Stres,psikopat,sosyopat nedir

Konu 'Psikoloji' bölümünde Özel Üye Elif tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Özel Üye Elif

  Özel Üye Elif Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2.002
  Beğenileri:
  789
  Ödül Puanları:
  0

  Stres
  Psikopat
  Sosyopat terimlerin açıklamaları lazım çok acil
 2. devil

  devil Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  86
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  6

  Stres, genel perspektif içinde olumsuz bir uyaranı betimleyen oldukça yaygın kullanılan bir terimdir. Halk ( bazen yanlış telaffuz ederek streç der ), her meslekten insanlar, tıp adamları, özetle herkes stres'ten yakınmaktadır.

  NEDİR BU STRES?

  Kişiyi normal süreçten ayıran normal dışı "Durum" a sürükleyen bir süreç mi? Normallik ya da normal davranış birbirleri ile etkileşim durumunda olan insanın tüm sistemlerinin ortak ürünüdür. Normallik, herhangi bir andaki durumu tanımlamak yerine organizmadaki değişiklikleri veya süreçleri vurgular. Normallik canlı bir sistemin biyolojik, psikolojik ve sosyolojik değişkenlerin katkısı ve zamanın sürekliliği içinde işlevlerini sürdürebilmesini tanımlar. Normallik hem organizmanın fizyolojik olarak iyi çalışması, bunu yaparken de uyum yapma, yeterli olabilme, öğrenme karar verme, iç ve dış zorlanmalarla yani " Streslerle" baş edebilme gibi kavramlarla kompleks bağlantıları kurabilmesi diye tanımlanabilir. Bu uyum içinde, dakik, tıkır tıkır işleyen canlı organizmayı etki altına alan, uyumunu bozan " iyi" çalışmasını etkileyen, zorlayan, olumsuz uyaran bombardımanı stresli koşullardır ve bu uyaranlara karşı organizma, öznel, fizyolojik ve davranışsal tepki verir.

  Stres, Birbiri ile Örtüşen 4 Ana Tiple Tanımlanabilir;

  1. Akut; Ani, ansızın karşılaşılan bir olay, örneğin bir saldırı gibi,

  2. Subakut; Bir dönem içinde yaşanan sıkıntılı yaşantı parçası ve birbirini başlatan bir dizi olumsuz olaylar ve yaşantılar birini kaybetme, yas tutma, depresyona girme...ilah...

  3.Kronikleşme sürecinde, değişik aralıklar ile sürekli stresli yaşantılara mecbur kalmak.

  4. Kronik; Hiç kesintisiz sürekli zorlanma ağır yük altında yaşamak zorunda kalmak. Bu sıralanan stresin boyutları ne kadar fazla ve sayıları ne kadar çoksa zararlı etkilerinin ortaya çıkma olasılığı da o kadar fazladır.

  Bütün bunların yanı sıra, zorlanmanın dozu tabii kişiye göre değişmekle beraber iyi ayardaysa kişiyi aktive etmekle ve amacına ulaşmaya yönelik motivasyon sağladığı için yararlı olmakta ve kişiyi başarıya götürmektedir. Yani stresin " Azı Karar Çoğu Zarar" dır diye de söylenebilir, başka bir deyişle stres, sürekli yanması gereken bir ateş gibidir. Çok kısıldığında sönecek bu organizma için ÖLÜM demektir. Bunu kanıtlayan bir çok deney vardır, fazla açıldığında da parlayacak, bu da organizma için bir çok normal dışı tepkinin, yani sonunda bir çok Psikosomatik denilen hastalığın ortaya çıkması demek olacaktır. Ateş hep yanmalıdır, ne sönmeli ne parlamalı...Bu nasıl olacak ?...
 3. devil

  devil Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  86
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  6
  Psikopat eskiden her çeşit akıl hastalığını kapsayan bir sözcük olarak kullanılıyordu. Günümüzde ise vicdan eksikliği ve kişilik bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.

  Psikopat antisosyal kişilerde ( sosyal hayatı olmayan ) kişilik bozuklukları olarak tanımlanabilir. Psikatin en temel sebebi beynin ön lonunda bulunan hareket azlığı olarak kabul edilmektedir.

  Serotonin değişik ruhsal bozukluklara neden olmakla birlikte kortikotropin gibi bazı kimyasal maddelerin beyinde az oranda bulunması etkilidir. Yani psikopat diye tabir edilen kişide bunların azılığı nedeniyle anormalliklerin insan genine taşınması psikopati gelişiminde çok etkilidir.

  Bu tür sorunlar görülen kişilerin aile içinde şiddete maruz kalması veya aile içi şiddete sahip olması, madde bağımlılığı ( uyuşturucu, esrar, eroin ) , alkol bağımlılığı ve diğer dış etkenler bu tür psikopatlık hastalığını hızlandıran ve insanın psikopat denilen kişilik bozukluğunun olmasında çok önemli bir etkendir.
 4. devil

  devil Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  86
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  6
  sosyopat kelime anlamında psikopat tanımına yakındır. pat eklentisi fizyolojik olarak anormal seyreden hastalık bulgusu anlamındadır.

  toplumun temel kuralları ile uyuşamazlık ve bunları şiddet yoluyla çözme şeklinde kendisini gösteren kişilik bozukluğu, psikolojik bir hastalıktır. temel dürtülerine göre hareket eden, tanımadığı biri ile bile sadece zevk için zorla cinsel ilişkiye girmekten tutun da toplum içince hoş karşılanmayacak dahası toplumsal antipati doğuracak tarzda giyim, vücudun fiziki görselliğini bozacak şekilde aşırı abartılı dövme veya deriye takılı piyersing benzeri, anormalite ile olumlu veya olumsuz ilgi çekmeye çalışma düşüncesi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş