sosyal çalışma kitabı yapamayanlar burda var

Konu 'Sosyal Bilgiler 7. Sınıf' bölümünde bayramkalin tarafından paylaşıldı.

1. bayramkalin

bayramkalin Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0

sayfa 38

1. SORU:Anadolunun cografi konumu nedir?

Kuzeyde Karadeniz, doğuda Doğu Anadolu, güneyde Akdeniz, batıda da Ege bölgelerine komşu olan İç Anadolu Bölgesi kuzeybatısında yer alan
    Marmara Bölgesi ile de komşu olmakla birlik*te bu bölgeyle sınırı çok kısadır. Bu sınırlar içinde yaklaşık 151.000 km2'lik yüzölçümüyle Türkiye topraklarının yüzde 19'unu kaplar.

2. SORU:türkler ,anadoluya hangi tarihlerde akınlar düzenlemişlerdir ?

hunlar 4.yüzyılda kafkaslya üzerine
    6.yüzyılda ise sabir türkleri

3. SORU:anadoluda kurulan ilk türk beyliklerini yazınız.

Saltuklu Beyliği
    Danişmentliler
    Mengücekler
    Artuk Beyliği
    Çaka Beyliği

4. SORU :Asya ile avrupa arasında bir köprü konumunda olan anadolunun stratejik önemi nedir?

Üzerinde iki önemli ticaret yolu bulunmaktadır.Bunlar İpek yolu ve Baharat yoludur.Savunması kolay bir yurttur. 3 tarafı denizlerle çevrili olup karadeniz ülkeleri akdenize bağlayan iki boğaza sahiptir.

5.SORU MALAZGİRT MEYDAN SAVAŞININ ANADOLUNUN TÜRK TURDU OLMASINDA ETKİSİ NEDİR?

Türkler daha önce Anadolu'ya göç etmişlerdir.Ancak devlet olarak ilk kez Anadolu'da var olmuşlardır.Bu savaşla Anadolu Türklerin ebedi yurdu olmuştur

42. SayFa

1.Soru nun Cevabı
    Köydeki çocukların her köyde okul olmadığını için başka bir köy okuluna gitmek zorunda kalıyorlar ve hava koşullarından dolayı ailelerin ekonomik durumu kötü olduğundan sağuk ve karlı havalarda okula gidemiyorlar...

2.Soru nun Cevabı
    Onların adına üzüldüm kendimi onların yerine koyduğum zaman ne kadar üzücü bir durum olduğunu anlıyorum...

3.Soru nun Cevabı
    İleride cahil kalırlar ve kendi çocukları yni gelecek nesillerde aynı sorunu yaşayabilir.Köydeki işsizlik iklim koşullarındandır ve bu işsizlik nedeni ile çocuklar eğitim göremiyorlar...

4.Sorunun Cevabı
    Yokkk...

5.Sorunun Cevabı
    Okul ile ilgili sorunu çözmek için köye bir okul yaptırabiliriz ve ailelere maddi yardımlarda bulunabiliriz...

Sayfa 52-Çağdaş bir Evliya Çelebi olduğunuzu düşünün. Bulunduğunuz sehri yada daha önce gezdiğiniz bir bölge hakkında tespitlerinizi aşağıya yazınız.

arkadaşlar ben zonguldak ilini yaptım

COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ
    Oldukça engebeli bir arazi üzerine kurulmuş olan kent topraklarının önemli bir bölümünü, akarsu vadileriyle yer yer derin bir biçimde parçalanmış alanlar ve orta yükseklikteki dağlar oluşturur.
    TARİHİ

Zonguldak ve çevresi; Hitit, Frig, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişmend, Candaroğulları ve Osmanlı dönemleri yaşamıştır. Zonguldak şehir merkezi, maden kömürünün bulunması sonucu 1849 yılında yerleşim yeri olarak kurulmaya başlanmıştır.

sayfa 54

Şemsi Efendi İlkokulu: Şemsi Efendi Mektebi, Selanik'te bulunan Şemsi Efendi'nin (ö.1917) kurucusu olduğu şimdiki Feyziye Mektepler'inin öncüsü okuldur. Mustafa Kemal Atatürk Mahalle Mektebi'nden sonra burada okudu

Selanik Askeri Rüştiyesi:Şemsi Efendi İlkokulu'nu bitirdikten sonra Selanik Askeri Rüştiyesi'ne yazdırıldı. Kaymak Hafız adlı Arapça öğretmeninin kendisine sopa ile vurması üzerine bu okuldan ayrıldı

Manastır Askeri İdadisi: Manastır Askeri İdadisi Makedonya'nın Manastır şehrinde bulunmaktadır. Burada eğitim gören Atatürk için binanın 2. katında ayrılmış bir bölüm vardır.

Mekteb-i Harbiye: Türk Kara Kuvvetleri'nin muvazzaf subay kaynağı lisans seviyesinde eğitim vermektedir.

Umarım İşinize Yarar...

EGER İŞİNİZE YARADIYSA NE MUTLU BANA BEGENDİYSENİZ İŞİNİZE YARADIYSA TEŞEKKÜR ETMENİZ YETERLİ ARKADAŞLAR KOLAY GELSİN

benden şimdilik bu kadar
    mlsygmr, efe3412, _mesude_ ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. K@rd€L€n BuRCu

K@rd€L€n BuRCu Üye

Beğenileri:
    360
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım sayfa 84 85 86 ve 87 verebilir misin?
  3. bayramkalin

bayramkalin Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0
    bende yapmadım oraları arkadaşım
    asdenilka ve güneşim_doğmadı bunu beğendi.
  4. K@rd€L€n BuRCu

K@rd€L€n BuRCu Üye

Beğenileri:
    360
    Ödül Puanları:
    0
  5. güneşim_doğmadı

güneşim_doğmadı Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    aylin bu kardelen burcu senin isim mi yoksa hala arkadaşının mı?
  6. güneşim_doğmadı

güneşim_doğmadı Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    bayram kalinle yazmışsında arkadaşımın ki diye
  7. obirhaykolik

obirhaykolik Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları: