Sınıf Arkadaşı Sorunu

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde okyanasuya tarafından paylaşıldı.

1. okyanasuya

okyanasuya Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0

12. sınıf öğrencisiyim ben bu sene kimse ile uğraşmayayım dedikçe üstüme geliyorlar sınıfımızda zeka seviyesi yerlerde dolaşan 2 kızımız var daha önceleri aramızda bu tür sorunlar yoktu normal bir arkadaşlığımız vardı son zamanlarda birbirimize tahammül edememeye başladık saçma sapan atışmalar geçiyor aramızda zaten hiç konuşmuyoruz sınıfın bir kısmını yanına çekme çabalarında bizim de 4 kişilik grubumuz var ve çevremizde bizim gibi ondan nefret eden insanlarda var sorun şu ki hep bize ders saatleri içinde sınıfta hoca varken laf söylüyorlar çünkü biliyorlar hoca olmasa onları aşalağıyıp yerin dibine sokacağımızı yada aramızda ciddi derecede kavga çıkacağını ben normalde sinirli bir insanım (bunu normalde itiraf etmem herkes söyler ama) bunlar derste bize laf söyleyip bizimde sadece lafla karşılık verebilecek olmamız beni çileden çıkarıyor elim ayağım titriyor sinirden ağlama noktasına geliyorum bu sinirden ağlama noktasına gelmemi nasıl engelleyebilirim ve bir sorum olacak bunlara nasıl bir ders verebiliriz onları yerin dibine sokabilecek bir daha konuşmamalarını sağlayabilecek sınıfta kavga çıkarıp onları dövmememin tek sebebi de askeriyeye girmek istiyorum okulda kavga edip sicilime bir şeyler işlenirse sorun çıkar.
  2. Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113
    Onları aşağılayıp yerin dibine sokmaya çalışmak yerine bence en doğru olanı yapıp görmezden gelmelisin. Kulağını kapalı tut onlara karşı ve önemseme, zaten bir süre sonra susucaklardır. Sen karşılık verdiğin sürece yada çabaladığın sürece bunun sonu gelmez. Zaten son sınıfmışsın sabret ve uğraşma.
    Özlem ve okyanasuya bunu beğendi.
  3. Moderatör Bahadır

Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Adana
    Arkadaşım Hiç bir zaman için Öfkene yenilme ayrıca nede olsa o arkadaşın ve saygı göstermek zorundasın oda sana aynı hassasiyeti göstermek zorunluluğundadır. Bu gibi durumlarda öfkeni kontrol etmeyi bilmelisin.
    Öfke kontrolü
    Öfkeyi doğru ifade etme becerisini kazanmaya "öfke kontrolü" denir. Öfke kontrolünde temel amaç; saldırganlıktan uzak, şiddet içermeyen, kişinin kendisine ve çevresindekilere zarar vermeme becerisini kazanmasıdır. Doğru yöntem kişiden kişiye değişir.

Öfke kontrol yöntemleri
    * Kızgın olduğumuz zaman düşüncelerimiz gerçeği yansıtmaz. Olaylar abartılıp, çarpıtılır. Bunları fark edin ve mantıklı düşünün. Örneğin; kendi kendinize "Eyvah! Şimdi her şey mahvoldu!" yerine, "Neden kızdığımı biliyorum. Ama dünyanın sonu değil ve kızmam, bu olayın olmadığını göstermez." diyebilirsiniz.

* Farkında olmadan çok sık kullandığımız "Asla!" veya "Her zaman" gibi sözcükleri zihninizde yakalayın. Randevularınıza her zaman geç gelen bir arkadaşınızı düşünün. Sizin asıl istediğiniz arkadaşınızın randevuya sizinle aynı saatte gelmesi değil mi? Arkadaşınızı incitmeye ve onun da kızmasına yol açmayın.

* Mantık öfkeyi yener, çünkü haklı bir nedene bağlı olsa da, çok çabuk mantık sınırlarını aşabilir. Öfkelendiğinizde mantığınıza sığının. Sinirlendiğinizde tepki vermeden önce 5 kere nefes alıp verin ya da içinizden 10''a kadar sayın.

Bunları denedin ve Hayla aynı sorunu çözemiyorsan arkadaşınla konuşmayı dene oda bir çözüm yolu olmaz ise rehber öğretmenlerine danışmanı tavsiye ederim.

NOT: Kavga ile hiçbir sonuca ulaşamassın.
    okyanasuya bunu beğendi.
  4. MaMiLog

MaMiLog Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    43

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Onları aşağılayıp yerin dibine sokmaya çalışmak yerine bence en doğru olanı yapıp görmezden gelmelisin. Kulağını kapalı tut onlara karşı ve önemseme, zaten bir süre sonra susucaklardır. Sen karşılık verdiğin sürece yada çabaladığın sürece bunun sonu gelmez. Zaten son sınıfmışsın sabret ve uğraşma.
    Genişletmek için tıkla...
    Bende katılıyorum sabret zaten 2-3 ay kaldı zor ama sabretmelisin.En iyisi bu olacak ya da kenara çekip hep birlikte düzgünce konuşup bir sonuca varın yoksa bitmez bu olay hem kavga edersen v.b. siciline işlenmesin.Allah kolaylık versin.
    ;)
    okyanasuya bunu beğendi.
  • okyanasuya

okyanasuya Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Bende katılıyorum sabret zaten 2-3 ay kaldı zor ama sabretmelisin.En iyisi bu olacak ya da kenara çekip hep birlikte düzgünce konuşup bir sonuca varın yoksa bitmez bu olay hem kavga edersen v.b. siciline işlenmesin.Allah kolaylık versin.
    ;)
    Genişletmek için tıkla...
    Amin. Düşünceleriniz için teşekkür ederim bende zaten görmezden geliyorum artık ama onlarla oturup konuşmam imkansız çünkü laftan anlamazlar en iyisi takmamak bu onları önemsemediğimin en iyi göstergesi olacak sanırım bunları anlatmak iyi geldi sakinledim teşekkürler
    Moderatör Bahadır bunu beğendi.
  • MaMiLog

MaMiLog Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    43
    Ne demek her zaman yardımcı oluruz :)
    okyanasuya bunu beğendi.
  • Moderatör Bahadır

Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Adana
    Nedemek Bir nezle yardımcı olabildiysek ne mutlu bize arkadaşım.
    okyanasuya bunu beğendi.
  • Sayfayı Paylaş