sorular

Konu 'Dil ve Anlatım 9. Sınıf' bölümünde taha042 tarafından paylaşıldı.

1. taha042

taha042 Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0

''Günler kısaldı Kanlıcanın ihtiyarları
    bir bir hatırlamakta gecen sonbaharları''
    1-)bu dizelrdeki SONBAHAR gostergesi insan zihninde cocuklar icn hangi kavramı yaslılar icn hangi kavramı cagrıstırır.

2-)''bazı durmlarda simdiki zaman iki (yor) yerine ''makta-mekte''eklerı kullanılıyor.'' cümlesinde dıl hangı islevde kullanılmıstır.

3 ''BİRİCİK ,, HİSSETMEK'' sozcuklerınde hangi ses olayı vardır? AYRI AYRI BELIRTINIZ.

4 ek olan ''ki ve de'' ile baglac olan ''ki ve de'' cumlede nasıl yazılır. ayrı ayrı belırtın.

5''cocuklara gorgu kurallarını iyice ogretmelıyız.'' cumlesınde ki sozcukler yapsı bakımından inceleyın.

6 ''CAMASIRLAR DUN YIKANDI'' cumlesının yuklemını catı yonunden inceleyınız.

7 karpuz kabugunu gormeden denıze girme cumlesıni,cumle cesidi yönünden icneleyınız.(yapısına yüklemıne anl***** ve dizilisine gore)
    :confused::confused::confused::confused:

bu kadar lütfen yardım edın.. eden arkadaslarımıza simdiden tesekkur ederım.

:shy:

1 tesekkur yeter
    YAĞMUR ESİN bunu beğendi.
  2. Moderatör Özlem U.

Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    3,soru cevabı Kimi sözcükler pekiştirilirken ses türemesi meydana gelir.
    Bir-i-cik biricik

2. ÜNSÜZ TÜREMESİ
    Ünsüz türemesinin görüldüğü yerler:

1. Türkçe kelimelerde, kökte aynı ünsüz yan yana bulunmaz. Ama af, his, zan, ret, hal, şık, gibi Arapça asılları çift ünsüz barındıran (afv, redd, hiss, zann, hall, şıkk) ve Türkçede tek ünsüzle kullanılan kelimelere ünlüyle başlayan ek veya yardımcı fiil getirildiğinde asıllarındaki ikinci sessiz ortaya çıkar. Buna ünsüz türemesi denir.

hiss>his>hissetmek,

4 ek olan ''ki ve de'' ile baglac olan ''ki ve de'' cumlede nasıl yazılır. ayrı ayrı belırtın.
    ceavp:de ek ise
    okuldaoyun oynadı de eki çıkarsa okul oyun oynadı olur cümlenin anlamı bozulur.
    bağlaç de
    sevgi debizimle sinemaya gelmek istiyor burada de çıkarsa sevgi bizimle sinemaya gelmek istiyor anlam bozulmaz
    BAĞLAÇ OLAN "ki"

1- Başlı başına bir sözcüktür. Cümleleri birbirine bağlar.Kendinden önce gelen sözcükten ayrı yazılır.Bu sözcüğün ünlü harflerinden etkilenmez.

a) Öyle anlaşılıyor ki, sen gelmeyeceksin.

1. Cümle : Öyle anlaşılıyor.
    2. Cümle : Sen gelmeyeceksin.
    EK OLAN "-ki"

Daima sözcüklere bitişik yazılır."Kiminki?" ve "hangi?" sorularının karşılığı olan sözcüklerin aldığı "ki" ler ektir.

**Sonunda ince-yuvarlak ünlü bulunan bazı sözcüklerden sonra getirilen "-ki" eki küçük ünlü uyumuna uyarak "-kü" olur.**

-Dünkü olay beni çok etkiledi.
    -Bugünkü toplantı uzun sürdü.
    umarım yardımcı olmuşumdur yaşım küçük olduğu için sadece bunları biliyorum
  3. Lizard King

Lizard King Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    444
    Ödül Puanları:
    36

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

''Günler kısaldı Kanlıcanın ihtiyarları
    bir bir hatırlamakta gecen sonbaharları''
    1-)bu dizelrdeki SONBAHAR gostergesi insan zihninde cocuklar icn hangi kavramı yaslılar icn hangi kavramı cagrıstırır.

2-)''bazı durmlarda simdiki zaman iki (yor) yerine ''makta-mekte''eklerı kullanılıyor.'' cümlesinde dıl hangı islevde kullanılmıstır.

3 ''BİRİCİK ,, HİSSETMEK'' sozcuklerınde hangi ses olayı vardır? AYRI AYRI BELIRTINIZ.

5''cocuklara gorgu kurallarını iyice ogretmelıyız.'' cumlesınde ki sozcukler yapsı bakımından inceleyın.

6 ''CAMASIRLAR DUN YIKANDI'' cumlesının yuklemını catı yonunden inceleyınız.

7 karpuz kabugunu gormeden denıze girme cumlesıni,cumle cesidi yönünden icneleyınız.(yapısına yüklemıne anl***** ve dizilisine gore)
    :confused::confused::confused::confused:

bu kadar lütfen yardım edın.. eden arkadaslarımıza simdiden tesekkur ederım.
    tesekkur yeter
    Genişletmek için tıkla...
    1) ------(bu yorum sorusu kendinden birşeyler yazman gerekir benim cevaplamam doğru olmaz)
    2) Dil ötesi işlevde kullanılmıştır çünkü dilin dil bilgisi kurallarını ve dil ile ilgili konuları anlatıyor
    3) His-(s)-etmek sözcüğünde ünsüz türemesi vardır normalde yazılışı his etmek şeklindedir ama bu TDK tarafından yanlış görüldüğü için ve söylerken güçlük çıkardığı için zamanla araya (s) harfi girerek bir nevi kaynaştırma görevi yapmıştır.Diğer kelimeyi çıkaramadım tam olarak tekrar bakıcam
    4) Ek olan de, cümle içerisinde : Istanbulda her şey yerli yerinde (durum eki görevinde) ; bağlaç olan de ise : Sen sevsen de ben sevemem seni
    Aynı şekilde bağlaç olan ki : Bir şey biliyor ki konuşuyor.(kelimeyi birbirine bağlamış) ; ek olan ki ise : Ali'nin saçları seninki gibi olmuş
    5) ----Soruya tekrar dönücem
    6) Çamaşılar dün yıkandı, cümlesi çatısına göre edilgendir.Edilgen olma şartı ise şuydu cümlenin yüklemi l,n ekleri alacak ve fiilin bildirdiği işi özne değil de başkası yapıyorsa, özne bu işten etkileniyorsa, fiil edilgendir.Yani öznesine göre Edilgen,Nesne yüklem ilişkisine göre geçişsiz bir fiildir çünkü nesne almamıştır(nesne alıp almadığını kontrol etmek için cümlenin yüklemini bulup başına onu kelimesini getirmek yeterlidir)
    7) Bu cümle yüklemine göre fiil cümlesidir çünkü yüklem fiildir.Öğe dizilişine göre ise kurallı düz bir cümledir yüklem sonda olduğu için.Anl***** göre olumsuzdur çünkü cümlenin yükleminde olumsuzluk var.Yapısına göre basit cümledir..
    taha042 bunu beğendi.
  • taha042

taha042 Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    2 nizede cok tskkrler.
  • LiseLi_ManYakq

LiseLi_ManYakq Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tşk Arkadaşlar
  • YAĞMUR ESİN

YAĞMUR ESİN Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kimya

Eşit kütlelerde x veya y elementleri tepkimeye girdiğinde 6 gram y artarken 24 gram bileşik oluşuyor. Buna göre bileşikteki x kütlesinin y kütlesine oranı kaçtır ??

yardımlarınızı bekliyorum ! :):)
    Şimdi den teşekkür ederim.. arkadaşlar
  • Sayfayı Paylaş