Sosyolojinin Tarihi ve gelişimi

Konu 'Sosyoloji' bölümünde edebiyat_cı tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. edebiyat_cı

  edebiyat_cı Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2008
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  arkadaşlar sosyolojinin tarihi ve gelişimi lazım yarımlarınız için şimdiden teşekkür
 2. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
  SOSYOLOJİNİN DOĞUŞU VE GELİŞİMİ

  Toplumla ilgili fikir ve düşünceler insanlık tarihi kadar eskidir. Ancak toplumu ve toplumsal olayları bilimsel olarak araştırıp, incelemeyi oldukça yeni bir gelişme olarak değerlendirebiliriz. Bu bağlamda sosyoloji ikiyüzyıllık bir geçmişe sahip bir bilim dalıdır. Sosyoloji 19.yy’da, özellikle Batı Avrupa toplumlarında meydana gelen önemli siyasi, sosyal , ekonomik ve entelektüel gelişme ve değişmelerin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Batı Avrupa toplumlarında meydana gelen büyük değişimler modern toplum denilen bir toplum biçimini ortaya çıkarmıştır. Modern toplum, eski topluma ait birbirinden kopuk toplulukların bütünleşmesini, gelenek ve dinden kopmayı, bireyleşmeyi, rasyonelleşmeyi, kentleşmeyi, eşitsizliği kapsayan bir dizi süreçle ortaya çıkmıştır. Bu karmaşık toplumu incelemek sosyolojinin konusu haline gelmiştir.Modern toplumu oluşturan olaylar şunlardır:

  1.Ulus devletin yükselişi.
  2.Endüstrileşme
  3.Kapitalizmin yükselişi
  4.Sosyalist ülkelerin ortaya çıkışı
  5.Temsili demokrasinin doğuşu
  6.Bilim ve teknolojideki gelişmeler
  7.Kentleşme
  8.Kitle iletişim araçlarının gelişimi ve çeşitlenmesi
  9.Rönesans
  10.Aydınlanma
  11.Fransız ve Amerikan devrimleridir.

  Sosyoloji kelimesi Fransız sosyologu ve tarih felsefecisi A. COMTE tarafından icat edilmiştir. Comte sosyal olayları doğa bilimleri mo****nde kurmayı amaçlayan bir sosyoloji kurmak istemiş, ancak bunu başaramamıştır. Daha sonra Comte’u takip eden Fransız sosyologu E. Durkheim, sosyolojinin konusu, yöntemi ve akademik yaşamda yer alması konusunda önemli çalışmalar yaparak sosyolojinin gerçek olarak kurulmasını sağlamıştır. Daha sonraki gelişmeler sosyolojinin bütün dünyada giderek daha çok yayılmasına neden olmuştur. Sosyolojiye önemli katkı sağlayan başlıca düşünürler E. Durkheim , K. Marks, M. **ber, V. Pareto,G.Simmel,W. Mills ve T. Parsons’dur.Türkiye’de sosyolojinin kurucusu ise Ziya Gökalp’dir.
 3. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
  Sosyolojİnİn Kuruculari Ve GelİŞİmİ

  Toplum yapısının felsefi düşüncelerden ve değer yargılarından arınmışolarak,nesnel yoldan incelenmesi,ancak 19.yüzyılın ikinci yarısında başlayabilmiştir. Bundan ötürü sosyolojınin bilim haline gelişi,yalnız bizim için değil,batı yoplumları içinde yenidir. Böyle olmakla birlikte sosyolojının içine giren olay ve olgular yeni değildir. Toplumsal olgu ve kuramlarla ilgilenme eski çin ,yunan ve hint dönemlerine kadar uzanır. Yeni olan,toplumsal olguların bir bilim konusu olabilecek biçimde,nesnel olarak ve karşılıklı ilişkileri içinde ele alınması ve bunların insanların iyiliğine uygun biçimde değiştirilebileceğinin benimsenmesidir.
  Sosyolojınin isim babası olan Auguste Comte'un en önemli eseri pozitif felsefe dersleri 'dir. Comte bu eserinde toplumun yapısını ve bu toplumu değiştiren yasaları araştırır.Geliştirdiği üç hal yasası kuramı ile toplumların teolojik,metafizik ve pozitif olmak üzere üç aşamalı bir evrimden geçtiklerini savunur.
  Sosyolojinin bilim olmasına katkıda bulunan en önemli isim ise alman filozofu Karl Marx'tır.Marx evrimi savunan bir düşünürdür.Ona göre doğa ve toplum sürekli değişme ve gelişme içindedir.İnsan,doğa ve toplumdaki bu değişme ve gelişmenin yasalarını bilmek zorundadır.Çünkü, ancak o zaman doğayı ve toplumsal olayları açık seçik kavrayabilir ve onlara egemen olabilir.Doğal ve toplumsal olayları aydınlığa çıkaracak araç ise,YÖNTEMDİR.
  Marx2ın doğayı ve toplumu anlamak için kullandığı yönteme DİYALEKTİK denir.Diyalektiğe göre değişmeyi ve gelişmeyi yaratan şey,doğanın ve toplumun bünyesinde var olan karşıtların çatışmasıdır.Bunlar çok çeşitli şekillerde görülebilir.Ancak bu çeşitliliğin içinde,toplum için en köklü ve sürekli olanı,toplumsal sınıfların çatışmasıdır.Marx'a göre,sınıf savaşımlarını dikkate almadan ne tarih ne de toplum açıklanabilir.
  Marx toplumsal olayları ekonomik etkenlerle açıklar.Ona göre üretim ilişkileri toplumun gerçek temelini,başka bir deyişle alt yapısını oluşturur.Bu temel üzerinde hukuksal ve siyasi bir üst yapı yükselir.
 4. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş