Shakespeare Amca'nın Öğretileri (2)

Konu 'Sizin Yazınız' bölümünde HypeR tarafından paylaşıldı.

1. HypeR

HypeR Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0

Ne parıltılı gece, ne de sessiz şu dallar
    Çapkın rüzgar öpünce yaprakları aşk ile
    Ağaçlar ve yıldızlar usulca bakışırlar.

Aynen öyle bir gece.
    Shakespeare’in 5. perdesinin açılışı benim ise henüz 2. perdem. Kapanması da yakındır.

Cehennem gibi yanan içim, soğuk bir su ile sönüverdi birden. Kusursuz işleyen zaman, kusurlarımı görmeyecek kadar kör etmiş beni.
    Acı doğrulttu benliğimi.

Birşeyden soğumak veya vazgeçmek için tek bir neden yetiyor bazen. Aklınızı kurcalayan bilmeceden kurtuluyorsunuz artık. Soğuk bir su yardımıyla ferahlıyor içiniz. Her ne kadar tanımı unutmamakta olsa, isteyince kırıyorsunuz bu zor şifreyi. Unutup gidiyorsunuz…
    Kanatlarım yorulmuştu, bırakıverdim kendimi yere. İnkâr edip sonra inanmanın zorluğunu çektim boş yere. ‘Ulaşamayacağını bildiğin halde, şüpheyle dolaştığın halde, samimi bulmadığın halde, niye kurcaladın bu bilmeceyi ey akıl?’ diye soruyorum şimdi kendime. Değdi mi şimdi diye?
    Hayır değmedi. Soğuk bir su ile sindirdim içimde.

Anlamakta güçlük çekiyorsunuz biliyorum ama bende açıklayıcı olmayacağım bu sefer. Anlatmak istediklerim kelimelerin içinde saklı duracak. Yalnızca düşüncelerimi okuyanlar anlayacak. Yani kelimelerin muhteşem gizemini çözenler…
    Devam ede lim.

Beni hiç yanıltmadığını biliyordum. İçime şüpheyi koymuştu ama umursamamıştım. İblisten gelen bir yanlışa düştüm. O’nda olduğumdan beri ilk kez yanılmıştım. Onu dinlememenin cezasını çektim. Bu bana hem ders hem de kulağıma küpe oldu.
    Şuanda kaybettiğim birine öyle ihtiyacım var ki, benim gibi soru işaretine ancak o cevap bulabilirdi. Belki de cevabını bırakmıştır satırlara ama korkuyorum açmaya.

Shakespeare’in Tanrı tanımından bahsedeceğim biraz.
    İçinizde hissedin bu sözleri.

Hiç kimse zorlanamaz merhametli olmaya
    Yüce Tanrı katından kalbe düşer usulca
    Zarif bir yağmur gibi yürekleri yeşertir
    Çifte kutsanmıştır o, çifte hayır getirir.
    Merhamet eden ile merhamete uğrayan
    Elele geçmekteler o meşhur dar kapıdan
    Kudreti karşısında pehlivanlar diz çöker
    Saltanat sahipleri onla felaha erer
    Kraliyet asası üç beş gün elde kalır
    Sonra mühür ve ferman, şan tarihe karışır
    Merhamet o asaya bile boyun eğdirir
    Kralların başına tacını o giydirir
    Onunla kavuşurlar Tanrının nefesine.
    Tanrı adildir fakat merhametle yargılar
    Adaletin bede li ağır gelir kullara
    Sevgisi için dua ederler kana kana
    O ise,
    Kalbine girmek için seni bekler daima…

O’nu gören gözleri sıkıca yumup başkaca hiçbir şeye bakmamaktır ilahi aşk. Onun bakışlarını, gülen gözlerini, yüzündeki tek bir çizgiyi bile unutmamak, gözlerini hiç açmamacasına yummaktır. Sana uzattığı eli geri çevirmemektir. Sevgisini kalbinde hissetmektir. Kalbinin kapılarını O’na sonsuza dek açmaktır. Sesini yaşamın her anında duymak, en önemlisi de aklından hiç çıkarmamaktır. Merhametinden ve varlığından şüphe etmemektir. Çünkü o kendi kuzularına asla yüz çevirmez. Kurtlara yem etmez.

Benim gözümden Tanrıyı böyle anlatmış Shakespeare amca. Okuyunca herkesin yorumu değişir belki ama benim için değişmeyecek tek gerçek ‘Tanrı Sevgidir.’

