Soralım Öğrenelim (2)

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde S. Moderatör Uğur tarafından paylaşıldı.

1. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36

SORALIM ÖĞRENELİM

Soru 1:
    Mezarı sulamak faydalı mı?
    Yeşillik mezara fayda verir mi?

Cevap
    Mezara su dökmek, Peygamberimizin ve sahabesinin uygulamasıdır. Toprağın oturmasını sağlar. Mezara yeşil ot dikmek sünnettir. Peygamberimiz bir mezarın başında durmuş ve buradaki azap çekiyor dedikten sonra oraya yeşil bir dal dikmiştir. Bunun sebebini sorduklarında, "Yeşil olan bu dal yüce Allah'ı andıkça bunun da azabı hafifler" buyurmuştur.

Soru 2:
    Otistik bir çocukla ilgileniyorum.
    Ama karşılığında da para alıyorum. Günah mı?

Cevap:
    Hayırlı bir iş yapıyorsunuz. Kutluyorum sizi. Karşılığında bir ücret almanız haram değildir. Önemli olan bu işi severek yapmanız ve çocuğa şefkatli davranmanızdır.

Soru 3:
    Babam her hareketimi eleştirirdi.
    Ben şimdi artık ona tahammül edemiyorum.
    Hatta çok yemek yediğinde ona bağırıyorum.
    Çok mu günaha giriyorum?

Cevap:
    Sevgili kardeşim. Allah'a imandan sonra en önemli yükümlülük "baba ve anneye" saygıdır, sevgidir. Ona bağırmaya hakkın yok. En kısa zamanda ondan özür dilemelisin.

Soru:
    Dükkánıma "Rahman" adını koydum. Günah mı?

Cevap:
    Yüce Allah'ın kutsal isimlerini bu tür müesseselere koymak doğru değildir. İyi olsanız bile bu istismara açık bir alandır. Yapacağınız işe uygun isimler seçiniz.

Sırat köprüsü var mı?

Sırat köprüsü hadislere geçer. Meryem Suresi 71. ve 72. ayetleri sırat köprüsüne işaret eder. Bazı hadislerde göre cehennemin iki ucu üzerine sırat köprüsü konacaktır. Kaygan bir köprüdür, müminler bu köprüden hızla geçecektir. Kötüler ve inançsızlar aşağı düşeceklerdir.(Buhari H.S. No: 7439; Müslim H.S. No: 1839). İslam álimleri, sırat köprüsünün varlığına inanmak imanın gereğidir, derler.

Hamile kadının çocuğunu emzirmesi yasak mı? Eşi ile birleşebilir mi?

Çocuk emzirirken hamile kalan kadının çocuğunu emzirmesi sakıncalı değildir. Eşi ile birlikteliği de böyle; ne var ki bu iki konuda tıbbın uyarılarına da dikkat etmek ve doktora danışmak gerekir.

Kocam haram kazanıyor, benim de gücüm yok mecburen yiyorum, ne yapayım?

Kocanızı gücünüzün yettiğince ikaz etmeniz gerekir. Fayda sağlamazsa helal yerlerden geçiminizi sağlamaya çalışınız. Buna da gücünüz yetmezse (gönül hoşnutluğu olmadan) ihtiyacınız kadarınca o paranın içinden kullanabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş