Sokrates in savunması

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde Hypnos tarafından paylaşıldı.

 1. Hypnos

  Hypnos Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2009
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  bu kıtapla ılgılı bazı sorularım var arkadaslar acilen cevaplanırsa sevınırım.
  1-)Kısaca özeti
  2-)Sokrates'in Suclama nedenleri
  3-)sizi en çok etkeleyen bölümü
  4-)okuduktan sonra olumlu olumsuz değişiklikler neler?
  Okuyacak zamanım kalmadı arkadaslar sınava giricem okuyan arkadaslardan yardım beklıyorum.
 2. bergen_mutluay

  bergen_mutluay Üye

  Katılım:
  24 Mart 2010
  Mesajlar:
  68
  Beğenileri:
  37
  Ödül Puanları:
  19
  Yer:
  Trabzon
  [​IMG]

  1)_ Bulabildiğim en kısa ve iyi bir özeti:

  Sokrates bazı kişiler tarafından suçlanmaktadır. Ancak suçlayanların kim olduğu tam ola*rak bilinmemekte; ama suçlayanların başında Meletos’un olduğu düşünülmektedir. Ünlü komedi yazarı Aristophanes de Sokrates’i Sofistlerle (Şüphecilerle ) aynı kabul etmiştir. Sokrates’in kötü, yalancı bir insan olduğu, her şeye karıştığı, eğriyi doğru diye gösterdiği gibi suçlamalar ortaya çıkmıştır.
  Aristophenes, ese*rine Sokrates’in öğrencilere para karşılığında ders verdiğini, öğrencilerin aklını karıştırdığını yazmaktadır. Oysa Sokra*tes’in kimseye verecek bilgisi yoktur.
  Bir gün, Sokrates’in bir arkadaşı halka Sokrates’ten da*ha bilgili kimsenin olup olmadığını sormuştur. Tanrı sözcüsüj Sokrates’ten daha bilgili kimse olmadığını söylemiştir. Sokrates bu olanlardan sonra bilgili bir insan olmadığı hâlde Tanrı’nın neden böyle söylediğini düşünüp durmuştur. Sürekli kendinden daha bilgili birisini arar. Sonunda görür ki hiç kimse bilgili değildir. Yalnız kendisinin ayrıcalığı, bilgili olma*dığını bilmesidir.
  Sokrates daha bilgiliyi arama sürecinde çok düşman ka*zanmıştır. Çünkü pek çok kişinin gerçekte bilgisiz olduklarını ortaya çıkarmıştır. Önce devlet adamlarının bilgisizliğini ortaya çıkarmıştır. Sonra şairlere gitmiş, onların şiirlerini yal*nız içgüdü ile yazdıklarını göstermiştir. Sanat sahiplerinin de aynı kusuru taşıdıklarını, bilmedikleri şeylerden dem vurduk*larını ispatlamıştır. Sokrates aslında asıl bilgiye sahip olanın Tanrı olduğunu düşünmektedir. Bu süreçte, Sokrates kafasını meşgul eden soruların cevabını ararken çevresinde olan bi*tenlerin farkına varmamıştır. Etrafındaki pek çok kişi, onun gençleri doğru yoldan ayırdığını, tanrıların yerine yeni tan*rılar koyduğunu söylemektedir. Bu söylentiler onu mahkeme*ye sürükler. Sokrates, mahkûm olursa suçlandığı gibi tanrı*tanımaz olduğu için değil üzerine kin çektiği içindir. Bu gelişmeler karşısında, Sokrates çok soğukkanlıdır. Öl*mek veya mahkûm olmak onun umrunda değildir, o sadece doğruların peşindedir. Tehlike karşısında yılmamak, korkma*mak onun prensibidir. Ona göre insanların en çok korktuğu şey olan ölüm aslında kaçınılacak bir şey değildir. O sadece kötülük yapmaktan korkar.
  Sokrates, ideallerinden dönmemekte kararlıdır. O, asla Tanrı dışında kimseye boyun eğmez. Hakkında atılan iftiralar hep asılsızdır. Sokrates’in sürekli öğrencileri olmadığı gibi ma*lı mülkü de yoktur. O dünya hayatına önem vermeyen bilge birisidir. Yargıçları yumuşatmak amacıyla asla mahkemeye ailesini ve çocuklarını getirmez. Karan, tamamıyla yargıçların iradeleri elinde olan Tanrı’ya bırakır.
  Sokrates, mahkemece suçlu görülür. O bunu beklemek*tedir ve hemen hiç tepki göstermez. O, herkesten farklı bir ki*şidir. İnsanların geneli gibi makama, mevkiye, dünya ha*yatına hiç önem vermemiştir ki şimdi üzülsün, insanlara, hep ahlakı, erdemi öğütlemiştir. Böyle bir insana ancak devletin hesabına çalıştığı için ödül verilmelidir. Mahkeme, para ce*zası vermez; çünkü parası yoktur. Sürgün etmez; çünkü sür*güne gittiği yerlerde yine halkı yönlendirecektir. Sonunda ölüm cezası verilir. 0, ölüm cezasına rağmen başkaları gibi ağ*layıp sızlamamıştır. Yaptığı hiçbir şeyden dolayı pişmanlık duymaz. Platon’a göre Sokrates’in öldürülmesi İçin oy kullananlar çok acı çekecektir. Kurtulması için oy kullananlar ise gerçek birer yargıçtır.
  Sokrates’e göre ölüm bir ceza değildir. Sadece bir yolcu*luktur. Ayrıca öteki dünyada soru sormak yüzünden mahkûm edilme tehlikesi de yoktur. Sokrates, Atinalılardan son bir şey diler: Çocukları erdemden, doğruluktan ayrılırsa kendisinin Atinalılara gösterdiği gibi onlara yol göstersinler. Çocukları kendilerine fazla değer verir ve bu dünyada bir hiç olduk*larını unuturlarsa onları azarlamalarını ister Atinalılardan.
  Sokrates, idam esnasında ölüme giderken yargıçlar da hayata giderler. Ancak Platon’a göre, bunların hangisinin daha güzel ve doğru olduğunu ancak Tanrı bilir.
  [​IMG]

  2)_ Sokrates'in asıl suçlanma nedeni, her şeyi sorgulaması, bilginin sonunun olmadığını, her şeyi bildiğini söyleyenlerin aslında şarlatan olduğunu, çürütülmeyecek tabu olmadığını belirterek o dönem için fikir suçu işlemesidir. Fikir suçlusu Sokrates ile günümüz fikir suçlularının arasında sadece ince bir çizgi vardır.Fikir suçu ve suçluları hala aynı cadı
  kazanı içinde haksızlıklara uğratılmaya devam edilmektedir.
  Sokrates'i suçlayanlar Meletos başkanlığında hareket ediyorlardı.Başarısız bir ozan olan Meletos ile zengin olan ve siyasilerin temsilcisi halkçı parti lideri olan Anytos ile söylevcileri temsilen Lycon Sokrates'i kıyasıya acımasızca suçlayanlardı. .

  Sokrates bu üç kesimi de derslerinde acımasızca eleştirmişti. Bu üç kesim (siyasetçiler-ozanlar ve söylevciler) Sokrates'in eleştirilerine cevap vermektense onu ortadan kaldırmaya karar verdiler ve binlerce yıl sonrasına taşıyacakları bir dava- savunma efsanesinin yaratılmasına ön ayak oldular.

  Sokrates o dönemin iyi savunma yapanı olan Lysias'ın yardımını istemedi.Kafasında kurduğu savunma ile suçlamaları red etti.

  Sokrates'in tarihe geçen savunması üç bölümden oluşur.En önemli ol~n birinci bölümde kendisini suçlayanların savlarını tartışır. İkinci bölümde cezasını saptar üçüncü bölümde ise kendisini ölümle yargılayan yargıçlara haksızlıklarını gösterir.

  Suçlanmasının nedeninin bilgelik olduğunu açıklar.Bilge sayılmasının nedenini ise "hiçbir şey bilmediğini bilmek olduğunu söyler.

  ''Bir bildiğim varsa o da hiç bir şey bilmediğimdir'' lafı Sokrates'in dir.Suçlanması, yargılanması ve mahkum olmasının asıl nedeni de hala geçerliliği tartışmasız olan işte bu sözlerdir.


  İsterseniz yukarıdaki iki maddeden isterseniz aşağıdakilerden istediklerini 3. ve 4. maddelere ekleyebilirsiniz..

  3. ve 4. soru için)_ SOKRATES'İN SAVUNMASI

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Bilgilerin hepsi 3 ayrı kaynaktan alıntıdır.Umarım bilgiler işinize yaramıştır.;)

Sayfayı Paylaş