Şiirde zihniyet, ahenk unsurları, dilin özellikleri, yapının nasıl oluştuğu

Konu 'Edebiyat 9.Sınıf' bölümünde VaDRoM tarafından paylaşıldı.

1. VaDRoM

VaDRoM Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Önemli bir ödev yardım eder misiniz ?

Bana bi şiirde yaygın olarak yer alan zihniyeti
    ahenk unsurlarının nasıl kullanıldıgını
    Kullanılan dilin özelliklerini Yapının nasıl oluştugunu
    Genel olarak kullanılan temaları
    Şiir gerçekligini nasıl verildigini
    Şairin Hangi Gleneğe bağlı kaldıgını
    Şairin yaşamından yetiştigi ortamdan izler bulunup bulunmadıgını araştırmam gerekiyor yardım

DÜŞÜNÜN HALİMİ HOCA BUNU ÖDEV OLARAK VERDİ VE YARIN İSTİYOR YARDIM EDİN LÜTFEN :eek:
  2. VetH.

VetH. Üye

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    0
    Şiiri görmeden yardım edebileceğimizi sanmıyorum. Aslında bunlar şiiri okuyarak çok rahat cevap verebileceğin cinsten sorular.

Şiirin yazıldığı döneme ait inançlar, olaylar, kılık, kıyafet, gelenek, görenek kısacası yazıldığı dönem hakkında fikir veren durumlara zihniyet diyoruz. Öncelikle şiirin içinden bunları bul.

Ahenk, her türlü kafiye, redif, aliterasyon gibi ritmik seslere denir. Her dizenin son kelimesine bakarak nasıl kullanıldığı hakkında fikir yürütebilirsin.

Dil sade mi, yoksa süslü bir anlatımı var? Bu dilin özelliğine girer.

Yapı yanlış hatırlamıyorsam beyit veya kıt'a şeklinde yazılmasıydı. Yalnızca bunlardan ibaret değil tabii ki 3lükler veya 5likler halinde yazılmış olabilir. Bunları incele.

Temayı anlamdan çıkarabilirsin. Ağır basan duygudur tema.

Şiirde anlatılan gerçek bir olay mı yoksa hayal ürünü mü? Bu gerçekliği verir.

Şairin hangi geleneğe bağlı kaldığı şudur: divan edeb. olabilir. Halk edeb. olabilir. Bunu da yukarıdaki özelliklere bakarak anlayabilirsin.

Yetiştiği ortamdan izler zaten zihniyete girer.

Kolay gelsin, Allah yardımcın olsun. :)
    Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş