'Şifre değil saat farkı'

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  ÖSYM, 2011-YGS’de şifre iddialarına neden olan Google’da ‘mod’ ‘medyan’ araması ile ilgili savunma verdi. Uzmanlar, Google’da yapılan aramanın Amerika ile Türkiye arasındaki 12 saatlik zaman farkından kaynaklandığını ifade etti.

  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2011 yılında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) şifre iddialarına neden olan algoritma modelleri ‘mod’ ‘medyan’ kelimelerinin ‘Google’da sınavdan önce en çok aranan kelimeler arasında bulunmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcılığa savunmasını verdi. ÖSYM uzmanları savunmada, ABD merkezli Google yetkilileriyle yaptıkları görüşmede, söz konusu aramanın Amerika ile Türkiye arasındaki 12 saatlik zaman farkından kaynaklandığının tespit edildiği bilgisine yer verdi.

  ‘Medyan’ patlaması

  27 Mart 2011 tarihinde yapılan YGS’den bir gün önce bazı forum sitelerinde ve Google’da ‘mod’ ‘medyan’ kelimeleri araştırma patlaması yaşandığı iddia edilmişti. Bunun üzerine “Şifreleme tekniği sınavdan önce öğrenciler arasında paylaşıldı mı?” tartışması başlamıştı. Hatta bazı öğrencilerin “YGS’de mod medyan çıkacak haberiniz olsun” diyerek birbirlerine mail attıkları iddia edilmişti. ÖSYM iddiaları yalanlamış ve internet üzerinden bütün kitapçıkları yayınlamıştı.

  Mod-medyan, seçenekleri kaydırarak doğru eşleşmeyi bulmaya yarayan yöntem olarak biliniyor.

Sayfayı Paylaş