Süratli Okuma Yöntemleri

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde Cixx tarafından paylaşıldı.

 1. Cixx

  Cixx Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.023
  Beğenileri:
  314
  Ödül Puanları:
  0

  :shy:

  a. Paragraf Okumak:

  Paragrafların basında genellikle ilk cümlede anafikir vardır. Takip eden cümlelerde ise açıklamalar ve örnekler verilir. Yazıda geçen anafikir bulunduktan sonra, diğer cümlelerdeki detayları okumaya gerek yoktur.
  b. Göz Devinimleri:

  Hızlı ve etkili okuyabilmek için gözlerin ve aklın birlikte çalışmaya alışması gerekmektedir. Okuma sırasında, gözler satırlar üzerinde soldan sağa, sağdan sola, yukarıdan aşağıya göz sıçramaları ile ilerler. Okuma olayı, bu sıçramalardaki saptamalar sırasında, yakalanacak sözcük kümesini algılayarak gerçekleşir. Bu yüzden hızlı bir okuyucu olabilmek için, göz sıçramalarım hızlandırmak, duraklama sürelerin! kısaltmak ve duraklama sürelerinde çok fazla sözcüğü görebilmek gerekir.
  c. Saptamalar:

  Fazla sayıda sözcük kümesini algılayıp, anlamlandırabilmek için sözcük kümelerinde, gözün belli bir noktaya saptanarak sağ ve solundaki sözcükleri mümkün olduğu kadar daha fazla sayıda algılamak mümkündür. Bu da okumayı hızlandırır.
  d. Kolon Okumak:

  Günümüzde metinler mümkün olduğu kadar dar kolonlar halinde yazılmaktadır. Sınavlarda sizlere sorulan soruların metinleri de aynı mantıkla hazırlanmaktadır. Çünkü dar kolonlar daha kolay gözden geçirilmektedir. 3-4 kelimelik dar bir kolon okunurken, ortasından düşey bir doğru boyunca gözlerimizi aşağı doğru kaydırmamız yeterlidir. 5-6 kelimelik normal bir kolon okunurken, ikinci ve dördüncü kelimeleri okumamız yeterlidir. 7-8 kelimelik geniş bir sütun okunurken, dördüncü ve altıncı kelimeleri okumamız yeterlidir.
  e. Göz Gezdirme:

  Normal bir kitap sayfası gibi, geniş kolonlu metinler için uygun bir yöntemdir diyebiliriz. Sayfanın sol üst köşesinden sağ alt köşesine, bir köşegen doğrultusunda gözler kaydırılarak hızlı bir okuma yapmak mümkündür. Sonuç olarak hızlı ve etkin okumada önemli olabilecek kriterleri şöylece sıralayabiliriz:
  * Gözünüz ve beyninizle okuyun,
  * Gözünüzü tek tek kelimeler görme yerine, kelime grupları görmeye alıştırın,
  * Geri dönüşleri engellemek için okuduğunuz yazıya konsantre olmasını öğrenin,
  * Asıl anlamı dile getiren kelimeler üzerinde yoğunlaşarak gereksiz kelimelerle vakit kaybetmeyin,
  * Detaylar yerine anafikir için okuyun.

  </STRONG>

Sayfayı Paylaş