Soğuk Savaşlar

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde aslı_01 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. aslı_01

  aslı_01 Üye

  Katılım:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  soğuk savaşlarla ilgili bilgi lütfen
 2. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36
  Soğuk Savaş, Sovyet Bloğu ülkeleri ile emperyalist güçler arasında 1947'den 1991'e kadar devam etmiş olan uluslararası siyasi ve askeri gerginlik. [1]

  II. Dünya Savaşı'ndan sonra Doğu ve Batı bloklarının zaman zaman savaş çıkarma tehditleri; bütün dünyada gerginlik yaratmıştır. Bu dönemde, insanlarda nükleer kıyamet paranoyası doğmuş, dünya devletleri ise bu iki bloktan birinin yanında yer almaya çalışmışlardır. Gerginlik hiçbir zaman "taraflar arasında" sıcak savaşa dönüşmemiş olsa da taraflar her anlamda birbirlerini yıpratmaya çalışmışlardır. Genel kabule göre, soğuk savaş Sovyetler Birliği'nin dağılması ve Berlin Duvarı'nın yıkılması ile sona ermiştir.Soğuk Savaş sürecinde her iki tarafın potansiyelleri;

  Komünist blok ordusu:

  * 1800 Bombardıman Uçağı
  * 38.000 Tank
  * Nükleer 12, geleneksel 495 tane Denizaltı
  * 30 Kruvazör(189 refakat)
  * 7.7 milyon insan gücü
  * 700 MFBM, 75 ICBM nükleer füzeler

  Batı İttifak Ordusu:

  * 2260 Bombardıman Uçağı
  * 16 000 Tank
  * Nükleer 32, geleneksel 260 Denizaltı
  * 66 Kruvazör(1107 refakat)
  * 76 Zırhlı ve Taşıyıcı
  * 8 milyon insan gücü
  * 250 MFBM, 450 ICBM nükleer füzeler

  (NOT: Verilen sayılar yaklaşık değerlerdir.)

  Bu şartlar altında olası bir nükleer savaş, dünya nüfusunu çok önemli derecede etkileyecek, yarattığı tahribattan dolayı çok fazla can ve mal kaybına sebep olacaktı.
  Avrupa ekonomik müttefikler
  Avrupa askeri müttefikler

  Soğuk Savaş askeri ve siyasi etkilerinin yanısıra sanat, spor, edebiyat, bilim gibi tüm alanlarda dünyayı derinden etkilemiştir.
 3. 1907fb1907

  1907fb1907 Üye

  Katılım:
  6 Mart 2010
  Mesajlar:
  301
  Beğenileri:
  215
  Ödül Puanları:
  0
 4. shewaa

