Sözcük Anlamları

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde devil tarafından paylaşıldı.

1. devil

devil Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    6

Arkadaşlar sizden aşağıdaki kelimelerin anlamlarını paylaşmanızı istiyorum...:confused:
    İpek Yolu
    Kut
    Kurultay
    Feodalite
    Manihaizm
  2. kalpsiz_lady

kalpsiz_lady Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    İPEK YOLU=İpek Yolu, Çin'den başlayarak Anadolu üzerinden Avrupa'ya kadar uzanan ticaret yoludur. Batı Han hanedanı döneminde Zhang Qian zamanında başlamış olup yüzyıllarca doğuyu batıya bağlayan en büyük ticaret yollarından biri olmuştur. Doğuda Chang'an şehrinden (şimdiki Çin'nin Xian şehri) başlayan hat, iki güzergaha bölünürdü. İpek Yolu'nun güney güzergahı, Dunhuang ve Yangguan geçidinden geçtikten sonra batıya doğru ilerleyerek Kunlun Dağları ve Conglin Dağları'nı aşar, oradan da bugünkü Xinjiang Özerk Bölgesi ve Afganistan'ın kuzeydoğusu, İran ve Arap yarımadası üzerinden Roma İmparatorluğu'na ulaşırdı. Kuzey güzergahı ise, Dunhuang ve Yumen geçidinden geçtikten sonra batıya doğru ilerleyerek Tanrı Dağları'nın güney eteklerinden Conglin Dağları'nı aşar, oradan da Orta Asya üzerinden güney güzergahıyla birleşirdi. Bu iki güzergah, “Kara İpek Yolu” olarak da adlandırılır.
    Kut Ne Demektir?
    Türk Devletlerinde hükümdarlara devleti idare etme yetkisinin Tanrı tarafından verildiğine inanılmıştı. Tanrı vergisi kabul edilen siyasi iktidar, Kut kavramı ile ifade edilmişti. Hükümdarın kendisi ve ailesi Kutlu sayılmıştı. Bu egemenlik anlayışının sonucu olarak, Türk Devletlerinde hükümdarlık bir aile mirası olarak kabul edilmişti. Dolayısıyla hükümdar ailesinin erkek bireyleri, taht üzerinde hak iddia edebilmişlerdi.
    İslamiyet öncesi Tanrı adına yeryüzünü adaletle yönetmek görevinin yerini, İslamiyetin kabulünden sonra,Yeryüzünde Allahın son dini İslamiyeti yaymak ve bu amaç uğruna gazada( cihatta) bulunmak anlayışı almıştı.
    KURULTAY
    isim Moğolca
    1 . Ulusal veya uluslararası bilimsel toplantı.
    2 . Bir kuruluşun, gündemindeki sorunları, temel konuları
    konuşmak ve yeni kurullar seçmek üzere belli sürelerle veya gerektikçe yaptığı genel toplantı, kongre:
    "Dil Kurultayı."- .
    3 . tarih Eski Türklerde devlet işlerinin görüşülüp karara bağlandığı meclis.
    FEODALİTE= ortaçağ avrupa'sında toprağı ve üzerinde yaşayan köylüleri bir kişinin malı sayan rejim, derebeylik. bu sisteme feodalizm denir.
    avrupa’da 9. yüzyıldan ortaçağın sona kadar sürmüş olan ekonomik ve siyasi sistem. devletli toplumlarda asker şeflerin toprağı paylaşarak ilkel köleyi toprak kölesine (serf) dönüştürerek oluşturdukları düzendir. toprak kölesi ya efendisi için çalıştığı sürenin içinde ya da çalıştığı toprağın küçük parçasında kendisi için çalışmaktadır. bu durum köle ile serfi de birbirinden ayırt etmemize yardımcı olur (köle bir maldır) osmanlı’da derebeylik şeklinde görülür; derebeyler feodal beyler gibi şatolaşamamıştır.
  3. devil

devil Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    6
    Arkadaşım teşekkür ederim ama ben buldum...Yinede sağ ol...:p;)
  4. kalpsiz_lady

kalpsiz_lady Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    ben buldum deme bari hevesim kırıldı şimdi:D:D
  5. devil

devil Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    6
    Her yazdığım soruya cevap yazıyorsun...Benimkide kabalık...Teşekkür ediyorum bu yetmez mi:confused::p:D

Sayfayı Paylaş