Slayt nasıl yapılır gelin içeride çözelim bu işi

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde burock5 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. burock5

  burock5 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  43
  Beğenileri:
  104
  Ödül Puanları:
  0

  EVET ARKADAŞLAR 2 KAYNAKTAN 2 ANLATIM

  1. ANLATIM

  Aşağıdaki işlemleri sırayla yaparsanız sizinde slaytınız olmuş olur.

  Öncelikle elinizde şiir ve bu şiire uygun manzaralar ve müzik olması gerekiyor. Slaytınıza müzik ekliyecekseniz müziğiniz kesinlikle wav uzantılı olmalıdır eğer mp3 uzantılı bir müzik ise bunu wav’e çevirmeniz gerekiyor. Ben “Adope Audition” Proğramı ile mp3 leri wav’e çevirip slaytıma öiyle ekliyorum.

  1 - Po**r Point; proğramınızı açıyorsunuz programın içinde mausunuzun sagına tıklıyorsunuz ve arka planı tıklıyorsunuz daha sonra imlece tıklıyorsunuz ve dolgu efeklerini seçiyorsunuz, üstten 4. sıradan resimi tıklıyorsunuz alttaki resmi seç butonuna basıyorsunuz ve daha önce seçtiğiniz ve bilgisayarınıza kayıt ettiğiniz manzaraya ulaşıyorsunuz, resmin üzerine tıklıyorsunuz ve ekle buutonuna basıyorsunuz yukarıda sağda tamamı tıklıyorsunuz uygula seçeneğine tıklarsanız o sayfaya resim yerleşiyor yok tümüne uygulaya tıklarsanız tüm slayt sayfalarına bu resim otomak işlenecektir. Böylelikle ilk sayfayı yapmış oldunuz.

  2 – İkinci Sayfayı Oluşturmak; İkinci ve daha sonraki sayfaları oluşturmak için yukarıda ekle menüsünü tıklıyorsunuz otomatik olarak ikinci sayfanız oluşuyor, Eger slaytınız bir kaç sayfa olacaksa aynı işlemi tekrarlıyarak istediğiniz kadar sayfa oluşturabilirsiniz. Yine bunlara resim ekliyeceğiniz zaman yukarıda anlatıldığı gibi,

  programın içinde mausunuzun sagına tıklıyorsunuz ve arka planı tıklıyorsunuz daha sonra imlece tıklıyorsunuz ve dolgu efeklerini seçiyorsunuz, üstten 4. sıradan resimi tıklıyorsunuz alttaki resmi seç butonuna basıyorsunuz ve daha önce seçtiğiniz ve bilgisayarınıza kayıt ettiğiniz manzaraya ulaşıyorsunuz, resmin üzerine tıklıyorsunuz ve ekle buutonuna basıyorsunuz yukarıda sağda tamamı tıklıyorsunuz manzaranız pps sayfasına yerleşmiş oluyor.

  3 – Manzara Üstüne Şiir Yazmak; Bunun için altta kare içerisinde A işareti bulunan Metin Kutusunu seçip manzaranın üstüne tıklamanız yeterli daha sonra istediğiniz şiiri klavyenizden yazabilirsiniz.

  4 – Yazınıza Hareket Verme; Yazdığınız şiirin her satırına hareket vermelisiniz bunun için şiirinizin satırını mausunuz ile karartın ve sağa basarak özel animasyonu seçin sağ üst tarafta oluşan efekt seç butonuna basın ve istediğiniz hareketi tıklayın böylelikle yazdığınız satır slayt başladığı zaman hareketli gelecektir. Bazı sözlerin vurgulu olması içinde metin kutusunun yanındaki Wordart Ekle menüsünü seçin ve yazınızı yazın daha sonra yine buna aynı şekilde özel animasyondan istediğiniz hareketi verin.

  5 – Slayt Geçişi ; Oluşturduğunuz sayfaların daha güzel gelmesi için yukarıdan slayt gösterisini tıklayın onun altında bulunan slayt geçişini tıklayın her sayfa için yukarı sağdaki seçili slaytlara uygula bölümünden her hangi birini tıklayın. Böylelikle her sayfanız daha özel bir görünüm ile gelecektir.

  6 – Geçişi Değiştir; Seçili slaytlara uygula bölümünün hemen altındaki geçişi değiştir bölümünün altındaki birinci imlecten slayt hızını ayarlıyabilirsiniz. Ses bölümünden ise her satırınıza ses efekti verebilirsiniz.

  7 – Müzik Ekleme; Slaytınıza müzik eklemek için yine aynı ses bölümünün imlecine tıklayıp asansör ile en alta iniyorsunuz ve diger sesleri tıklıyorsunuz. Bu sizi otomatik olarak daha önce bilgisayarınıza kayıt ettiğiniz wav uzantılı müziğe göntürecektir. Bunu slaytın ilk sayfasında yapmanız gerekiyor. Müziği seçip tıkladığınız zaman müzik slaytınızın ilk sayfasına otomatik olarak yerleşecektir. İkinci ve üçüncü sayfalarınızda ses yok menüsünü işaretlemelisiniz ki müziğiniz slayt ile başlasın ve sonuna kadar devam etsin.

  8 – Zamanlama Provası; Slaytın estetiği önemli slayt müzik ile başlamalı müzik bittiği zaman bitmeli bunun için slayt gösterisini tıklayıp ordan zamanlama provasını seçin ve slaytınızın müziği başlayacaktır sol köşede de zaman sayacını göreceksiniz onu bir kere dinlemelisiniz ki müziğinizin kaç dakika sürdüğünü görebileseniz daha sonra bunu da kaç sayfa slayt yaptıysanız ona bölmelisiniz örneğin müzik 4 dakika ise slaytınız 4 sayfa ise her bir sayfaya 1 dakika verin.

  9 – Slaytın Otomatik Tekrar Başlaması; Bunun için yukarıdaki slayt gösterisi bölümünü seçin ve gösteri ayarla bölümünü aç seçenekleri göster menüsünden

  Esc karakterine kadar sürekli döngü seçeneğini işaretlediğiniz zaman slaytınız bittiği zaman otomatik tekrar başlayacaktır. Bu sebeple son sayfanıza 15 saniye daha fazla zaman bırakın.

  10 – Şifrelendirme; Slaytınızın kalıcı kalıp değişikliğe uğramaması için şifre vermeniz gerekli bunun için slayt yapımı bittikten sonra araçlar bölümüne gelin güvenlik seçeneklerini tıklayın karşınıza açma provası ve değiştirilecek parola çıkacak siz bu ikinci menüye değiştirilecek paroloya istediğniz şifreyi verin ve tamamı tıklayın aynı şifreyi tekrar yazın ve tamamı tıklayın daha sonra farklı kaydete gelip slaytınıza bir ad verdikten sonra po**r point gösterisi olarak kaydettiğiniz zaman size özgü ve sizin şifrenize bağlı slayt oluşmuş olacaktır.


  2. ANLATIM


  Öncelikle po**rpoint programı açılır.
  Yeni slayt eklemek
  Yukarıda ekle menüsünden > yeni slayt derseniz boş bir slayt, slayt çoğalt derseniz hazırlamış olduğunuz slaytın aynısından eklenir. İstediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

  Slayt tasarım
  Hazırlamak istediğiniz slayta göre yukarıda biçim menüsünden > slayt tasarımı tıklarsanız sağda açılacak pencereden uygun bir tasarım seçip eklemek istediğiniz resim veya yazıları yazmaya başlayabilirsiniz.

  Slayt düzeni
  Biçim menüsünden > slayt düzenini seçerseniz sağda size sunulan düzenlerden uygun olanı seçerek sayfanızı oluşturabilirsiniz. Düzenin içinde yer alan resim, grafik, tablo gibi ifadeleri tıklayarak eklemek istediğiniz içeriği kolaylıkla ekleyebilirsiniz. İsterseniz resmin üzerine tıklayıp mousela çekerek boyutunu ve yerini değiştirebilirsiniz.

  Slayta arka plan eklemek
  Slaytınıza arka plan eklemek isterseniz yine yukarıda biçim menüsünden > arka planı tıklayın. Açılan küçük kutucuktan liste kutusunu açarak dolgu efektlerini seçin

  Gradyan sekmesinden renk seçip gradyan görünümün şeklini belirleyip tamam demelisiniz.

  Doku sekmesinden istediğiniz bir doku seçebilir veya diğer doku tuşuna tıklayarak bilgisayarınızda bulunan bir resmi arka plan olarak seçebilirsiniz. Burada seçtiğiniz resim veya dokular tüm sayfayı kaplayacaktır.

  Desen sekmesinden de aynı işlemleri yapabilirsiniz.

  Resim sekmesinden yine bilgisayarınızda olan bir resmi seçebilirsiniz. Seçtiğiniz resim tek olarak tam sayfayı kaplayacağı için büyük bir resim seçmeye dikkat edin.

  İşlemleri yapıp tamam dedikten sonra başta açılan küçük kutuya tekrar döneceksiniz. Burada tümüne uygula derseniz yapmış olduğunuz tüm sayfalara uygulanacaktır. Sadece bu sayfaya uygulanması için uygula demelisiniz.

  Resim eklemek
  Resim eklemek için slayt düzeninde anlattığım yöntemi kullanabilir veya yine yukarıda ekle menüsünde > resim seçeneğini kullanabilirsiniz. Resim seçeneğinden dosyadan dediğinizde bilgisayarınızdaki herhangi bir resim veya ofis programında bulunan küçük resimleri (clip art)kullanabilirsiniz.

  Slayt geçişleri
  Slayt geçişi ile, hazırlamış olduğunuz slaytların peş peşe gösterimi esnasında slaytlar arası geçişlerini ayarlayacaksınız. Bunun için yukarıda slayt gösterisi menüsünden > slayt geçişi seçeneğini tıklayın. Sağda açılan seçeneklerden bu ayarları yapabilirsiniz.

  Slayt bölümlerine animasyon ekleme
  Burada slaytınızdaki resim veya yazılara hareket verebilirsiniz. Yukarıda slayt gösterisi menüsünden > özel animasyon veya özel canlandırma seçeneğini tıklayın. Sağ tarafta bölüm açılacak efekt vermek istediğiniz resim veya yazıyı tıklayarak seçili hale getirin ve sağdaki pencereden efekt ekle seçeneği ile deneyerek uygun bir efekt seçin. Sonra tıklayınca mı yoksa önceki efektten önce veya sonramı başlayacağının ayarını yapın. Giriş yönünü seçin Altan mı, sağdan mı geleceğini belirleyin. Hızını ayarlayın ve bu işlemleri diğer slaytlarda da uygulayın.

  Slayt kayıt
  İşlemlerini tamamladıktan sonra slaytınızı kayıt işlemini yapabilirsiniz. Yukarıda dosya menüsünden > kaydet seçeneği ile veya üstte standart çubukta yer alan kayıt simgesine tıklayabilirsiniz. Açılan pencerede slaytın adını yazıp kayıt türünü slayt gösterisi olarak ayarlayın.
  Daha sonra değişiklik yapmayı düşünüyorsanız kayıt türünün sunu olarak kalması gerekiyor.

  Zamanla denemeler yaparak daha çok geliştirebilirsiniz. Hatırlatmak istiyorum, genellikle işlemleri yukarıdaki menülerle anlattım bunlara ulaşabileceğiniz kısa yol menüsünü mouse sağ tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hangisi daha pratik gelirse o şekilde kullanabilirsiniz. Kolay gelsin.


  TEŞEKKÜRLER..
  nar çiçegi123 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş