Simple Past Tense Konu Anlatımı

Konu 'İngilizce 7. Sınıf' bölümünde !must@f@! tarafından paylaşıldı.

1. !must@f@!

!must@f@! Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

:shy: :D
    SIMPLE PASTTENSE
    Simple PastTense asıl olarak geçmişteki olayları anlatmak için kullanılır Aşağıda bu zamanın kullanımlarını ayrıntılı biçimdegörebilirsiniz
    Auxiliaryverbs (Yardımcı fiiller): did/didn't

DİKKAT! Olumlu cümlelerde herhangi bir yardımcı fiil gelmez ve fiilin ikinci halikullanılır Olumsuz ve soru cümlelerinde did veya
    didn'tyardımcı fiili kullanılır ve fiil yalın haliyle kalır
    EXAMPLES(ÖRNEKLER):
    (+) I visitedmy uncle (Amcamı ziyaret ettim)
    (Bu cümleolumludur ve görüldüğü gibi fiilin ikinci hali kullanılmıştır )
    (-) I didn'tvisit my uncle yesterday (Dün amcamı ziyaret etmedim )
    (Bu cümleolumsuzdur ve didn't yardımcı fiili kullanıldığı için fiil yalın haliylegelmiştir )
    (?) Did Ivisit my uncle yesterday (Dün amcamı ziyaret ettim mi?)
    (Bu cümlesoru cümlesidir ve "did" yardımcı fiili geldiği için fiil yine yalınhaliyle kullanılmıştır )
    REGULAR ANDIRREGULAR VERBS (Düzenli ve düzensiz fiiller)
    İngilizce'defiiller düzenli ve düzensiz olarak ikiye ayrılır Düzenli fiilerin ikinci halini kullanmak için fiilin sonuna-ed takısı eklenir
    Example: want a wanted
    clean a cleaned
    wash a washed
    Düzensizfiiller adından da anlaşılacağı gibi düzensiz olarak değişirler bu yüzdenezberlenmesi gerekir Düzensiz fiil tablosunu
    Example: go a went
    swim a swam
    do a did
    USES(KULLANIMLARI)
    USE 1Completed Action in the Past
    (Geçmiştetamamlanmış eylemler)

Use the SimplePast to express the idea that an action started and finished at a specific timein the past Sometimes the speaker may not actually mention the specifictime, but they do have one specific time in mind
    (Simple PastTense geçmişte belirli bir zamanda başlamış ve bitmiş eylemler için kullanılır Bazen konuşan kişi tam olarak bir zaman belirtmeyebilir, amamutlaka cümlede bir geçmiş zaman fikri vardır )
    EXAMPLES:
    I sawa movie yesterday (Dün bir film seyrettim )
    I didn'tsee a movie yesterday (Dün bir film seyretmedim )
    Last year, Itraveled to Italy (Geçen yıl İtalya'ya seyahat ettim )
    Last year, Ididn't travel to Italy (Geçen yıl İtalya'ya seyahat etmedim )
    She washedher hands (Ellerini yıkadı)
    She didn'twash her hands (Ellerini yıkamadı)
    USE 2 ASeries of Completed Actions
    (Geçmişte tamamlanmışeylemler serisi)

We use theSimple Past to list a series of completed actions in the past
    (Simple PastTense'i geçmişte tamamlanmış birkaç eylemi arka arkaya anlatmak için kullanırız
    EXAMPLES:
    I finishedwork, walked to the beach, and found a nice place to swim
    (İşlerimibitirdim, sahile yürüdüm ve yüzmek için güzel bir yer buldum )
    He arrivedfrom the airport at 8:00, checked into the hotel at 9:00, and metthe others at 10:00
    (Havaalanındansaat 8'de geldi, 9'da otele kaydını yaptırdı ve diğerleriyle 10'da buluştu )
    USE 3 Single Duration
    (Tek süreç)

The SimplePast can be used with a duration which starts and stops in the past A duration is a long action often used with expressions like"for two years," "for five minutes," "all day" or"all year "
    (Simple PastTense geçmişte başlamış ve bitmiş bir süreci anlatırken kullanılır Bu süreç uzundur ve genelde "iki yıldır", "tümgün" veya "tüm yıl" gibi zaman ifadeleriyle kullanılır )
    EXAMPLES:
    I livedin Turkey for two years
    (İki yılTürkiye'de yaşadım )
    Ahmetstudied English for five years
    (Ahmet beş yılİngilizce çalıştı )
    They satat the beach all day
    (Tüm günsahilde oturdular )
    We talkedon the phone for thirty minutes
    (Yarım saattelefonda konuştuk )
    How long didyou wait for them?
    We waitedfor one hour
    (Onları nekadar beklediniz?
    Bir saatbekledik )
    USE 4 Habitin the Past
    (Geçmiştekialışkanlıklar)

The SimplePast can also be used to describe a habit which stopped in the past It can have the same meaning as "used to" To make it clear that we are talking about a habit we oftenuse expressions such as "always," "often,""usually," "never," " when I was a child" or " when I was younger" in the sentence
    (Simple PastTense aynı zamanda geçmişte vazgeçtiğimiz alışkanlıklar için de kullanılır "used to" kalıbıyla aynı amaçla kullanılabilir Bahsettiğimiz eylemin bir alışkanlık olduğunu açıkçabelirtmek için cümlelerde "always" (daima), "often" (sık sık), "usually" (genellikle) ve "never" (asla)gibi zaman ifadeleri kullanılır
    EXAMPLES:
    I playedbasketball when I was a child
    (Çocukkenbasketbol oynardım )
    He playedthe guitar
    (Gitar çalardı )
    She workedat the hospital after school
    (Okuldan sonrahastanede çalışırdı )
    They never wentto school, they always skipped
    (Hiç okulagitmezlerdi, hep kaçarlardı )
    TIMEEXPRESSIONS IN SIMPLE PAST TENSE
    Timeexpressions zaman belirten ifadelerdir ve İngilizce'de her zaman için farklıifadeler kullanılır Özellikle sınavlarda cümlenin hangi tense olduğunu anlamakiçin time expression'ların bilinmesi çok önemlidir
    yesterday (dün) I went to theatre yesterday (Dün sinemaya gittim )
    last week/year/Sunday etc (Geçen hafta/yıl/Pazar vs ) He bought a car last week (Geçen hafta araba aldı )
    twoyears/four days/three minutes ago (iki yıl/dörtgün/üç dakika önce) I saw her two minutes ago (İki dakika önce onu gördüm
    Last night (dün gece) I watched a movie last night on TV (Dün gece televizyonda bir film izledim.):D:330:

bnmö123, musty68 ve D.N.Y bunu beğendi.
  2. D.N.Y

D.N.Y Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    çok tşk ederim cnm çk iyi oldu bende kara kara nasıl anlatcam die düşünüyordum
    !must@f@! bunu beğendi.
  3. !must@f@!

!must@f@! Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Lafımı olur:330:

Sayfayı Paylaş