  shewaa Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.113
  Beğenileri:
  463
  Ödül Puanları:
  0
  SOĞUK SAVAŞ
  Soğuk savaş;’’ikinci dünya savaşından sonra savaştan galip çıkmış iki büyük devlet ve bu devletlerin çevresinde kümelenmiş küçük devletler arasında anlaşmazlık, ve çatışmaların doğrudan birbirlerine karşı silah kullanılmadan sürdürüldüğü belli bir tarihsel döneme verilen addır’’.1
  Soğuk savaş, aynı zaman da ülkeler arasında anlaşma kuralları yaratılmasına ve ilişkilerin bir düzen içinde gücün sınırlanılarak yürütülmesine olanak sağlayacak temel yöntem olan diplomasinin, iki blok arasında hemen ortadan kaçtığı bir dönemdi. Kuralları oluşturacak , ve işletecek diplomasi, yerini güç ilişkilerine bırakmıştı. Gerçi karşıt blok ülkeleri arasında diplomatik ilişkiler vardı ve her iki blok üyelerinin karşı tarafta diplomatları bulunuyordu, ama diplomasi bir yöntem olarak gerçek işlevini yitirmişti. Soğuk savaş henüz düzeni kurulamamış savaş sonrası Avrupa’sının karışıklık ortamının bir ürünü durumundaydı. İşte bloklar arasında ki bu güç ilişkisi ve karışıklı ortamı, ikinci dünya savası sonrası döneminin ilk yirmi yılının temel özelliği dır. 2
  İkinci dünya savası tarihin gördüğü en kötü savaşlardan biri olmuştur ülkeler yanmış, yıkılmış. Ve milyonlarca insan ölmüştür. Savaşın etkilerini hissetmeyen hiçbir ülke ve toplum kalmamıştır . fakat nevam ki altı yıllık bu dönemden sonra dünyanın ve insanlığın barışa hemen kavuşması mümkün olmamıştır. Milletler arası mücadeleler, büyük devletlerin çatışması ve yerel savaşlar insanlığı zaman zaman üçüncü bir dünya savaşının eşiğine getirmiştir. böyle bir sıcak savaş patlak vermemiştir, ama barış ta olmamıştır. Dünya bir soğuk savaş atmosferi içinde heyecanlı bir on beş yıl geçirmek zorunda kalmıştır.
  Soğuk savaşın ayrıntılarına girmeden önce,bir başka önemli noktaya değinmek gerekiyor.Bu da II.Dünya savaşından sonraki dünyanın aldığı yeni şekil ve dünyayı şekillendiren yeni faktörlerdir.
  Nasıl ki I.dünya savaşından sonraki dünya,19yy’ın dünyasından farklı olmuş ise 1945’ten sonraki dünyada 1918’in dünyasında çok farklı bir yapıda olmuştur.bu faktörler,bundan sonraki uluslar arası ilişkilerin zeminini oluşturacaktır.3
  1-savaştan sonra dünya politikasına iki yeni kuvvet’’süper devlet(super power)’’denen ABD ile SSCB hakim olmuştur.savaştan sonra ABD 1823 yılında Monroe Doktrini* ile gizlendiği yalnızcılık politikasını terk ederek bir dünya devleti olmuş ve milletler arası politika da birinci plana geçmiştir.
  1917 İhtilalinden sonra II.Dünya savaşına kadar çekingen bir politika takip eden Rusya da bu tarihten sonra takip ettiği aktif,yayılmacı ve emperyalist politikanın dışında gerçekleştirdiği teknolojik gelişme ile de o da birinci plana geçmiştir.Daha önce uluslararası ilişkilerin başlıca ağırlık noktaları olan galip devletler İngiltere ve Fransa ile yenik devletler İtalya,Almanya ve Japonya’nın kendilerini toparlamaları uzun zaman alacaktır.Toparlandıkları zamanda ikinci planda kalacaklardır.
  Kısacası,savaştan sonra uluslar arası politikanın yapısı değişmiş ve ikili bir yapı ortaya çıkmıştır.
  2-Sovyetlerin sivrilmesinin bir önemli sonucu da ilk olarak uluslar arası ilişkilere doktrin ve ideoloji unsurlarının girmesidir.Sovyet sistemi Dünya Proleter İktidarı gibi Komünizmin bütün dünya da hakim kılmak isteyen bir doktrine dayandığından savaştan sonra Sovyet dış politikası tamamen bu hedefe yönelmiş ve bu da uluslar arası politikaya doktrin ve ideoloji unsurlarının girmesine sebep olmuştur.Bu düzenin karşısında olan ülkeler Rusya’nın Komünizmi tüm dünyaya yayma çabalarına karşı koyunca uluslar arası ilişkilerin konusu,farklı dünya görüşlerinin çatışması ve hürriyet düzeni ile otoriter Komünist düzenin mücadelesi haline gelmiştir.Böyle bir durum ilk defa ortaya çıkmaktaydı.
  3-Günümüz Dünyasının en önemli gelişmelerinden biriside Sömürgeciliğin tasfiyesidir.1956 da Afrika da bağımsız devlet sayısı 6 iken günümüzde 50’yi aşmaktadır.Sömürgelerin bağımsızlıklarını kazanmaları ise Milletlerarası politikaya üçüncü blok,üçüncü dünya ülkeleri veya bağlantısızlar bloku denen yeni bir kuvvetin girmesi sonucunu vermiştir.
  1-ORAL SANDER “Siyasi Tarih 1918-1994’’sayfa (202) 7.baskı.İmge kitapevi.1998 Ankara
  2-FAHİR ARMAOĞLU’’20.Yüzyıl Siyasi Tarihi’’ (1914-1980) Cilt I sayfa (419) 8.baskı.İş Banksı Kültür Yayınları 1992 Ankara
  3-FAHİR ARMAOĞLU a.g.e. sayfa(419)
  *MONROE DOKTRİNİ:Başkan Monroe ye göre ABD Avrupa’nın işlerine karışmamaktadır ve Avrupa ile hiçbir politik ilgisi yoktur.buna karşılık Avrupa da Amerika kıtasının iç işlerine karışmamalıdırlar ve bu kıtadan uzak durmalıdırlar.Eğer Avrupa buna uymazsa bu düşmanca bir hareket sayılacak ve karşılarında ABD’yi bulacaklardır(1823)

  4-II.Dünya Savaşının en önemli sonuçlarından biride Uluslararası Politikanın alanının genişlemesidir.1945’e kadar bu alanın ağırlık noktası Avrupa idi.Avrupa politikası demek Dünya Politikası demekti Asya ,Afrika ve Latin Amerika 20.yy’ın ortalarına kadar Uluslar arası Politikanın bağımsız alanları değildi.Bu kıtalar ancak Avrupa çerçevesi içinde yer alıyorlardı.
  Halbuki bu gün artık böyle değildir.Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan gibi geniş ülkeli ve büyük nufüslu iki ülkenin ortaya çıkışı ve Japonya’nın Asya da tekrar sivrilmesi ile bu kıta son derece önemli bir Uluslar arası Politika alanı haline gelmiştir.
  Afrika ise artık sömürgeciliğin kara Afrikası olmayıp Uluslararası İlişkilerin yeni bir ağırlık noktasıdır.
  Latin Amerika 19.yy daki durumundan kurtulmaya başlamıştır.1982 de Arjantin’nin Falkland Savaşı ile İngiltere’ye kafa tutabilme cesaretini kendinde görebilmesi ve diğer Latin ülkelerinin tepkileri küçümsenemez.
  5-II.Dünya Savaşı uluslar arası mücadeleyi yeryüzünden atmosfere çıkardı.Nihayet füze teknolojisi büyük bir gelişme gösterince büyük devletler atmosferi de aşarak uzaya intikal etmişlerdir.
  6-Savaşın ortaya çıkardığı en önemli sorunlardan biride ekonomik problemlerdir.Tarihin hiçbir döneminde ekonomik olaylar bu kadar ağırlık kazanmamıştır.  Teşekkür Et butonu;)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş