Sosyal Antropoloji Bölümü ve Sosyal Antropolog

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde фуля tarafından paylaşıldı.

 1. фуля

  фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  804
  Beğenileri:
  474
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  Bu bölümde insan türünün başlangıcı, oluşumu, gelişimi; insanın biyolojik evrimi teorisi, ırkların doğuşu, yayılışı ve fiziksel özellikleri ile toplumların ve kültürlerin oluşum, gelişim ve değişimi incelendiği gibi, çağımızda yaşamakta olan toplumların ve bu toplumdaki değişik kesimlerin yaşayışları; kültür-kişilik ilişkileri ile toplumsal değişme ve gelişmede etkili olan faktörleri ortaya çıkarmaya yönelik araştırmalar da yapılır. Mezunları, Tabiat veya Doğa Tarihi Müzelerinde, Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı, Dpt, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, TRT, Milli Folklor Enstitüsü gibi kuruluşların Kültür ve Eğitim birimlerinde sosyal araştırmacı olarak görev alabilmektedirler.

  Programın Amacı: Sosyal antropoloji programının amacı, çeşitli insan topluluklarının yaşama biçimlerini, kültürlerin oluşumunu, gelişimini, değişimini ve kültürlerarası etkileşimi incelemek ve bu alanda eğitim yapmaktır.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sosyal antropoloji programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda ekoloji ve kültür tahlili, köy ve köy sorunları, kültür türleri, aile antropolojisi, kültür değişmeleri, din antropolojisi gibi dersler okutulur.

  Gereken Nitelikler:
  Sosyal antropoloji programına girmek isteyenlerin, her şeyden önce, sosyal bilimlere ilgili konularda başarılı, bilimsel merak sahibi olmaları beklenir. İnsanlarla iyi iletişim kurmak, dikkatli bir gözlemci olmak, analitik düşünebilmek bu alanda başarıyı artırıcı faktörlerdir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sosyal antropoloji programının bitirenler "Sosyal Antropolog" ünvanı ile görev alırlar. Sosyal antropologlar çeşitli kültürlerde ve Türk toplumunda çeşitli alt kültürler üzerinde araştırmalar yaparlar.Örneğin aile yapısı, aile içi ilişkiler, akrabalık sistemleri ve değerler sosyal antropologların inceleme konularıdır. Antropologlar çeşitli insan grupları içinde bir süre yaşayarak ve katılımcı gözlem tekniğini kullanarak onların yaşam biçimlerini değerlendirirler.

  Çalışma Alanları: Sosyal antropologlar Kültür Bakanlığına bağlı kuruluşlarda, TRT'de, DPT'de görev alabilirler.
 2. TÜRK

  TÜRK Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  merhaba ben yurt disinda (avusturyada) yasiyorum... ekim 2008'den beri üniversiteye gidiyorum... okudugum bölümün almanca adi kultur- und sozialanthropologie... yani sosyal antropoloji saniyorum ki türkcesi oluyor? dogrumuyum acaba?

  ben türkiyede bu bölüm ile ilgili staj yapabilirmiyim acaba? bilgisi olan varmidir? uzun zamandir arastiriyorum ama bir türlü gereken bilgilere ulasamadim... umarim yardimci olabilen vardir icinizde...

  tesekkürler iyi aksamlar
 3. TÜRK

  TÜRK Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  ferihan tesekkür ederim... insallah bi türlü bilgi sahibi olabilirim...
  bu bölümün türkiyede acaba hangi üniversitede sunuldugunu ögrenme imkanim varmi?
  bir biglisi olan varmi acaba?

  tesekkürler.
 4. Özel Üye Ahmet

  Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenileri:
  315
  Ödül Puanları:
  83
  YEDİTEPE ÜN. FEN – EDEBİYAT FAK. ANTROPOLOJİ (Burslu) EA-2 İSTANBUL
  ANKARA ÜN. DİL ve TARİH COĞRAFYA FAK. ANTROPOLOJİ EA-2 ANKARA
  CUMHURİYET ÜN. FEN – EDEBİYAT FAK. ANTROPOLOJİ EA-2 SİVAS
  YEDİTEPE ÜN. FEN – EDEBİYAT FAK. ANTROPOLOJİ EA-2
 5. TÜRK

  TÜRK Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  bu kadar hizli bir cevap beklemiyordum dogrusu :) cok tesekkürler realist
  ilk isim bu üniversiteleri internette bulup arastirmak olacak...
  cok makbule gecti sagolasin

Sayfayı Paylaş