Tamer Karadağlı

Konu 'Sanatçılar' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Tamer Karadağlı - Ankara
  24.05.1967 / -------
  TAMER KARADAĞLI 24 Mayıs 1967, Ankara

  Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı. Aslen Kars-Sarıkamışlı'dır. İlkokula başlamadan ailesi ile birlikte ABD'ye yerleşen Karadağlı, Türkiye'ye dönmüş sonra yapamayıp tekrar Amerikaya gitmiştir. Lise son sınıfta kesin dönüş yaptığı yıllarda da lise yıllarında okulunu aksatıp akut sinemasına abone olmuştur. Bir yandan da lise yıllarında onun için bir tutku olduğunu belirttiği seslendirme sanatına başlamıştır. Sonra Shakespeare'in "Kuru Gürültü" adlı oyununu hem Türkçe hem İngilizce oynamış ve böylece Bilkent Üniversitesi macerası başlamıştır. TED Ankara Kolejinden sonra Çankaya Lisesinden ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümünden mezun olan sanatçı ilk filmini 1993 yılında çevirdi. Çocuklar Duymasın dizisiyle ün kazandı. Birçok ünlü oyuncunun seslendirmesini de yapan Karadağlı, Arzu Balkan ile evliydi. Sanatçı ayrıca 8 farklı ingilizce lehçesini konuşmaktadır.
  FİLİMLERİ
  Sağlık Olsun- 2009
  Altın Kızlar- 2009
  Ah Kalbim- 2009
  Son Ağa - 2008
  Kiralık Oda - 2008
  Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım - 2007
  Fedai - 2007
  Living & Dying - 2007
  Hayatım Sana Feda - 2006
  Arka Sokaklar - 2006
  Beyza'nın Kadınları - 2005
  Şans Kapıyı Kırınca - 2005
  Yağmur Zamanı - 2004
  Çocuklar Ne Olacak? - 2004
  Avrupa Yakası - 2004
  Bir Tutam Baharat - 2003
  En Son Babalar Duyar (dizi) - 2002
  Çocuklar Duymasın - 2001
  Nasıl Evde Kaldım - 2001
  Artık Sevmeyeceğim - 2000
  Sarı Evin Esrarı - 2000
  Şaşı Felek Çıkmazı - 2000
  Demir Leblebi - 1999
  Babam Olur Musun? - 1999
  Ferhunde Hanımlar - 1993
  Seslendirme
  Sanatçı, seslendirme camiasında George Clooney'in özdeşleşen sesi olarak tanınır.

  Ocean's Eleven - George Clooney
  Batman ve Robin - George Clooney
  Intolerable Cruelty (Dayanılmaz Zulüm) - George Clooney
  Burn After Reading (Aramızda Casus Var) - George Clooney
  Michael Clayton (Avukat) - George Clooney
  Solaris - George Clooney
  Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri) - Michael Madsen
  Original Sin (Günahkar) - Antonio Banderas
  Dragonfly (Sonsuz Aşk) - Kevin Costner
  Bodyguard - Kevin Costner
  Godfather (Baba) TRT dublajında Al Pacino
  İyi,Kötü ve Çirkin VCDde Clint Eastwood
  Star Wars 3 - Revenge of Sith - Darth Vader
  HAKKINDA YAZILANLARIN BİR KISMI

  'Çocuklar Duymasın' dizisinin 'Taşfırın Erkeği' Tamer Karadağlı, mason olmak için başvurduğu Loca'yı karıştırdı. İddiaya göre, Zafer Ergin ve Aykut Oray'ın başını çektiği sanatçı lobisi karşı çıktı. Karadağlı, vazgeçti. Ancak üyeler arasındaki gerilim sürüyor

  Mason sanatcılar Loca'ya sokmadı

  Tamer Karadağlı, çocukluktan beri ilgi duyduğu masonluğa, bir dostu aracılığıyla başvurur. Zaten çok meşhurdur ve iyi para kazanmaktadır. Kariyer kaygısından ziyade, masonluğun felsefesi ile ilgilidir. Başvurusu alınır ve sınav süreci başlar. İlk tahkikatlar olumlu sonuçlanır. 3 ayrı Loca görevlisi, birbirinden bağımsız olarak Tamer Karadağlı'yı araştırmış, iş oylamaya kalmıştır.

  Konuyu yakından takip eden bir Loca mensubu, ünlü oyuncunun adaylık sürecinin olumlu seyretmesini saklamıyor: 'Tahkikatları başarıyla geçti. Bu da bizi kızdırdı. Özellikle Zafer Ergin, Aykut Oray, Zeki Alasya gibi sanatçılar Tamer Karadağlı'ya tepkiliydi. Çok para kazandığı ve kendi içlerinden sıyrılıp büyük şöhret olduğu için çekememezlik vardı. Kıskandılar, istemediler.'
  FUHUŞ BASKINI
  Tamer Karadağlı tam da bu sırada, büyük bir fuhuş skandalının ortasında buldu kendini. Bazı mankenlerle para karşılığı İstanbul Movenpick otelinde buluştuğu belgelendi. Evliliği ve kariyeri büyük yara aldı. 'Çocuklar Duymasın' dizisinden ayrılmak zorunda kaldı. Basın toplantısıyla eşinden ve kamuoyundan özür diledi ama bu onu kurtarmaya yetmedi. Mason Locası'ndaki karşıtlarının eline büyük bir koz verdi.

  Loca'da rahatsızlık arttı, mail gruplarında Tamer Karadağlı'ya yönelik kampanya başlatıldı. Binlerce şikayet mektubu ve mail elden ele dolaştı. Ancak hem referans olanlar hem de Büyük Loca, Karadağlı'nın arkasında durdu. Bu durum, mason sanatçıları daha da sinirlendirdi.

  Tepkiler genele yayılınca ortamı daha fazla germek istemeyen Karadağlı, başvurusunu geri çekti. Loca Üstadı da onun bu kararını destekledi. Aradan bir yıl geçmesine rağmen Loca'da sular durulmadı. Bir üye, 'Onu Loca'ya teklif edenlerle aramızdaki sürtüşme bitmedi. Teklif edenler gerekli cezayı alana kadar da sürecek' diyor.
  HİÇ ÇAPKIN MASON YOK MU?
  TAMER Karadağlı olayı, masonları kendi içlerinde sorgulamaya yöneltti. Çünkü evli olduğu halde kaçamak yapanlar vardı. Kimse sütten çıkmış ak kaşık değildi. Karadağlı'nın reddedilmesine tepki gösterenler, Zeki Alasya'nın Loca'ya kabul edildiğinde yaşam tarzının ondan farklı olmadığını ileri sürdüler. Ancak Alasya'nın kıskanılacak tarafı yoktu ve ekonomik durumu iyi değildi. Karadağlı'yı ondan ayıran nokta da buydu.
  Loca'nın örtülü ödeneği: Dul Kadının Kesesi
  Locaların kayıtdışı iki tür geliri var.
  İlki, 'Dul Kadının Kesesi'nde toplanan paralar. İkincisi, devlete düşük gösterilen aidatlar. Üstadın tasarrufunda olan bu paralar örtülü ödenekte birikiyor, makbuz kesilmiyor.
  Asıl sorun da bu. Kaydı tutulmadığı için, yolsuzluklara davetiye çıkarıyor.
  HİRAM Usta'nın dul annesinden esinlenerek masonların temel simgelerinden biri haline gelen 'Dul Kadının Kesesi' yardım toplanan kese anl***** geliyor.
  Türkiye genelinde 300'e yaklaşan localar, 14 günde bir kendi aralarında toplanır. Her locanın sayıları 50-100 arasındaki üyesi bu toplantılarda dolaştırılan keseye para atar.
  ÖRTÜLÜ ÖDENEK
  Kesede biriken ortalama 500-1000 YTL para, üstadın arzusuyla okul yaptırmak, bursiyer öğrencilerin ihtiyacı gibi yardım amacı güden projelere tahsis edilir. Fakat kayıtdışı olduğu için suiistimale açıktır.
  Bunun dışında locaların en önemli gelir kalemi aidatlardır. Yeni girenlerden 2-3 bin YTL giriş harcı alınır. Yıllık aidat ise 350-500 YTL arasındadır. Fakat bu miktarların küçük bir bölümü makbuzla kayıt altına alınır. Gerisi, tıpkı 'Dul Kadının Kesesi'nde toplanan paralarda olduğu gibi Loca'nın örtülü ödeneğidir. Türkiye genelinde 14 bin masonun Büyük Loca'ya kayıtlı olduğu düşünülürse, kasadaki para milyonlarca YTL'yi buluyor. İşte bu paranın şahsi amaçlarla kullanılması veya kayıtlı paranın naylon faturalarla harcanması yolsuzluklara yol açar. Localar bu tür 'açıkları' kendi aralarında para toplayarak giderir.

  Eski Büyük Üstat Kaya Paşakay olayında da bu yöntem izlenebilirdi ama hem açık çok büyüktü hem de yaşanan iç çekişme, konuyu basının gündemine taşıdı.
  DEVLET TAKİP ETMELİ
  Örtülü ödenekten yapılan yolsuzluklardan çok rahatsız olan çevreler, devletin mutlaka bu gelirleri takip etmesi gerektiği üzerinde duruyor. Bu durum üyeler arasındaki çek-senet davalarına bakan Mason Mahkemesi için de geçerliliğini koruyor.
Sayfayı Paylaş