Sivas

Konu 'Coğrafya 9. Sınıf' bölümünde metin2tr tarafından paylaşıldı.

 1. metin2tr

  metin2tr Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  201
  Beğenileri:
  188
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar ödevim Sivasşehrini coğrafi her yönüyle tanıtmakyardım edebilirmisiniz lütfen
 2. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin ikinci, yerleşim birimi sayısı bakımından birinci ili olan Sivas aynı zamanda Cumhuriyet Türkiyesi'nin önemli bir tarih ve kültür merkezidir.

  Sivas İli Iç Anadolu'da yer alir. İl topraklarının büyük bölümü Kızılırmak, bir bölümüde Yeşilirmak havzalarına girer. 35 derece-50 dakika ve 38 derece-14 dakika doğu boylamlarıyla, 38 derece-32 dakika ve 40 derece-16 dakika kuzey enlemleri arasında kalan il, 28,488 km2 lik yüzölçümü ile Türkiye'nin toprak bakımından ikinci büyük ilidir.

  İç Anadolu'nun yüksek platoları üzerinde baslayan ve doguya dogru yükselen il alani; kuzey, dogu ve güneydoguda daglik ve sarp bir kesimle son bulmaktadir. Ortalama yükselti 1000 metrenin üzerindedir. Il alaninin %47,6 si daglarla, %6,2 si ovalarla kaplidir.

  Sivas Ilinin büyük bir kesimi yazlari sicak ve kurak, kislari soguk ve karli geçen karasal Iç Anadolu ikliminin etkisinde kalmaktadir. Fakat kuzeyde Karadeniz, doguda Dogu Anadolu yüksek bölge ikliminin etkileri bulunmaktadir.

  Sivas Bölgesinin M.O. 7000 - 5000'li yıllardan itibaren (Neolitik Dönem) iskan edildiği anlaşılmaktadır. Bölge coğrafi yapısı gereği arkeoloji literatüründe “Doğu Kapodokya” diyede adlandırılır.
  Anadoluda M.d. 1800 lü yıllarda ilk siyasi birliği kurarak imparatorluğa geçen Hititler'in yerleşim alanları içerisinde bulunan Sivas, Firigyalıların, Lidyalıların, Romalıların ve Bizanslıların egemenliğinde, “Diapolls” ve “Sebast” gibi isimler de almıştır.
  Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah'ın komutanlarından Emir Danişment 1071 ‘de Sivas'ı fethederek Danişrnent Beyliğini kurmuştur.
  Sultan İzzettin Keykavus Sivas'ı 1220 yılında Selçuklu Devletinin başkenti yapmış, 1343'te Eratna Devleti, 1381‘de Kadıburhanettin Devleti Sivas'ta kurulmuş....
  1413 yılında Sivas Osmanhılar'ın egemenliğine girdikten sonra Eyalet-i Rum adı altında Amasya, Çorum, Yozgat, Divriği, Samsun ve Arapkir şehirlerini kapsayan geniş bir bölgenin eyalet merkezi olmuştur.
  Milli mücadelenin en önemli tarihlerinden biri olan 4 Eylül 1919'da Büyük Atatürk'ün BaşkanIığında Sivas Kongresi Sivasımızda toplanmış ve yeni Türkiye Curnhuriyeti'nin temelleri Sivas'ta atılmıştir.

  Sivas Adı
  Rivâyete göre Sivas kurulmadan önce ulu ağaçlar altında kaynayan üç pınar varmış. Bu pınar Allahü teâlâya şükür, ana ve babaya minnet ve küçüklere şefkat duygularını ifâde edermiş. Bu üç pınara "Sipas Suyu" denirmiş. Zamanla mukaddes sayılan bu üç pınarın etrâfında küçük bir yerleşim merkezi kurulmuş ve "Sipas" ismi verilmiştir. Diğer bir rivâyete göre ise Sivas ismi eski kavimlerden"Sibasipler"den gelmektedir. Başka bir rivâyete göre "Ogüst şehri" mânâsına gelen "Sebast" kelimesinden gelmektedir. Sivas ilk çağlarda Talavra, Megalapolis, Karana ve Diyapolis isimleriyle anılmıştır.
  Sivas ismi için en kuvvetli rivâyet, Selçuklu Oğuz Türklerinin lehçesinde "üç değirmen" mânâsına gelen "Sebast" kelimesinden gelmiş olmasıdır. Sebast ismi zamanla halk dilinde Sivas olarak yerleşmiştir.


  Kaynak:Hayati Kayhan


  SİVAS TARİHİ

  Sivas tarihin ilk çağlarından buyana medeniyetlerin filizlendiği bir yerleşim alanı olmuş ve tarih içerisinde her dönemde müstesna bir önem arz etmiştir. Bu geçmişinden dolayı bugün adeta bir açık hava müzesi konumundadır. Anadolu da hüküm sürmüş her medeniyetin izlerini ve nişanelerini bulmak mümkündür. Anadolu Selçuklularına bir dönem başkanlık yapan Sivas'ımız Danişmentler'in de başkenti olmuş, Osmanlı imparatorluğunun en büyük eyalet merkezlerinden biridir.
 3. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Yüzölçümü:
  Yüzölçümü itibariyle Sivas'ımız 28.488 m2 alan üzerindedir. Konya'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük ilidir.

  NÜFUSU
  Sivas Genel nüfusu 794.000 - Sivas il merkezi nüfusu 250.300 dür. - Şehrimizde 62 mahalle mevcuttur. Sivas 17 ilçesi ve 1245 köyü ile önemli bir idari yapıya sahiptir.

  ÜNİVERSİTE
  7 Fakülte 3 Enstitü ve il ve ilçelerde 15 Meslek Yüksek okulu ile dev bir eğitim yuvası olan Cumhuriyet Üniversitesi , 18.000 öğrenci kapasite ile Sivas'ımız da önemli bir potansiyeldir.

  SİVAS OKUL DURUMU
  Sivas Merkezinde 160 İlköğretim , 22 Lise ve dengi okul. Sivas Genelinde 702 İlköğretim , 70 Lise ve dengi okul . bulunmaktadır.

  KAPLICALAR
  Dünyanın sayılı jeotermal özelliğine sahip Balıklı kaplıcası yerli ve yabancı turizm açısından önemli bir noktada. Sıcak ve Soğuk Çermik Kaplıcaları: Şehrimize olduğu gibi ülkemiz turizmine de ayrı bir katkı sağlamaktadır. Soğuk çermiğimizin kendine has su özelliği ile sağlık turizminde dünya çapında bir ünü vardır. Sıcak çermik yine Jeotermal özelliği ve yerleşim konumu ile gerek dinlenme, gerek sağlık turizmi olması sebebiyle uydu kent olmaya müsait bir konumdadır. Ve bu yönde belediye olarak 500 hektarlık mevzi imar planı yapılmış uydu kent olma yolunda önemli bir adım atılmıştır. İklimi sert, insanı mert ilimiz bugün sürekli gelişmekte ve gelecek için bir cazibe merkezi olma yolundadır.

  TARİHİ ESERLER
  Tarihin her devrindeki medeniyetlerin nişaneleri olan tarihi eserleriyle yine iç ve dış turizme yönelik büyük bir potansiyele sahiptir.

  Gökmedrese: Mimarlık ve sanat tarihi açısından çok önemli bir yapıya sahip olan Gökmedrese, 1200'lü yıllara damgasını vuran dünya çapında bir emanettir.

  Buruciye Medresesi: Astronomi ilimleri için 1271 yılında inşa ettirilen Buruciye Medresesi devrin pozitif ilimlerinin okutulduğu bir eserdir.

  Şifahiye Medresesi: Cilt ve ruh hastalıklarının tedavi edildiği 1200'lü yılların mimari özelliklerini üzerinde barındıran Şifahiye Medresesi önemli eserler arasındadır

  Alıntıdır.

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

 4. metin2tr

  metin2tr Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  201
  Beğenileri:
  188
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkürler iyi olmuş ama kaplıca vb. şeyler ağırlıklı olacaktı... ama yinedeçok saol...
 5. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Yardımcı Olabildiysek Ne Mutlu :)

  Kolay Gelsin.

Sayfayı Paylaş