sivas kongresi kararları

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde kubraalpteki tarafından paylaşıldı.

1. kubraalpteki

kubraalpteki Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

1)Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür,ayrılmaz.
    2)Her türlü işgal ve müdahaleye karşı,millet birlik olarak kendisini müdafaa ve mukavemet edecektir.
    3)Kuvayı Milliye'yi tek kuvvet tanımak ve milli iradeyi hakim kılmak esastır.

arkadaşlar bu kararları kısaca açıklar mısınız? diğer maddeleri ben açıkladım ama maalesef bunlar hakkında bir şey yazamadım,yardım ederseniz sevinirim.
    Son düzenleyen: Moderatör: 16 Kasım 2013
  2. Moderatör Latif

Moderatör Latif Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    626
    Ödül Puanları:
    113
    1. Erzurum Kongresi, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz vilâyetlerinin hiçbir gerekçeyle anavatandan ayrılamayacağını ilân etmişti. Sivas Kongresi bu karara, bütün memleketi kapsayan bir özellik kazandırdı.

2.
    Erzurum Kongresi'nin toplanış amacı; Doğu Karadeniz Bölgesinde kurulması düşünülen Pontus Rum Devleti ile Doğu Anadolu'daki 6 vilayeti içine kalacak bir Ermenistan tehlikesini önlemekti. Sivas Kongresi, batıdan gelen Yunan tehlikesini de düşünerek, vatan topraklarına yönelik hiçbir işgal ve müdahalenin karşılıksız kalmayacağını, saldırgan düşmana açıkça bildiriyordu.

3.
    Erzurum Kongresi'nde alınan bu karar, Sivas Kongresi'nde pekiştirildi. Vatanı kurtaracak tek kuvvet, millî ordu idi. Bu ordu, milletin iradesi ve eğilimleri yönünde savaşacak, bağımsızlığı kazandıracaktı. Millet artık egemenliğine sahip olmuş; kendi hâkimiyetinden başka hiçbir güç tanımıyordu. Bu karar, gelecekteki Cumhuriyet rejiminin temelini oluşturuyordu.
    kubraalpteki bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş