..şinasi ''şair evlenmesi'' adlı tiyatro eseri özetini yapan varmıı..

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde meLankoLık.pnr tarafından paylaşıldı.

 1. meLankoLık.pnr

  meLankoLık.pnr Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  şinasi ''şair evlenmesi'' adlı tiyatro eseri özeti

  namık kemal ''zavallı çocuk'' adlı kitabnın kısa özeti yapan varsa yaza bilirmi teşekürler şimdiden
 2. meddah

  meddah Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Dershane Edebiyat kitabımda olması lazım diye hatırlıyorum. Ben bakayım, eğer varsa bilgisayarda kendim yazacağımdan 30 dakika içinde hazır olur.
 3. meddah

  meddah Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şair Evlenmesi Özeti

  Müştak Bey, şair olma sevdasında bir gençtir. Bir kızı sevmektedir. O kızla evlenmeyi düşünmektedir. Evlenmek için girişimde bulunur. Bu iş için bir kılavuz kadın ve mahalle imamını devreye sokar. O dönemlerin usulüne göre evlenecek kız ve erkeklerin birbirini görmeden imam ve şahitler vasıtasıyla nikahları kıyılır. Mahalle imamıyla kılavuz kadın, birlikte hareket ederek Müştak Bey'e, sevdiği kız yerine onun evde kalmış çirkin ablasını nikahlarlar. Düğün gecesi olur. Müştak Bey, çok sevinçlidir. Sevdiği kıza kavuşacaktır. Ancak düğün sırasında gelini göremeyen Müştak Bey, kendisine oynanan oyunu fark edemez. Düğünün sonunda gelinle baş başa kalan Müştak Bey, gelinin duvağını açtığında kendisine bir oyun oynandığını anlar. Çünkü sevdiği kızın yerine onun evde kalmış ve çirkin ablasını gelin etmişlerdir. Müştak Bey, bu durumu kabullenemez. Bütün mahalle toplanır; Müştak Bey'e bu durumu kabullenmesi için baskı yapar. Özellikle büyük kızı nikahlaması için para alan mahalle imamı, Müştak Bey'i ikna etmek için bütün gücünü kullanır. Mahalle imamı, mahalle halkının da desteğiyle Müştak Bey'i kandırmaya çalışır; ancak başaramaz.

  Müştak Bey'in arkadaşı Hikmet Bey devreye girer. İmamın cebine, imamın fark edeceği; ama halkın fark edemeyeceği şekilde para koyar. İmam, bu sefer fikir değiştirir ve bu işte bir yanlışlık olduğunu söyler. Böylelikle küçük kızı Müştak Bey'e vererek durumu düzeltir ve Müştak Bey sevdiği kıza kavuşur.
 4. meddah

  meddah Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  O kadar uğraştım, insan teşekkür eder. :)
 5. meLankoLık.pnr

  meLankoLık.pnr Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkür ederim yeni gördüm pardon :)
 6. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  ZAVALLI COCUK
  Namik Kemal'in son oyunudur.Abdulhamit'in ilk senelerinin hissi hayatina tesir etmektedir.Recaizade'nin Vuslat'i ile Abdulhak Hamit'in Icli Kizi'ndan, Usakzade'nin Bir Olunun Defteri'ne kadar butun bir edebiyatta bu kucuk piyesin havasini buluyoruz.Piyesin asil konusunu,19.asrin en moda mevzularindan biri olan ana-babanin cocuklarini kendi menfaatlerini dusunerek evlendirmelerinin felaketle neticelendigi davasi olustur.(10) Bu anlatimli basit oyunun etkisi oldukca buyuktur.Zavalli Cocuk ciktigi zaman o donemin butun kalem sahiplerine bir ornek olmustur.

  Zavalli Çocuk'ta görücü yoluyla evlenmeye karsi çikar. On bes per****k Celaleddin Harzemsah, Namik Kemal'in en begendigi yapiti olarak bilinir. Oyun, Mogollar'a karsi Islam dünyasini koruyan Celaleddin Harzemsah'in kisiligi çevresinde gelisir. Bu eserde Namik Kemal, Islam birligi düsüncesini kapsamli bir biçimde sergilemistir.

  Şefika , babası Halil Bey’ in öksüz bir akrabası olduğu için yanına aldığı Ata ile birlikte büyümüştür. Bir süre sonra zengin bir paşa ile evlendirilen Şefika , gönlü Ata’ da olduğu için bu acıya dayanamaz ve hastalanır. Kısa süre içerisinde verem , Şefika’ yı ölümün eşiğine getirir. Okuldan izinli gelen tıbbiye öğrencisi Ata , Şefika’ nın ölmek üzere olduğunu görünce , eczaneden aldığı zehri içer , ikisi birlikte ölürler.

Sayfayı Paylaş