Soru

Konu 'Coğrafya 9. Sınıf' bölümünde bir numara tarafından paylaşıldı.

 1. bir numara

  bir numara Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2008
  Mesajlar:
  23
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  coğrafya kültür ilişkisi ya da coğrafya tarih ilişkisi ben bulamadım yardım eder misiniz? yarına lütfen
 2. krmzsmsklr

  krmzsmsklr Üye

  Katılım:
  11 Mart 2009
  Mesajlar:
  74
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  TARİH ile COĞRAFYA ilişkisi: Tarihî olayların meydana gelişinde,insan topluluklarının yaşadıkları coğrafi bölgelerin önemini inceler.

  kültürle ilişkisini bende bulamadım...
 3. harmless.girl

  harmless.girl Üye

  Katılım:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  33
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Kültürel Coğrafya

  Kültürel coğrafya, dünya kültürlerinin coğrafi yaklaşımlarla incelenmesini ifade eder. Ülkelerin ve bölgelerin, alışkanlık ve geleneklerinin, yeme içme, giyim kuş**, müzik, mimari, din ve dil gibi özelliklerinin incelenmesini içine alır. Yeryüzüyle ilişkisi bağlamında, toplumsal yaş**ın her yönü kültürel coğrafyanın ilgi alanı içine girebilir, hatta insanla ilgili olarak beşeri coğrafyanın tüm konuları, bir bakıma kültürel coğrafya konusu olarak da kabul edilebilir.
  Kültür çeşitli biçimlerde tanımlanabilir. Bu nedenle, öncelikle kültürün ne anlama geldiği konusunda ortak bir yargıya varılmalıdır. Tümertekin ve Özgüç’ün ifadesiyle, örnegin kültürlü bir insandan söz edilirken, müzik ve sanatta en yüksek zevklere sahip, iyi okumuş, iyi eğitim görmüş, içinde bulunduşu toplumda en iyi davranışların ne olduğunu bilen birisi kast edilir. Fakat toplumbilimciler arasında kültür deyiminin bir toplumun yalnızca müzik, edebiyat ve sanatını değil, aynı zamanda onun hayat tarzının tüm yanlarını –giyim kuş**ı, günlük yaşama alışkanlıkları, gıda tercihleri, evlerinin mimarisi, çiftlik ve tarlalarının şekilleri, eğitim, yönetim ve yasal sistemlerini de ifade ettiği kabul edilmektedir. İşte bu nedenle coğrafyada kültür, kültürlü insan ifadesindeki kültür kavramından çok daha fazlasını içermektedir. Kültür, bir toplumun üyesi olarak insanın yarattığı, ögrendiği veya kazandığı her şeyi (bilgi, sanat, gelenek, alışkanlıklar, vb.) içine alan karmaşık bir bütündür, bir grup insanın ortak hayat tarzıdır. Bir başka tanımla da kültür, yeryüzünün insan tarafından yaratılan kısmıdır. Antropologlara göre ise kültür, her şeyi kapsar ve kültürel öğrenmeye ve simgelere dayalı düşünce sistemleri olarak tanımlanabilir. İnsanlar, dünyalarını tanımlamak, duygularını ifade etmek ve yargıda bulunabilmek için kullandıkları, önceden kurulmus anlam ve semboller sistemini zaman içinde içselleştirirler. Ondan sonra bu sistem, insanların hayatları boyunca davranışlarına ve algılarına yön verir. Bununla birlikte, Crang’in 1950’ye değin çeşitli yazarların akademik kitaplarda kültüre ilişkin 150’den fazla tanım saptadıklarını dile getirdiğini de hatırlatmadan geçmemek gerekir.
  Coğrafyacılar kültürü incelerken mekân-kültür ilişkilerini göz önüne alarak; kültürün mekâna bağlıbenzerlik ve farklılıklarını, ortaya çıkan çeşitliliği inceler ve yorumlarlar.
  Kültürel coğrafyanın başlıca konuları aşağıdaki gibidir:

  • Kültürel yayılma
  • Kültürel ekoloji
  • Kültürel bütünleşme
  • Kültürel peyzaj
  • Kültürel coğrafi geçmiş
  • Kültür bölgeleri

Sayfayı Paylaş