Sosyoloji Kitabı Soruları

Konu 'Sosyoloji' bölümünde ´ Eda ~ tarafından paylaşıldı.

 1. ´ Eda ~

  ´ Eda ~ Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2011
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  1. " Sosyoloji, sosyal davranışa yönelen bilimsel bir yaklaşımdır. " diyen Joseph Fichter sizce bu tanımında sosyal davranış sözü ile hangi davranışları kastetmektedir?

  KAHVE İÇMEK SIRADAN BİR DAVRANIŞ MIDIR
  Kahve içmek gibi sıradan davranış biçimi hakkında sosyolojik bakış açısıyla söyleyecek neler bulabiliriz?
  Kahve, dünyanın en zengin ve en yoksul kesimlerini birbirine bağlar. Zengin ülkelerde büyük miktarda tüketilir ancak yoksul ülkelerde üretilir. Petrolden sonra uluslararası ticaretteki en değerli maldır. Üretimi, taşınması ve kullanımı dört tarafındaki insanlar arasında küresel etkileşimi gerektirir. Kahve; küreselleşme, uluslararası ticaret, insan hakları ve doğal çevrenin yok edilmesi gibi tartışmaların merkezinde yer alan bir üründür. Günümüzde markalaşmış, çeşitlenmiş ve şirketleşmiş satış zincirlerine konu olmuştur.


  2. Yukarıdaki metinde Joseph Fichter'in sosyal davranış kavr***** uyan davranış var mıdır? Örneğin kahve içmek sosyal bir davranış sayılabilir mi, neden?
  3. Sosyoloji sosyal davranışa yöneldiğine göre kahve içme davranışı da onun konusuna girer mi?
  4. Ayşe Hanımın kahve içmesi sosyal olay ama kahve içmek sosyal olgudur. Bu örnekten yola çıkarak sosyal olay ile sosyal olgu arasındaki farkları söyleyebilir misiniz?

Sayfayı Paylaş