Sonbahar aylarında sağlığımıza nasıl dikkat etmeliyiz (nelerle beslenmeliyiz)

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde sedoshum tarafından paylaşıldı.

 1. sedoshum

  sedoshum Üye

  Katılım:
  15 Mart 2011
  Mesajlar:
  195
  Beğenileri:
  259
  Ödül Puanları:
  0

  Sonbahar aylarında sağlığımıza nasıl dikkat etmeliyiz (nelerle beslenmeliyiz)
  Sonbaharda Nasıl Beslenmeliyiz

  Sonbahar ile birlikte havaların soğumasıyla vücut direncimiz de düşer. Bu aylarda hava, çok ani değişimler gösterir. Bu ani hava değişimleri ile vücut direncimiz olumsuz etkilenir ve hasta olmamız an meselesidir.

  Enfeksiyon hastalıkları sonbahar ve kış aylarında büyük bir artış gösterir. Doktorlar, enfeksiyon hastalıklarının, bağışıklığı zayıf kişilere çok rahat ulaşabileceğine ve bu hastalıklardan korunmamızın sağlıklı uyku ve sağlıklı beslenme ile mümkün olacağına dikkat çekiyorlar.

  Vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayın!
  İhtiyacımız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri ancak yeterli beslenme ile alabiliriz. A ve C vitaminleri, antioksidan vitaminlerdir. Bu vitaminler, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, hastalıklara karşı direnç kazandırır.
  Yeşillikler, C Vvitamin deposu olduğundan bolca yeşillik yiyin!
  Doğal meyve suyu için!
  Kuşburnu çayı için! Kuşburnu çayı "C vitaminyönünden zengindir.
  Öğün aralarında ve yemeklerde bolca salata tüketin!
  Protein yönünden zengin olan besinleri tüketin! Protein yönünden zengin olan besinler, doku onarımı ve doku yapımını sağlar.
  Özellikle süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalar proteinin açısından zengindir.
 2. gözdeecem

  gözdeecem Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2012
  Mesajlar:
  263
  Beğenileri:
  382
  Ödül Puanları:
  0
  » Sıcak geçen bir yazın ardından kışın habercisi sonbahar mevsimini yaşadığımız şu günlerde değişen hava şartlarının etkisiyle oluşan hastalıklardan korunmada beslenme önemli rol oynamaktadır. Kış aylarında grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar artmaktadır. Grip ve soğuk algınlığından korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek önem taşımaktadır. Düzenli uyku ve dengeli beslenme bağışıklık sisteminin güçlü olması için gereklidir. Bu her yaş grubunda özellikle çocuklar, yaşlılar ve gebeler de büyük önem taşımaktadır.

  Kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte beslenme şekli de değişmekte genellikle yağlı ve şekerli besinlere eğilim artmaktadır. Fiziksel aktivitenin azalması, gecelerin uzaması nedeni ile evde televizyon başında fazla zaman geçirilmesi ve besinlerin atıştırılması gibi nedenlerden ötürü vücut ağırlığında istenmeyen yönde değişiklikler olmakta, kilo alımı artmaktadır.

  Bu nedenle kış aylarında da diğer mevsimlerde olduğu gibi beslenmemizdeki şeker ve yağ oranına dikkat etmeli, kızartma ve kavurmadan kaçınılmalı, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar tercih edilmeli, tatlılar çok sık tüketilmemelidir. Tüm bunlara ilaveten öğün atlanılmamasına ve düzenli fiziksel aktivite yapılmasına özen gösterilmelidir. Kış mevsiminde çok az artmış olan enerji vitamin ve mineral ihtiyacı daha fazla sebze-meyve tüketilerek karşılanılabilinir.

  Ülkemiz, coğrafyası itibarı ile çeşitli sebze ve meyvelerin bulunduğu şanslı bir konumdadır. Kış aylarında metabolizmayı güçlendirmek için antioksidan olarak da görev yapan A ve C vitaminlerinden yeteri kadar yararlanmak gerekmektedir. Bu vitaminler bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar. Ayrıca C vit***** zihinsel gerginliğe ve yorgunluğa da iyi gelmektedir. Bu aylarda bolca bulunan turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, büksel lahanası, karnabahar, maydanoz, roka, tere ve meyvelerin tüketilmesi ile bu vitaminleri vücuda almak mümkündür. Bunun yanında taze sıkılmış meyve suları da vücudun hastalıklara karşı direncinin artmasında önemlidir.

  Burada dikkat edilmesi gereken nokta meyve suyunun sıkıldıktan sonra hemen tüketilmesidir. Çünkü sıkılan meyve sularının bekletilmesi C vit*****nin azalmasına neden olmaktadır. Soğuk kış günlerinde C vit*****nden zengin olan kuşburnu gibi bitki çayları da içilebilir. Öğünlerde ve öğün aralarında tüketilecek olan salatalar da yine bu vitaminlerin sağlanmasında önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü günde en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketilmesini önermektedir. E vit***** de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmakta, A vit*****nin okside olmasını da engellemektedir. Tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar, bitkisel yağlar ve kuru baklagillerin içerisinde E vit***** bulunmaktadır.

  Kış mevsiminde fiziksel aktivitenin azalması, posalı besin tüketiminin yeterli olmaması sindirim sistemi rahatsızlıklarına özellikle kabızlığa da neden olmaktadır. Bu nedenle kuru baklagiller ( kuru fasulye, nohut, mercimek vb.) zengin posa içeriği ve proteini nedeniyle haftada en az iki kere tüketilmelidir. Yeterince sebze ve meyve tüketmek, yeterli düzeyde sıvı almakta kabızlığın önlenmesinde etkilidir. Tüm bunlara ilave olarak öğün atlanılmaması ve düzenli aktivite yapılması da kış aylarında dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

  Soğuk kış günlerinde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri dolayısı ile bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır. Kış mevsiminde güneşten fazla yararlanılamadığı için kemik ve diş sağlığında önemli olan D vit*****n karşılanmasında yine balık tüketimi önem kazanmaktadır. Güneş ışınlarından mümkün olduğunca doğrudan yararlanılmalı, güneşli günlerde açık havada yürüyüşlere çıkılmalıdır. :) umarım işine yarar canım kolay gelsin :) ;)

Sayfayı Paylaş