sorular

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde huseyin19 tarafından paylaşıldı.

 1. huseyin19

  huseyin19 Üye

  Katılım:
  10 Mart 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Osmanlı devlet anlayısı hangi unsurları barındırırı(fazla uzun olmasın)

  Devşirme kanunun cıkarılma gerekcesi nedir!

  Bedergah nedir?

  Tımar sisteminin faydaları!?  :cool::cool::cold::330::cry:
 2. ucaninek13

  ucaninek13 Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2009
  Mesajlar:
  52
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  0
  Buyur arkadaşım.

  -------------Tımar sisteminin faydaları-------------
  Tımarlar, 15. ve 16. yüzyıllarda Osmanlı İmparatorluğu'nun tarımsal üretim düzeniyle süvariye dayalı sipahi askerî gücünü ve merkezî otoritenin taşradaki egemenliğini sentezlemeyi başarmış bir askerî-idarî-iktisadî birimdi. Tımarda üreticilik yapan reâyâ ve yöneticilik yapan sipahi,savaş zamanında kısa sürede bir atlı askere ve alt rütbeli bir subaya dönüşmekteydiler. Söz konusu birim, atlı süvarilerin Osmanlı ordusu açısından önemi devam ettiği nispette canlılığını sürdürmüştür. Tımar, ateşli silahların ve para ekonomisinin çok sınırlı olduğu çağlarda etkin bir idarî üniteydi. Tımar birlikleri ateşli silah kullanmazlar ok, yay ve mızrakla savaşırlardı.

  -------------Bedergah nedir?-------------
  Kısaca arkadaşım acemilerin Yeni çeri ocağına çıkma ve kayıt edilmeleridir.

  -------------Osmanlı devlet anlayısı hangi unsurları barındırır?-------------
  Osmanlılarda devlet yönetimi İslam’a ve eski Türk Devletlerine dayanır.Osmanlı devleti adını kurucusu olan Osman Gaziden almıştır.Devletin başına onunla aynı soydan gelen kişiler geçmiştir.Padişah bütün yetkileri elinde bulundurdu.Dünyevi yetkileri kullanılmasında sadrazamı, dini yetkilerin kullanılmasında ise şeyhulisamı yetkilendirmiştir.Töreye göre memleketin sahibi ve bütün idari işlerin başıydı.Padişaha; bey, gazi, sultan, han, hüdavendigar, halifei Ruyi Zemin, hükümdar gibi ünvanlar da konulmuştur.Koyduğu kurallar onun ağzından çıkmış gibi yazılır ilgili kişilere iletilirdi.Bu belgelere ferman adı verilirdi.Osmanlı yöneticileri ve toplum tarafından devletin sonsuza kadar yaşatılacağına inanılmıştı.Bundan dolayı devlete “Devleti Ebeb Müddet”, “Devleti Aliyye” gibi sıfatlar kullanılmıştır.
  Padişahın bütün oğullar taht üzerinde hak sahibiydi fakat I.Ahmet zamanında Ekber-Erşet usulü uygulandı yani ailenin en yaşlı üyesi Padişah olmuştur.
  XVI. yüzyılı sonlarına kadar şehzadeler sancaklara, lala adı verilen birinin yanında, sancakbeyi olarak atanırdı.Sancaybeyi olarak atanmanlarındaki amaç ise şehzadelerin yönetim hakkında bilgi ve teccübe kazanmasını sağlamaktı.

  -------------Devşirme kanunun cıkarılma gerekcesi nedir?-------------
  YENİÇERİ OCAĞI, Osmanlı Devleti’nin 1826 yılına kadar, daimi ücretli ordusunun (Kapıkulu Ocağı) piyade (yaya) sınıfını oluşturan bölümü. 1363’te I. Murat tarafından kuruldu. I. Murat, yeniçeri örgütüne yetiştirilmiş eleman sağlamak amacıyla 1363’te Gelibolu’da İlk Acemi Ocağı’nı kurdu. İlk kuruluşunda bu ocağa savaşlarda alınan esirler kaydediliyordu. Esirlerden “acemi oğlanı” alınması, Pençik Kanunu’na göre oluyordu. Hristiyanlardan “acemi oğlanı” alınması, yani devşirme usulü, daha sonra ortaya çıktı. Böylece Hristiyan halkın belirli yaştaki birden fazla çocuklarından birinin Acemi Ocağı’na alınmasına karar verildi. Bunu sağlamak için de devşirme kanunu çıkarıldı.

Sayfayı Paylaş