler ve eğitim camiasında bilinir ve sıklıkla ziyaret edilir bir site olmasıdır.

En büyük hayalim, eğitim konusunda söz hakkı olan dünyanın en büyük öğrenci platformunu oluşturabilmek.

03) Etutodası’nda yaşadığın unutamadığın bir anın var mı? Varsa anlatır mısın?

Anlatabileceğim kadar ilgi çekici bir anım yok.

04) Sence bir forumun Türkçenin yozlaşmasını önlemede rolü nedir?
    Eğer değer verilen bir siteyse etkisi çok fazla olur. Dilimizin bozulmasındaki en büyük etkenlerden birinin de ergenler arasındaki dikkat çekme isteği olduğunu düşünürsek, sitemize de gelenlerin çok büyük bir çoğunluğun ergenler olduğu gerçeğini de göz önüne alırsak demek istediğim daha net anlaşılacaktır. Dilimizi düzgün kullanmak dikkat çekici bir hal alırsa ve moda olursa eminim ki çarpan etkisi meydana gelecektir.

05) Bize kısaca kendinden bahseder misin :)
    Yolun yarısını geçkin birisiyim. Evliyim. Bir oğlum var. Erzincan doğumluyum. 92 yılından beri Giresun’da yaşıyorum. Üniversiteyi 94-99 yılları arasında Kütahya’da okudum. Edebiyat öğretmeniyim. Okul hayatımda en kötü dersim edebiyat dersiydi, hayatın bir cilvesi olarak edebiyat okudum.

Babam okumamı istemeseydi sporcu olmayı çok isterdim. Halen daha sporla yakından ilgiliyim. Futbolu çok severdim, adaletsizlik ayyuka çıkana kadar.

Hayatımın her anı yokluklarla geçti. Küçük yaşlardan beri pek çok işte çalıştım. Üniversiteyi uzatma sebeplerimin başında da bu yokluklar ve çalışmak zorunda kalmam geliyor.

Çok üşengeç biriyim. Zeki olduğumu düşünüyorum ama tembelliğim dahi olmama engel oluyor J

Dindar birisiyim. Beş vakit namazımı kılarım. Helal ve harama çok dikkat ederim. Devlete ait toplu iğneyi bile almam.

Kurallara uymayı severim. Zeki insanların tamamının kurallara uyduğuna inanırım. Hem kanunların getirdiği kuralları hem de Allah’ın (cc) gönderdiği kuralları kastediyorum.

Sentezci bir yaşam felsefem vardır. Az konuşurum, etkili konuşurum. Çevremde her zaman fikri alınır biri olmaya çalışırım.

Senaryo yazarlığı ve film işleriyle de meşgul oluyorum.

06) Hangi müzik tarzını kendine daha yakın buluyor ve dinliyorsun? Takip ettiğin müzisyenler kimler?
    İyi müzisyenleri severim. Erkan Oğur, Cengiz Özkan, Vivaldi favori sanatçılarımdır. Müzik sözleri açısından ise Barış Manço’yu çok beğenirim.

07)Herhangi bir müzik enstrümanı çalıyor musun? Kendini bir müzik aletine benzetmeni istesek bu hangisi olurdu?
    Ney üflemeye çalışıyordum ama beceremedim. Müzik konusunda çok yeteneksizim. Sanırım orkestralarda yer alan en büyük davul olurdum. Az kullanılmasına rağmen herkese sesini duyuran bir enstrüman.

08) İlgilendiğin bir aktivite, spor dalı ya da hobi var mı?
    Bisiklet sürerim. Yüzerim. Vücudumu her zaman formda tutmaya özen gösteririm.

Senaryo ve film yapımcılığı da yapmaya çalışıyorum.

09) Beğendiğin yazar ve şairler kimler? Ne tür kitaplar okursun? Son okuduğunuz kitap neydi?
    Fuzuli, Yahya Kemal Beyatlı. Her gün Kur’an-ı Kerim ve ilmihal okurum. Ayrıca takip ettiğim tasavvuf dergisi de var. Tarih okumayı da severim. En son “Lazlar” isimli bir kitap okudum.

10) En çok beğendiğin beş filmi sıralar mısın ?
    Dövüş Kulübü, Makinist, Büyük Kaçış, Prestij, İhtiyar Delikanlı

11) Televizyonda takip ettiğin programlar nelerdir?
    Sadece “İşler Güçler” isimli dizi filmi takip ediyorum.

12) İnternete hangi sıklıklarla girersin ve internette dolaştığın süreçte neler yaparsın?

Her gün internete girerim. 2-6 saat arası bilgisayar başında olurum. Bu süreçte Etüt Odası ile ilgilenirim. Ayrıca haber siteleri ve sosyal paylaşım sitelerinde takılırım.

13) Hangi derslerde daha başarılısın? Bu başarını neye borçlusun? Ders çalışırken kullandığın kendine özel yöntemlerin var mı?
    Matematik dersinde başarılıydım. Matematiksel zekamın diğer zeka türlerimden daha iyi olmasından dolayı sanırım. Kendime özel yöntemlerim yoktu. Yalnızca kopya çekmekte ustaydım.

14) Hayat felsefeni hangi söz açıklar?

Edep yâ Hû.

15) Yaptığın en büyük çılgınlık neydi?
    Üniversite 2.sınıfa başlayacağım sene kalacak yerim olmamasına rağmen, arkadaşımla Bursa’ya (onun kaydını yapmaya) gitmemdi. Şansım varmış ki dönüşte hemen kalacak yer buldum.

16) Zaafın var mı ( varsa nedir )?
    En büyük zaafım çabuk sinirlenmem ve sinirlenince hakimiyetimi kaybetmem. Bunun haricinde güçlü bir insanım.

17) Hangi olağanüstü yeteneğe sahip olmak isterdin?
    Bakışlarımla ve konuşmamla insanların hayatında kalıcı etkiler bırakmak isterdim.

18) Ön yargılı mısın? Bugüne dek seni yanıltan en büyük ön yargın ne oldu?

Ön yargılıyım. Şimdiye kadar ön yargılarımda hiç yanılmadım.

19) Sence hayatta kesinlikle yapılması gereken üç şey nedir?

- Ölümü ciddi anlamda düşünüp, ahret için ne gibi hazırlıklar yaptığımızı sorgulamak.

- Sürekli kitap okumak.

- Evlenip çocuk sahibi olmak.

20) Etütodası'na herhangi bir alanda ünlü bir isim geliyor, gün boyu bizimle normal bir üye gibi takılacak, oyunlara katılacak. Kim olsun?
    Cüneyt Arkın gelsin isterdim J

21) Bir yarışmada birinci oldun ve dünyaya bir mesaj vermen isteniyor? Vereceğin mesaj ne olurdu?
    Jim Carrey’nin çok hoş bir sözü var: Umarım bir gün herkes çok ünlü ve çok zengin olur. O zaman asıl aranılanın bunlar olmadığını anlarlar.

22) Bir okul yaptırsan adını ne koyarsın?
    “O kul”

23) Bir dernek kurmak istiyorsun, bu ne ile ilgili olurdu?

Sanırım film yapımıyla veya dilimizle ilgili olurdu.

24) Yakın bir arkadaşın kanunsuz bir iş yapsa polisi arar mısın?
    Evet.

25) Deseler ki hayatını sadece bir şehirde geçirmek zorundasın ve başka bir şehre ya da ülkeye gitme şansın yok o şehir neresi olurdu?
    Giresun

26) Sana bir kelebeğin ömrü kadar yaşam biçilse o günü nasıl değerlendirir ve nasıl yaşamak isterdin?
    Ailemle

Son olarak Etutodasi ailesine söylemek istediğin bir şey var mı?

Hayatın tek gerçeğini ıskalamayın.

Murat Hocam inşallah ailenizle , öğrencilerinizle ( bizler de dahil olmak üzere ) nice sağlıklı , huzurlu yıllar geçirmenizi dileriz... Bize kattıklarınız için en başta bu güzel aile olmak üzere herşey için teşekkürler :)
  2. baysedef

baysedef Üye

Beğenileri:
    384
    Ödül Puanları:
    64
    Keyifle okudum. Okurken gözümde iyi bireyler yetiştirmek isteyen idealleri olan bir öğretmen canlandı. Bu siteye çok emek harcanmış, ortada. Bize burada bir aile, dostluk ortamı oluşturdunuz. Allah razı olsun.
    sedoshum ve Murat AKSOY bunu beğendi.
  3. Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113
    Çok güzel bir röportaj olmuş. Ellerinize sağlık.
    Murat AKSOY bunu beğendi.
  4. VetH.

VetH. Üye

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam, çok keyifli bir röportaj olmuş. Okurken ciddi anlamda kendimi sorgulamamı sağladı. Sözleriniz gerçekten çok etkileyici ki ben sadece bu yazıdan bu kadar etkileniyorsam, öğrencilerinizin hayatında nasıl bir iz bıraktığınızı tahmin edemiyorum doğrusu. Sizin gibi bir öğretmenden eğitim almak onur verici. İnşallah bizler de hayatımızın bir döneminde bu onuru yaşarız.

Emeklerinizin karşılığını ödeyemeyiz. Allah sizden ve size emeklerinizde yardımcı olanlardan razı olsun. :)
    Moderatör Seher ve Murat AKSOY bunu beğendi.
  5. Hera.

Hera. Kuşlara takılıp gidiyor aklım. Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    806
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Eskişehir.
    Hocam Allah'ım sizi başımızdan eksik etmesin diyorum. ( :
    İyi ki tanımışım sizi. İyi ki varsınız. : )
  6. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    kesinlikle ben de böyle düşünüyorum :)

Yüreğinize sağlık hocam.
  7. __YusRa__

__YusRa__ Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Ellerinize Sağlık Hocam :)
    Güzel bi Röportaj olmuş :)
    sedoshum ve Murat AKSOY bunu beğendi.
  8. Moderatör Gizem

Moderatör Gizem Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    356
    Ödül Puanları:
    63
    Çok güzel bir röportaj olmuş hocam, ellerinize sağlık. :)
  9. Moderatör Sümeyye

Moderatör Sümeyye Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.144
    Ödül Puanları:
    113
    güzel bir röportaj olmuş, keyifle okudum hocam :D

İyi ki varsınız :D
  10. `Crescent~

`Crescent~ Üye

Beğenileri:
    662
    Ödül Puanları:
    94
    Yer:
    Ankara
    Hocam çok hoş bir röportaj olmuş ya :) hele okul yaptırma kısmına bayıldım :) Rabbim doğru yolundan ayırmasın :)

Sayfayı Paylaş