Sorularım

Konu 'Kimya 10. Sınıf' bölümünde ozgeeaksooy tarafından paylaşıldı.

1. ozgeeaksooy

ozgeeaksooy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

1- Bohr Atom modelinin varsayımlarını nelerdir?

2- Aşağıda verilen atomların elektron dizilimlerini ve orbital şemalarını gösteriniz.

a) 12Al
    b) 56Fe
    c) 24Cr
    d) 29Cu

3- Aşağıdaki taneciklerden izoelektronik olanları belirleyiniz.

a) 20CA
    b) 21Se+1
    c) 22Ti+2

4- Atomun Kuantum modeliyle ilgili aşağıdaki kavramları tanımlayınız.

a) Aufbou Kuralı
    b) Hunt Kuralı
    c) Küresel Simetri
    d) Pauli Prensibi

5- Atomun temel hali ve uyarılmış halini açıklayınız.

6-Aşağıda atom yada moleküllerin mol kütlelerini (Ma) cinsinden hesaplayınız.

C:12 H:1 Na:23 Cr:48 O:16 Mg:24

a) C3H80
    b) Na2Cr2O7
    c) Cr
    d) MgC12

Şimdiden teşekkürler :)
  2. İlkayTuna

İlkayTuna Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    4
    1)Bohr kuramının varsayımları

1913 yılında Niels Bohr, hidrojen atomunun spektrum çizgilerini ve Planck'ın kuantum kuramını kullanarak Bohr kuramını ileri sürdü. Bu bilgiler ışığında Bohr varsayımları (postulatları) şöyle özetlenebilir:

1. Bir atomdaki elektronlar çekirdekten belli uzaklıktaki yörüngelerde hareket eder ve bu yörüngelerdeki açısal momentumu h/2pi'nin tam katlarıdır. Her kararlı hâlin sabit bir enerjisi vardır.

2. Her hangi bir kararlı enerji seviyesinde elektron dairesel bir yörüngede hareket eder. Bu yörüngelere enerji düzeyleri veya kabukları denir.

3. Elektron kararlı hâllerden birinde bulunurken atom ışık (radyasyon) yayınlamaz. Ancak, yüksek enerji düzeyinden daha düşük enerji düzeyine geçtiğinde, seviyeler arasındaki enerji farkına eşit bir ışık kuantı yayınlar. Burada E = Eson-Eilk bağıntısı geçerlidir.

4. Elektron hareketinin mümkün olduğu kararlı seviyeler, K, L, M, N, O gibi harflerle veya en düşük enerji düzeyi 1 olmak üzere, her enerji düzeyi + bir tam sayı ile belirlenir ve genel olarak "n" İle gösterilir, (n: 1,2,3 ...¥)

2)Tıkla: [​IMG]

Şimdilik bu kadar yapabildim.Diğerlerini de yapabilirsem eklerim:)
    ozgeeaksooy ve Lethe bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş