sy 36 hürriyet kasidesinin beyitlerinin açıklaması...!

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde zeynep*idil tarafından paylaşıldı.

1. zeynep*idil

zeynep*idil Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

bilen varsa lütfen yardım edin!!

2. neslisu

neslisu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    6
    tamam ben bir bakayım gecen seneki kitablarım duryo sözelciyim bakım kitabıma dur yazayım
  3. neslisu

neslisu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    6
    söle yazayım senn istedin bilğiyi yazarsın oldumu : konusu hürryet kasidesinn dürüstlük onurlu olmak insan sevgisi gibi kavaramlar işlenmiştr. nazım biçimi kasidedir. 31 beyten olusmustur. bety yalın sade bir dille yasılmıstr. yapmıs oldum beytleri yasım bunlarıda hoca söylerken not almıstım
  4. neslisu

neslisu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    6
    9 yapmısım 9dan baslım : 9beyittn acıklaması: vatandaki olumsuzluklarartırmak basarı ve zafere kosmak onu degiştirebilirz. 10beytn acıklaması:en önemli beyyitr her kafadan sesin cıkması güzel seydir her carpısmadan güzel fikirler ortaya cıkar 11 beyitr:zenginlikinsanlarla makam sahibi kişiler karsılastırılmıstır kişilikleri degil 12 beyit: milletin durumndan endişe ederler bundan korkma diyo 13: karsılastrma aslan bişi yapmaz sadece kükrer diyor 14: yetenegini ortaya cıkaramadıgı için utansın 15:tarihin hiçbir döneminde karanlık sayfalar olmadıgını anlatıor 16: ataların övülmesi gecmişin övülmesinden bahsediliyor 17:vatan ugruna dökülen kandan ve terk edilen bedenden eger alcak ugruna öldüyse kötüdür. 18: hürryet ugurna ates olsa eger yiğitsen korkusuzsan kacmazsın 19: karsılastrma yapılmıstır. 24te nida sanatı vardır 21de söz sanatları vardır 25de benzetme vardır. 26: insan calıstıktan sonra ezilmez daha yararlı olursun 27: sanatı : nida sanatı tezat sevgiliye benzetilmesi 28de istiare vardır 29dada 30da acık istiare vardır 31 de ise bu kaside dua ile bitiyo hürryet kasidesi arkaslar benden bukadar dier yapmadım acıklamaları kendinz yablrsnzz aslında kolay
    angelina_ bunu beğendi.
  5. neslisu

neslisu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    6
    siir beyitlerle aruz ölçüsüyle yasılmıstır.nazım biçimi kaside ancak kasidelerdeki gibi devlet büyüğünü övmek dilll vatan millet gbi kavramları övmek
  6. zeynep*idil

zeynep*idil Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    çok teşekkür ederim ya gerçekten çok yardımcı oldu
  7. GuLsAh

GuLsAh Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    bu bilgiler benimde çok işime yaradı cevaplayan arkadasa tesekkurler acaba hürriyet kasidesinde beyitlerdeki söz sanatlarını bulan varmı varsa yardımcı olabılırmı bana acaba cok acil lazım lutfen :(
  8. by_kivanc

by_kivanc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    emeğinize sağlık... ödevi yapmam konusunda güzel fikirler var.
  9. kubram

kubram Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    teşekkürler
  10. çılgın

çılgın Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları: