Sosyal İzolasyon Şeması

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Sosyal İzolasyon Şeması;

  Kendisini tüm dünyadan ve diğer insanlardan ayrı hissettiği bir şemadır. Sosyal fobik durumlarla birlikte çok sık görülür. Kişiiki kişiyi aşan topluluklarda kendisini rahatsız hisseder.
  Karakteristik Sosyal İzolasyon Davranışları;
  * Çevrenizdeki insanlardan farklı ya da daha aşağıda olduğunuzu düşünüyorsunuz. Farklılıkları abartıpbenzerlikleri küçümsüyorsunuz. İnsanlarla birlikte olduğunuzda bile kendinizi yalnız hissediyorsunuz.
  * İşyerinde en dışarıdasınız. Kendi kendinizesiniz. Terfi edemiyor projelere dahil edilmiyorsunuz çünkü uyum sağlayamıyorsunuz.
  * Grup içinde gergin ve utangaçsınız. Gevşeyipkendiniz olamıyorsunuz. Yanlış bir şey yapmaktan ya da söylemekten korkuyorsunuz. Bir sonraki sözünüzü planlamaya çalışıyorsunuz. Yabancılarla konuşurken rahatsızsınız. Diğer insanlara önerecek özel bir şeyiniz olmadığını düşünüyorsunuz.
  * Sosyal olarak gruplara katılmayı ya da toplumun parçası olmaktan kaçınıyorsunuz. Yalnızca yakın aile çevrenizle ya da arkadaşlarla vakit geçiriyorsunuz.
  * İnsanlar aileniz ile karşılaştığında ya da onlar hakkında çok şey bildiğinde utanıyorsunuz. Aileniz hakkındaki bilgileri diğer insanlardan saklıyorsunuz.
  * Uyum sağlamak için diğer insanlar gibi davranıyorsunuz. Onların sıra dışı yanlarınızı görmelerine izin vermiyorsunuz. İnsanların sizi utandıracaklarını ya da reddedeceklerine neden olacağını düşündüğünüz gizli bir hayatınız ya da duygularınız var.
  * Ailenizin eksikliklerinin üstesinden gelebilmenin üzerinde çok duruyorsunuz: statü kazanmamaddesel şeylere sahip olmakiyi eğitimli görünmekvs.
  * Doğanızın bazı yönlerini hiç kabul etmediniz; çünkü başkalarının bu yüzden hakkınızda kötü düşüneceğine inandınız (örn. utangaçentellektüelduygusal kadınsızayıfbağımlı)
  * Fiziksel görünüşünüze çok düşkünsünüz. Diğer insanların sizi bulduklarından daha az çekici olduğunuzu düşünüyorsunuz. Fiziksel çekiciliğiniz için sıkı çalışıyorsunuz ve fiziksel kusurlarınıza çok duyarlısınız (örn.kilofizikgörünüşboyözellikler)
  * Yavaşakılsız ve garip görünebileceğiniz durumlardan kaçınıyorsunuz (üniversiteye gitmektoplulukta konuşmak)
  * Sahip olmadığınız popülarite özelliklerine sahip diğer kişilerle kendinizi kıyaslıyorsunuz (örn. bakışlar paraatletik beceribaşarıgiyim).
  * Sosyal yetersizliğiniz olduğunu düşündüğünüz konularda telafi için aşırı çaba gösteriyorsunuz: popülaritenizi ya da sosyal becerilerinizi ispatlamakkazanmakdoğru sosyal grubun üyesi olmak kariyerinizde başarı elde etmekya da popüler çocuklar yetiştirmek.
  Özel Dikkat ! Sosyal İzolasyon’da Şema Kimyası;
  Bu şemaya sahip kişilerkendilerini dışlayabilecek ortamları daha çekici bulabilir. Örneğin yüksek standartçı kişilerin oluşturduğu seçkin topluluklarsosyetik ortamlar gibi. Olduğu gibi kabul edildiği gruplar ise kişiye çekici gelmeyecektir.
  Sosyal İzolasyon’un Kökenleri;
  Bu şemanın kökenleri daha çok akranlarla yaşantılara dayanır. Okuldaki bir farklılığınakranlar tarafından kişiyi incitici şekilde vurgulanmasıdalga geçilmesi ile bu konu nedeni ile dışlanmak önemli yer tutar. Ayrıca çocuğun kendi ailesini akranlarının ailesinden farklı olarak algılaması da önemli bir etkendir. Anne/babada da bu şemanın olmasıkendilerini toplumdan soyutlamalarıçocuğun bu şemayı geliştirmesine neden olabilir.
  Sosyal İzolasyon’un İlişkinize Yansıması;
  Bu şema daha çok kişinin topluluklarla ilişkisi ile ilgilidir ancak ilişkilere ikincil olarak yansır. Kişieşinin onu götürmek istediği topluluklara girmek istemeyecektir ve bu tutum eşler arasında sorunlara yol açabilir. Ayrıca kişi toplum tarafından kabul edilebilirliğini arttırmak için aşırı güzelyakışıklı saygın eşler seçer veya onlar tarafından hoşlanılmaya ve seçilmeye çalışır.

  -Alıntıdır...

Sayfayı Paylaş