sözlü ve yazlı anlatımlardan 5 örnek bulabilirmisiniz.?

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde şule mleqq tarafından paylaşıldı.

1. şule mleqq

şule mleqq Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

sözlü ve yazlı anlatımlardan 5 örnek bulabilirmisiniz.?:confused:
  2. ben95

ben95 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    0
    ben her ikisindende birer tane buldum belki işine yarar

YAZILI ANLATIM
    1-evimiz yolun kenarındaki evlerden biridir. yoldan baklıdığı zaman birçok ev gibi sıvası yapılmış hali ile görülür. ancak babam balkonların içini fayansın üst tarafında kalan kısımları boyadı. bizim balkonumuzun yerleri fayans. duvarda yarısına kadar bu fayans devam ediyor. fayansların rengini annem beğendi. bal rengi... balkonumuz ve pencerelerde koyu siyah, demir parmaklıklar var. balkondaki parmaklıklarda tıpkı kuş kafeslerindeki gibi minicik bir pencere yer alıyor. evimizin çatısında mut'un tüm evlerinde olduğu gibi güneş enerjisi depoları ve paneller var. bir de daha önceki evimizden getirmiş olduğumuz küçük kardeşimin demirden salıncağı bulunuyor. saf demirden... sadece oturma yerinde eski, biraz yırtık bir yastık var. tabii ki eski olduğu için biraz paslı bir salıncak.
    SÖZLÜ ANLATIM
    1-Sinan KARADUMAN - Mesleği: Avukat – Yaş 35 – 8 yıldır çalışıyor. – Trabzonlu

1-Matematik öğrenmenin gerekliliğine inanıyor musunuz?
    Evet; insan zekâsını geliştirme ve pratik hayatımızda çok kullandığımız için önemlidir. Bütün pozitif bilimlerin anası olduğu için kimyada, fizikte, biyolojide çok yönlü olarak kullanılmaktadır.
    2-İşinizle matematiğin ilişkisi var mı?
    Muhakeme yeterliliği için matematiğin ağırlığı gerekir. Çünkü hukuk alanında muhakeme matematikte ki problem çözücülüğü olduğu için büyük önem arz etmektedir. Bunun gibi icraların alacaklarında hesaplanmaktadır. Bizim avukatlık ücretimizin hesaplanmasında da yüzdelik dilimleri kullanırız.
    3-Günlük yaşantınızda matematiği nasıl kullanıyorsunuz?
    Bankaya yatırdığım paranın faiz getirisinde ay sonunu nasıl getireceğime, alış verişlerimde yani hayatımın devam ettirebilmek için gereklidir.
    4-Toplumda Matematik neden ön planda tutuluyor?
    Hayatın gereği ve ihtiyacı olduğu için ön plandadır. Sanayileşmemiş toplum olduğumuz için genelde pozitif bilimleri kullanıyoruz. Önceden avukatlığa sosyal bilimlerden öğrenci alınırken şuan da eşit ağırlık bölümünden öğrenci alınmaktadır çünkü bunun nedeni matematiğin hukuk alanında yani problem çözme aşaması yoğun olduğu içim matematik eğitimi almış sosyal insanları ön planda tutulmaya başlandı.
  3. TheREDx

TheREDx Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Düşünce ve duyguların, başkalarına sözlü olarak bildirilmesine konuşma yada sözlü anlatım denir.

Buna Göre
    Selamlaşma
    Hatır sorma
    Tanışma ve Tanıştırma
    Soru sorma - Cevap verme
    Kutlama
    Başsağlığı (Taziye)
    Özür Dileme
    Telefonla konuşması Bunların herbiri sözlü anlatıma birer örnektir

Kitlesel sözlü anlatım örnekleriyse
    Konferans
    Açık Oturum
    Panel
    Sempozyum
    Forum

Bunlara örnekleri düşünerek veya araştırarak rahatlıkla bulabilirsin.

Sayfayı Paylaş