Şeytan sadece kötülük gösteren bir aynadır

Konu 'Dini Hikayeler' bölümünde •.♥.•кαℓвѕιz●¢α∂ι•. tarafından paylaşıldı.


 1. Emevi halifesi Muaviye bir gün sarayında uyurken garip bir adam tarafından uyandırıldı.
  “Kimsin sen?” diye sordu adama.
  “Ben Şeytanım” diye cevap verdi yabancı.
  “Peki benden ne istiyorsun?”
  “Dua vakti geldi ve sen hâlâ uyuyorsun.”
  Muaviye şaşırdı. Her zaman inancı zayıf olanların ruhlarını ele geçirmeyi arzulayan karanlıkların prensi neden dini görevini yerine getirmesine yardım etmek istiyordu?
  Şeytan açıklamaya girişti: “Hatırlarsan ben de aydınlık bir melek olarak yetiştirilmiştim. Varoluşum süresince yaşanan onca şeye rağmen nereden geldiğimi asla unutamam. Nasıl bir adam Roma’ya ya da Kudüs’e gitse de köklerinin bulunduğu anavatanına dair değerleri kalbinde taşımayı sürdürür; işte ben de aynısını yaşıyorum. Gençliğimde beni besleyip büyüten ve bana iyilik yapmayı öğreten yüce Yaratıcı’yı hâlâ seviyorum. O’na karşı çıktığım zaman bunu onu sevmediğim için yapmadım -tam tersine, O’nu o kadar seviyordum ki Adem’i yarattığında kıskandım. Ve o anda Allah(cc)’a meydan okudum, bu da benim felâketim oldu. Yine de bir zamanlar Allah(cc)’ın bana sunduğu nimetlerini hâlâ hatırlıyorum ve belki de iyilik yaparsam yeniden Cennet’e dönebileceğime inanıyorum.”
  Muaviye cevap verdi: “Bu anlattıklarına inanamıyorum. Sen dünya üzerindeki bir çok insanın mahvolmasından sorumlusun.”
  “İnansan iyi olur” diye ısrar etti Şeytan. “Sadece Allah(cc) var eder ve yok eder çünkü her şeye kadir olan sadece odur. İnsanoğlunu yaratarak hayatın özellikleri arasına arzuyu, intikamı, şefkati ve korkuyu katan da odur. Bu yüzden çevrende kötülükler gördüğünde beni suçlama, çünkü ben sadece bu kötülükleri yansıtan bir aynayım.”
  Bir şeylerin yanlış olduğunu fark eden Muaviye hemen kendini aydınlatması için çaresizce Allah(cc)’a dua etmeye başladı. Ama Şeytan hâlâ yanındaydı. Ve Muaviye bütün geceyi Şeytan’la konuşup tartışarak geçirdi; duyduğu fevkalâde argümanlara rağmen sözlerine inanmayı reddetti.
  Gün doğarken Şeytan sonunda pes etti ve açıkladı: “Peki, sen haklıydın. Dün akşam buraya gerçekten ibadetini kaçırmaman için seni uyandırmaya gelmiştim. Ama asıl amacım seni Kutsal Işığa yaklaştırmak değildi.”
  “İbadetini kaçırırsan çok üzüleceğini ve önümüzdeki birkaç günü bunu telafi edebilmek için suçluluk duygusuyla af dileyerek ve çok daha inançlı bir şekilde dua ederek geçireceğini biliyordum. Allah(cc)’ın gözünde aşk ve pişmanlıkla edilen her bir dua, sıradan ve otomatik bir şekilde edilen ikiyüz duaya bedeldir. Böylece sonuçta inancın yenilenmiş, ruhun çok daha fazla temizlenmiş olacaktı,Allah(cc) seni eskisinden de çok sevecekti. Ve bu durum benim senin ruhuna ulaşmamı daha da zorlaştıracaktı!”
  Şeytan bunları söyledikten sonra yok oldu ve anında bir melek belirdi: “Bugün aldığın dersi asla unutma” dedi melek Muaviye’ye; “Bazen Şeytan kılık değiştirip Allah(cc)’ın elçisiymiş gibi gelir. Ama asıl amacı seni O’ndan uzaklaştırmaktır.”
  O gün ve onu izleyen günlerde Muaviye pişmanlık, şefkat ve inançla dua etti. Ve duaları Allah(cc) katında yüz kat daha çok duyuldu.
 2. guzeldost

  guzeldost Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.389
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  paylaşım için teşekkürler ceren
 3. EsrarLı_GözLer

  EsrarLı_GözLer Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.954
  Beğenileri:
  397
  Ödül Puanları:
  36
  paylaşım için teşekkürler ceren;)
 4. ĎαйqєЯσυŚ_29

  ĎαйqєЯσυŚ_29 Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.148
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  36
 5. aylin_özge

  aylin_özge Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  413
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  16
  paylasımın için cok sagol ceren
 6. MaKeaTyTtö!

  MaKeaTyTtö! Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  665
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  16
  Paylaşım için sağol Ceren.
 7. 2αн!_∂3

  2αн!_∂3 Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.350
  Beğenileri:
  454
  Ödül Puanları:
  36
  Paylaşımın için sağol Ceren ;)
 8. hope_1903

  hope_1903 Üye

  Katılım:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  36
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Vay be çok ilginç.Paylaşım için sağol:p Ama şuna demeliyim ki her kötülüğün içinde bir iyilik her iyiliğin içinde de bir kötülük vardır.Muaviye yani Emeviler sert tutumları ve dier müslümanlara olan hoşgörüsüz davranışlarıyla nedeniyle tarih sahnesinden silindiler.Özellikle Muaviye ve oğlu Zeyd'in ismini ben acımasızlıklarıyla duydum demek ki onlarında dini bütünmüş :D xD [ ehu bugün din kültürü yazılısı vardı da :D ]
 9. metinoz

  metinoz Üye

  Katılım:
  20 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  28
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  muaviye iyi bir insan değildi benim bildiğim

Sayfayı Paylaş