Sorular

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde Crayz Girl tarafından paylaşıldı.

1. Crayz Girl

Crayz Girl Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

SORULAR:

1)Sizce bitkiler nasıl hareket ederler?
    2)Bazı canlılarda terleme sızce bır boşaltım olabilir mi?
    3)Çevrenizde bulunan bir gölden ya da bir parktaki havuzdan alacagınız bir miktar suya meyve kabuklar, saman kırıntıları atarak bir hafta bekletırsenız bu suda neler olabılır?

yardımcı olursanız sevınırım
    Teşekkürler :)
  2. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Yapraklar günün ağarmasından önce yükselmeye başlarken, günün kararmasından önce tekrar yapraklarını aşağı indirirler. Bitkiler farklı koşullar altında farklı şekillerde hareket ederler. Yönelim (tropizm): Işık, yerçekimi, dokunma ve su gibi uyarılara karşı oluşan büyüme tepkileridir.
    Kıvrılma: Bitki organlarında, yapraklar ya da çiçeklerde meydana gelir. Güneş'in hareketleri, gün uzunluğu ve dokunma ile gerçekleşen şişkinlik (turgor) basıncı sonucu oluşan bir harekettir.
    Morfogenetik tepkiler: Gün uzunluğuna karşı, bitkinin dokusunda meydana gelen değişikliklerdir.
    Fotoperiyodizm: Işığın konumuna, gündüz veya gece durumuna göre bitkide meydana gelen değişikliklerdir.
    Geotropizm: Bitkinin ana kökünün aşağı doğru yerçekimi yönünde uzaması hareketidir. Tigmotropism: Bitkilerin dokunmaya karşı gösterdikleri tepkidir. idrotropism: Bitki köklerinin su kaynağına doğru yönelmesi hareketidir.

Bu soruna şu şekilde cevap vereyim.
    Bitkilerde özelleşmiş bir boşaltım sistemi yoktur. Su bitkilerinde boşaltım difüzyonla gerçekleşir. Fakat kara bitkilerinde ise boşaltım çeşitli yollarla gerçekleşir. Bunların arasında da 'Terleme' yer alır. Yani terleme kara bitkilerinde bir boşaltımdır.
  3. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113

Bu soruda ikilemde kaldım ama :) şöyle tahmin ediyorum ...
    Bakteri , amip bunlar oluşabilir. Ama meyve kabukları ve samanlar bir süre daha yaşarlar.
  4. Crayz Girl

Crayz Girl Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bunLar 9. snıf demı ben 9. snıfa gıdıomda

Sayfayı Paylaş