2. yazıda Tanrıdan bahsetmek istedim. Birazda kendimi rahatlatmaya ihtiyacım vardı. Öyle güçlü hislerle aniden hatırlattı ki kendini, kendime gelmemi sağladı. Yoksa bu yazıda o güzel aşk namelerine devam edecektim.

Kendi kendime, gizemli cümlelerle yazdığım paragraflar hakkında soru sormazsanız sevinirim.

Son olarak, konunun özü Shakespeare amca olduğundan ondan birkaç dize ile yazıyı bitirelim.

Onlar ki gösterişe canlarını verirler
    Aşkla bakan gözlerden hiçbir şey öğrenmezler
    İşin özünde değil kabuğunda kalırlar
    Bir insanın ruhunu mesken edinmektense
    O minik kırlangıçlar gibi yuvalarını
    Beyhude emeklerle duvarlara yaparlar…

3. yazıyı yazmıyorum ilgi olmadığı için. Hatta hiç yazı yayınlamıcam bundan sonra.

Esen kalın.

"Çünkü sizin için düşünmekte olduğum düşünceleri ben bilirim, RAB diyor, kötülük düşünceleri değil, ancak sonunuzda size ümit vermek için esenlik düşünceleridir. Ve beni çağıracaksınız, ve gidip bana dua edeceksiniz, ve sizi işiteceğim. Ve beni arayacaksınız, ve bütün yüreğinizle beni arayınca bulacaksınız. Ve kendimi size buldurtacağım, RAB diyor, ve sizi tutsaklıktan geri getireceğim,..." (Yeremya 29:11-14).
  2. Hera.

Hera. Kuşlara takılıp gidiyor aklım. Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    806
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Eskişehir.
    Gökhan yazmalısın devamı gelmeli. Kimse ilgi göstermese bile ben okuyorum :) Ve çok güzel yazıyorsun..
  3. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

`☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    489
    Ödül Puanları:
    16
    Gerçekten Çok Güzel Olmuş Her Okuduğum Cümlede Ayrı Bir Anlam Var Çok Etkilendim Devamını Bekliyoruz Sağol Gökhancım Paylaşım için ;)
  4. HypeR

HypeR Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır yazmayacağım.

İyi haftasonları herkese.
  5. Kazanova

Kazanova Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    29
    senin tercihin ama neden kurunun yanında yaşta yanıyor onu anlamış değilim .. yazılarını takip edenler var yazmaman bizlere haksızlık değil mi ?

yazıların çok güzel son yazın olmasına üzüldüm ...
    emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler..
  6. ∂iαвiαη~lρ

∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    726
    Ödül Puanları:
    113
    evet...
    Tanrı sevgidir....
    berbat bir gün ve yaşadığım berbat bir olaydan sonra çok iyi geldi bu yazı...
    Tanrı sevgidir...
    Bu yüzden aldırmıyorum işte inandıklarımla, inancımla ilgili saçmasapan konuşanlara

Anlayabilene...
  7. sivaslı hicran

sivaslı hicran Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Bencede devamı gelmeli gerçekten iyi yazıyorsun ..:)
  8. HypeR

HypeR Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

evet...
    Tanrı sevgidir....
    berbat bir gün ve yaşadığım berbat bir olaydan sonra çok iyi geldi bu yazı...
    Tanrı sevgidir...
    Bu yüzden aldırmıyorum işte inandıklarımla, inancımla ilgili saçmasapan konuşanlara
    Anlayabilene...
    Genişletmek için tıkla...

Aynen öyle.
    O'nun sevgisi kalbe öyle sağlam bir duvar örüyor ki Kötü'nün en ağır topları bile yıkmayı beceremiyor.

Tomurcuklanmasa da incir ağaçları, asmalar üzüm vermese, boşa gitse de zeytine verilen emek, tarlalar ürün vermese de, boşalsa da davar ağılları, sığır kalmasa da ahırlarda, ben yine Rab sayesinde sevineceğim, Kurtuluşumun Tanrısı sayesinde sevinçten coşacağım. Hab:3.17-18

......
  • ∂iαвiαη~lρ

∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    726
    Ödül Puanları:
    113
    bu yazının devamı gelmeliydi ama sadece bizim istememiz yetmiyor...
    o zaman yüreğinden böyle güzel cümlelerin dökülebileceğini sanmıyorum...
    Bu kadarını paylaşman bile güzeldi..
    teşekkürler tekrar..
  • Sayfayı Paylaş