sözlü soruları

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde punısher tarafından paylaşıldı.

1. punısher

punısher Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

1)itilaf devletleri sevr'i kabul ettirmek için ne gibi faaliyetlerde bulundular?2)sevr neden en son hazırlanan bir antlaşmadır?3)sevr antlaşmasına TBMM nası tepki göstermiştir?4)sevr neden hukuken ölü bir antlaşmadır?
  2. özgür_kız

özgür_kız Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    36
    soru 1:1920'de Doğu Trakya,Nazilli,Uşak ve Bursa'yı işgal ettiler.Bundan cesaret alan Yunanlılar 20 Temmuz 1920'den itibaren Doğu Trakya'da ilerlemeye başladı.Doğu Trakya'yı kısa Sürede ele geçirdiler.İşgaller karşısında zor durumda kalan İstanbul Hükümeti,saltanat şurasını toplayarak anlaşmayı onayladı.

Soru 3:Türkiye Büyük Millet Meclisi anlaşmayı onaylamamıştır.Onaylayanlarıda vatan haini ilan etmiştir.

Soru 4:Sevr anlaşmasının canlı ve geçerli olabilmesi için Meclis-i Mebusan tarafından onaylanması gerekiyordu.Onaylanmadığı için geçersiz sayılmıştır.(bu yönüyle ayastefonos anlaşmasına benzer.)

2.soruyu bilmiyorum:(
    Son düzenleyen: Moderatör: 19 Şubat 2009
  3. ~~Özge~~

~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    2. sorunun cevabı şöyle olabilir mi?kendim cevaplıyorum emin değilim ama :D

hani osmanlı devletini paylaşacakları için aralarında anlaşmazlığa düşmüş olabilirler

Sayfayı Paylaş