Sİhİrlİ kelİme; merhaba

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde Beyza77 tarafından paylaşıldı.

1. Beyza77

Beyza77 Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    19

Gün ışığı yüzümü okşarken merhaba dedim sabaha. Ay usulca yerini turuncu yuvarlak topa bırakırken düşüncelerim içinde kayboldum bir an. Bulutlar kızıla boyanmıştı.
    Huzur, huzur aradığım buydu uzun zamandır. Tekrar kavuşmanın sevinciyle merhaba dedim. Yeniden toprağımın kokusu, yeniden yurdumun. Rüzgar yavaşça esiyordu merhaba diyerek.
    Ah ne harika, kuşlar üstümden tek tek uçup gidiyordu. Sanki her biri selamlıyordu beni. Yeniden gelmemin, yurduma dönmemin hatırına. Onlara da dedim sevinçle, merhaba dostlarım, merhaba. Gurbet yoktu artık. Asıl konu gurbete gitmem değil, yurduma dönmem di. Merhabalaşmaktı her şeyle.
    Mutluluk bu olsa gerek diye düşündüm bir an. Ve böylece düşüncelerimin denizi beni okyanusa sürükledi tekrar.
    Ama bu sefer havada bulut yoktu. Güneş yüzünü göstermişti bana. Uzun zamandır ilk defa, içimden ona da dedim. Sana da merhaba. O da sanki hoş geldin diyordu bana.
    Okulum bitmişti artık yurduma geri dönmüştüm. Mesleğimi elime alarak. Ailemin sevinç gözyaşları döktüğünü hissettim sanki bir an ve sonra annemin sesini duydum ama bu gerçek gibiydi. Evet gerçekti O da buna inanıyordu. Gözyaşları içinde bana sarıldı.
    Gülümseyerek benimle gururduyduğunu söyledi. Ve sonra ekledi: Hoş geldin kızım ve merhaba, merhaba kadar hiçbir şeye sevinmiyordum sanki.
    Hasret bitmişti artık. Kavuşmaya merhaba. Son olarak sana da merhaba anneciğim. Sana da merhaba ve yine merhaba.

Örnektir...

qamze'm...! ve bytlki bunu beğendi.
  2. Beyza77

Beyza77 Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    19
    Merhaba :)
    Hiç düşündünüz mü yada bilen var mı içinizde ''merhaba'' ne anlama geliyor diye?Çok ilginç bir o kadar da hoş ve sıcak bir anlamı varmış meğer."merhaba" aslında farsça kökenli olup "benden size zarar gelmez" anl***** geliyormuş. Çok hoş değil mi? Bunu öğrendikten sonra karşımdaki insana merhaba demek daha bir anlamlı benim için.

Örnektir...

Bir teşekkür yeter :)
  3. Beyza77

Beyza77 Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    19
    MERHABA_

Bir varmış , bir yokmuş diye başlamadık.Ama bir var olup , bir yok olduk.
    Bazen bir selam dahi alamadım senden.Bazen sevginde boğuldum.Çok uzaklardan gelen o buğulu sesin , düşlerimi renk renk boyadı.Ve ben o renk cümbüşünün içinde kanatlandım.
    Mutluluktan öyle uzun zamanlar uçtum ki , sandım hiç yorulmam ,yıpranmam.
    Hiçbir mutluluk uzun sürmezmiş anladım.Ve yok oldum o sevdayla.Tekrar var olduğumda
    en iyi dostum , arkadaşım , sırdaşım oldun.Fakat kanatlarım yok şimdi.Senin sevdanla yitirdim onlarıda.Sevdan gibi kırıldı , dağıldı , parçalandı.Alıştım elbet bunada.Alıştığım diğerleri gibi.Zaman akıp gitti . Unutturdu…
    Hatıraların kaldı şimdi , yüreğimde.Bu yüzdendir sol yanıma kıyamayışım ,sol yanımı
    bu kadar çok sevişim.Sözlerin kaldı geriye , şiirlerin kaldı.Nazım Hikmet , Cemal Süreya,
    Ahmet Arif kaldı.Hasretinden prangalar eskittim ’ kaldı. Kayısı ağacı kaldı , bir sen kalamadın.
    Eskisi gibi okumaya verdim kendimi.Ne bulursam okuyorum. Kurşun kalemle altlarını çizerek .notlar alarak okuyorum .Müthiş zevk alır oldum , kurşun kalemle çizdiğim yerleri tekrar okumaktan.
    Artık eskisi gibi sürekli seni düşünerek kendime eziyet etmiyorum.Çok değiştim çok ,
    ağlama krizlerim dahi yok denecek kadar azaldı.Kum taneleri kadar çok olan hüznüm dağılıyor artık.Yavaş yavaş kendimi yeniliyorum.Sen şimdi eminim ki buna yeni bir sevdanın mı neden olduğunu düşünüyorsundur.Hayır değil.Bunun nedeni yine sensin.En yakın arkadaşım , dostum ,sırdaşım olduğun için başarabildim bunu.Her zaman yanımda olduğunu bildiğim için , ruhunun , kalbinin benimle olduğunu bildiğim için başarabildim.Hatırladın mı?Yazmıştım daha önceden de , bunu başardığım gün sana sıcacık bir merhabayla sesleneceğim demiştim.İşte o gün , bugün.Sana MERHABA diyerek sesleniyorum.
    MERHABA KARINCA ADAM…

Örnektir...

Bir teşekkür yeter :)

Sayfayı Paylaş