Şeytanın Namazdaki Hileleri

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

1. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113

Peygamber Efendimiz ile şeytan arasında geçen konuşma şöyledir;

Ey Muhammed! Ümmetinden namazlarını dakika dakika, saat saat erteleyenler vardır. Onları da anlatayım:

Ümmetinden biri ne zaman namaza kalkmak istese, “Hele biraz dur; daha vakit var. Sen şimdi meşgulsün!” gibi vesveselerle namazını sonraki vakte erteleyinceye kadar ona musallat olur, kandırırım. işte bundan sonra Allah Teala’nın emriyle o namaz bir bez parçası gibi toplanıp yüzüne çarpılır.

Şayet beni mağlup eder de namazını vaktinde kılmaya karar verirse, ona insanlardan şeytan huylu birini gönderirim ki o, namazı vaktinde kılmasına engel olsun.

Bu sefer de beni mağlup ederse, onu namaza başlayıncaya kadar serbest bırakırım.
    Namaza başladığında ise ona, “Sağına bak, soluna bak” diye telkinlerde bulunurum. O sağına ve soluna bakındığında, ben onun yüzünü sıvazlar ve iki kaşının arasından öperim.

Sonra ona, “Hiç de uygun olmayan bir şey yaptın” diyerek namazının düzenini bozarım.

Ey Muhammed, sen de biliyorsun ki, kulun başını sağa sola çokça çevirdiği bu namaz, Allah Teala’nın kulun yüzüne çarptığı namazdır.

Şayet beni bu hususta da yenerse (yani namazda sağına soluna bakınmazsa) tek başına namaz kıldığı bir anda yanına varır ve namazı acele acele kılmasını söylerim. O da bir horozun yerdeki taneleri almak için başını hızlı hızlı indirip kaldırdığı gibi çabuk çabuk namaz kılar.

Bu sefer de başarısız olursam ve o da namazını cemaatle kılarsa, başına bir ip geçirir onu acele ettiririm. Böylelikle o rükuda ve secdede imamdan evvel başını kaldırır ve indirir.
    Senin de bildiğin gibi böyle bir kimsenin namazı kabul edilmez ve Allah Teala kıyamet günü onun başını eşek başına çevirir.

Bunda da başarısız olursam, ona namazda parmaklarını çıtlatmasını söylerim. Eğer o kimse namazda parmaklarını çıtlatmaya devam ederse beni yüceltenlerden olur.

Bunu da beceremezsem, ona yaklaşır ve burnuna üfürürüm. Esnemeye başlar. Eğer elini ağzına koyup esnediğini gizlemezse, onun içine askerlerimden biri girer ve namazdayken onun dünyaya karşı sevgi ve hırsını artırıcı telkinlerde bulunur. Böylelikle bize itaat eden, bizim sözümüzü dinleyen biri olup çıkar…

Ey Muhammed! Ben ümmetinin yoksul ve fakirlerine durmadan vesvese verirken onlar nasıl saadeti bulurlar?

Ben onların yanına varır ve, “Bırakın namazı, zira o size göre değildir. Namaz, Allah’ın kendilerine afiyet ve nimet ihsan ettiği kimseler içindir” derim.

Sonra hasta olan birinin yanına gider ona, “Namazı bırak, çünkü sen hastasın senin gücün yok. Allah insanı gücü nisbetinde mükellef kılar. Namaz, Allah’ın kendilerine sağlık ve sıhhat verdiği kimseler içindir. Zira Allah kitabında, ‘Hastaya da bir güçlük yoktur’ (Nur 24/61) buyurmuştur. Sağlığına kavuştuğun zaman kılamadıklarını kılarsın” derim. Bu şekilde kafir olarak ölünceye dek onunla uğraşırım.

Öyle ki bazılarını namazdan uzaklaştırır, onların kafir olarak ölmelerine sebep olurum. Bu kimseler namazlarını terk etmiş olarak öldüğü ve. Rabb’inin huzuruna çıktığı zaman Rabb’ini öfkeli olarak bulurlar.

Ey Muhammed! Eğer şu söylediklerime bir katre yalan dolan katmışsam Allah’tan benim kül olmam isteyebilirsin.

Kaynak: Şeytanın Hileleri | Muhyiddin b.Arabi | Şadırvan
    *damla* ve kitapkurdu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş