syfa 128 deki hazırlık soruları

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde zaferacar tarafından paylaşıldı.

 1. zaferacar

  zaferacar Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  21 Kasım 2007
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar ve sevgili hocalarım bir zhmet ödev ve sözlü notu alcam ltfn ya bekliom
 2. kefensiz_yatan

  kefensiz_yatan Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2007
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  evet banada lazım yha yapaesanız çok güzel olur ya şimdiden tşk
 3. MıstqhK

  MıstqhK Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  0
  Sayfa 128

  1.Barajlarda elektrik üretimi nasıl olur?
  Barajlar bir akarsuyun enerjisini elektrik enerjisine çevirmeye yarayan yapılardır. Akarsuyun enerjisinden elektrik üretebilir ya da akarsuyun yolunu kesip onu üretime ihtiyaç olacağı zamana kadar baraj gölünde depolayabilirler, çünkü elektriği kullanmanın en verimli yolu onu üretildiği anda tüketmektir.
  Barajlar aslında bir ya da birden fazla dev jeneratör içerirler. Bu sebeple bir barajı anlamak için önce bir jeneratörün çalışma prensibini inceleyelim;
  Jeneratörler elektromanyetik endüksiyon prensibi ile çalışırlar. Elektromanyetik endüksiyon, bir telin içinden geçen manyetik alan değiştiğinde o tel üzerinde bir akım oluşmasına sebep olur. Bu tel eğer dışarıdan bir güç ile çevrilirse bu çevirmeyi sağlayan enerji elektrik enerjisine dönüştürülmüş olur.
  Barajlarda tam olarak bu prensiple, ancak daha komplike ve verimli mekanizmalarla çalışır. Tellerde bir yerine binlerce sarım vardır, ve çevirme gücünü ise su değirmenlerine benzer bir mekanizma ile türbinlerden akan su sağlar. Akan su türbinleri çevirir ve türbinler şaftı döndürür, şaft jeneratör içerisindeki armatürü çevirir ve jeneratörün çıkışı şehir şebekelerine elektrik sağlar.
  Bu türbinlerin saniyedeki dönüş sayısı akımın frekansını, manyetik alan ise voltajını belirler. Tabii ki bu iki değişken evimize evimize gelene kadar 50Hz frekans ve 220V etkin voltaj değerlerine getirilir. Evlerimizde doğru akım değil alternatif akım kullanıyor olmamızın sebeplerinden biri elektriğin barajlarda bu şekilde üretiliyor ve bu şekilde daha verimli iletilebileceği voltajlara (yüksek gerilim gibi) taşınabiliyor olmasıdır, zira transformatörlerde jeneratörler gibi alternatif akımla çalışır.
  Hidroelektrik santrallerinde jeneratörler elektrik ihtiyacına göre gerekli sayıda aynı anda çalıştırılarak enerji tasarrufu sağlanır.

  2.Keban Barajı,Hasan Uğurlu Barajı,


  3.Susuz Hiçbirşey Olmaz,Kıtlık Olur,İthalat İhracat Azalır
 4. afiş_gizem

  afiş_gizem Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  6 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  tşk ederim saol gerçekten benimde işime yaradı baya bi..........

Sayfayı Paylaş