sorularıma bi göz atarmısnız

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde şekercikk tarafından paylaşıldı.

 1. şekercikk

  şekercikk Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  23
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  Ttoprak tiplerinin tarım ve hayvancılıkla ile ilişkileri üzerindeki etkisini örnekle açıklarmısnız? toprağın sanayide kullanılması (toprak hammaddesi kullanan sanayi kolları) hakkında bilgi veriniz.nerelerde yoğunlaşmıştır? türkiye ormanların coğrafi dağılışını bu dağılışta etkili olan faktörleri,coğrafi bölgelerimize göre orman alanlarını yazınız. yardımcı olabilirmisniz
 2. şekercikk

  şekercikk Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  23
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  1.sorduğum soru hariç diğerlerine bakabilirsiniz ilk soruyu buldum ama cevap verinn lazım bu sorular sınavım için
 3. çikolata

  çikolata Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  347
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  16
  toprağın sanayide kullanılması (toprak hammaddesi kullanan sanayi kolları) hakkında bilgi veriniz.nerelerde yoğunlaşmıştır?


  Taş ve Toprağa Dayalı Sanayi Bu sanayi kolunu seramik, cam, çimento, tuğla, kiremit ve kil gibi çoğunlukla inşaata yönelik işkolları oluşturmaktadır. Özellikle inşaat sektörünün belkemiğini oluşturan çimento üretimi ülkemizde çok eski tarihlerden beri yapılmaktadır. ilk çimento fabrikası 1910 yılında İzmit Darıca'da açılan fabrikadır. Bunu 1911 yılında İzmit-Eskihisar, 1938'de Ankara, İstanbul Zeytinburnu ve Kartal'da açılan çimento fabrikaları izlemiştir. Zaman içinde ülkemizin çeşitli yerlerinde yeni çimento fabrikaları açılmıştır (İzmir-Çimentaş, Eskişehir, Tarsus, Adana, Çorum, Kırklareli, Gaziantep,Bursa, İstanbul-Akçimento, Isparta-Göltaş, Mersin Çimse, Kars, Ağrı, Van, İskenderun, Siirt-Kurtalan, Şanlıurfa vb.). Günümüzde 20 milyon ton üretim kapasitesine sahip 38 adet çimento fabrikası bulunmaktadır.Ülkemizde gelişmiş bir diğer sanayi kolu inşaat sektöründe kullanılan kiremit ve tuğla fabrikalarıdır. Son yıllarda yüksek kaliteli delikli tuğla üretimi de gelişmektedir. Tuğla fabrikaları Ege Bölgesinde İzmir-Salihli arasında, Manisa, Aydın, Uşak,Kütahya, Afyon'da yer alır. Ayrıca kil hammaddesinin pişirilmesi ile tuğla yapımı Adapazarı, Eskişehir ve Bafra'da yaygındır. Bartın, Bolu, Giresun ve Çorum'da büyük kapasiteli tuğla fabrikaları yer alır. Ateş tuğlası adı verilen ve ısıya dayanıklı tuğla üretimi ise Sümerbank'ın Filyos'taki fabrikasında yapılmaktadır. Ayrıca Manisa, Bartın, Gümüşhane, Adapazarı, Muğla başta olmak üzere torbalanmış kireç üretimi de yapılır.Gelişmiş sanayi kollarından biri de şişe-cam endüstrisidir. Bu konudaki ilk çağdaş fabrika İstanbul Paşabahçe'de yer alır (1936). Bu fabrikada çeşitli cam ve kristal eşya üretimi yapılır. Gebze-Çayırova'da kurulan pencere camı yapan fabrika ile İzmit,Adapazarı ve Antalya'da (oto camı) cam yapan çeşitli fabrikalar vardır.Ülkemizde hammaddesi yaygın olarak bulunan kaliteli kaolen ve diğer killerden seramik üretimi yapılır. İnşaat sektörünün gelişmesi ile fayans, yer döşemesi, ban-yo, tuvalet vb. gibi sıhhi araç üretimi yaygın bir gelişme göstermektedir. Ülkemizde en büyük seramik fabrikaları İstanbul, İzmit, Bozüyük-Bilecik, Çanakkale-Çan, İzmir ve Kütahya'da yer alır.
 4. çikolata

  çikolata Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  347
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  16
  türkiye ormanların coğrafi dağılışını bu dağılışta etkili olan faktörleri,coğrafi bölgelerimize göre orman alanlarını

  Türkiye'nin bitki örtüsünün dağılışı; iklime, özellikle yağış ve sıcaklık şartlarına bağlıdır. Karadeniz kıyıları boyunca nemcil türlerden oluşan gür ormanlar, onların güneyinde şiddetli kış soğuklarına dayanıklı kuru ormanlar, Akdeniz ve Ege kıyılarında ise Akdeniz ikliminin uzun yaz kuraklığına uymuş karakteristik formasyonları genişliği yer yer değişen birer şerit halinde uzanırlar. Artan kuraklığa bağlı olarak iç kesimlere doğru ve Güneydoğu Anadolu'da doğal orman alanlarından önce ağaçlı steplere ve daha sonra da steplere geçilir. Ormanın üst sınırı da, tıpkı daimi kar sınırı gibi, kontinentalitenin etkisi altında kenar bölgelerden (2 000-2 200 m) içerlere ve doğuya doğru yükselir ve Doğu Anadolu'da 2 800 metreye kadar çıkar.

Sayfayı Paylaş