''Taner Görgülü ~ Özlem` Anlamlı Sözler Arşivi''

Konu 'Anlamlı Sözler' bölümünde Moderatör Taner tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Moderatör Taner

Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    3.519
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Ankara

Gözlerinizle dinliyorsunuz siz;
    Bir öykü anlatmak istiyorum bu nedenle:
    Bir nergis çiçeği ölmüş.Çayırdaki çiçekler,ırmaktan birkaç damla su istemişler,ona gözyaşı dökmek için.
    ''''Bendeki tüm su damlaları gözyaşı olsa,nergis için yaşlara yetmez.Onu çok severdim''''demiş ırmak.
    ''''Nergizi kim sevmezdi?O kadar güzeldi ki...''''diye yanıt vermiş,çayırdaki çiçekler.''''Gerçekten güzelmiydi?diye sorunca ırmak,''''Senden iyi kim bilebilir bunu?Kıyında eğilip suyunda kendi güzelliğine bakardı her gün,''''demişler.Irmağın yanıtı şöyle olmuş:
    ''''Onu sevmemin nedeni,bana eğilip baktığında,suyumun yansımasını görmemdi GÖZLERİNDE....''''

Oscar Wilde

İki keşiş yolda giderlerken,bir su birikintisinden karşıya geçmek için bekleyen genç bir kadın gördüler.Keşişlerden biri,genç kadını kucakladı ve suyun öteki yanına geçirdi.Öteki keşiş arkadaşının bu davranışını başka bir biçimde yorumladı ve bu nedenle hiç de hoş karşılamadı.Yaklaşık bir kilometre sonra ise,kendini daha fazla tutamadı,arkadaşına bu davranışın yanlış olduğunu anlatmak istedi.
    ''''Böyle bir şeyi nasıl yapabildin?''''dedi''''Biz keşişiz,bırak bir kadını kucaklayıp karşıya geçirmek,onlara bakmamız bile yasaktır.''''
    Öteki keşiş,arkadaşına şöyle yanıt verdi:
    ''''Ben o genç kadını bir kilometre geride bıraktım''''dedi.
    ''''SEN İSE ONU HALA TAŞIYORSUN...''''

Irmgard Schloegl

Her rüzgâr savuracak bir toz bulur. Her hayal yaşanacak bir can bulur... Her düş gerçekleşecek bir umut bulur... Kolay bulunmayan tek şey güzel bir dostluktur...?
    Son düzenleyen: Moderatör: 19 Ağustos 2010
    Çiğdem Eylül, yeşimsu, benqiSu ve diğer 28 kişi bunu beğendi.
  2. Moderatör Taner

Beğenileri:
    3.519
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Ankara
    Yar dediğim, yarama Yar edemediğim
    Sıkışıp kaldığım şu hengameden sıyrılmam için tebessümüne muhtacım...

ben daha yokluğunla baş edemezken üstüme çullanan bunca acıya,

bunca başıboşluğa ve anlamsızlığa karşı koyacak gücüm yok...

sen beni bilirsin YARİM!!!

benim bilemediğim sensin...

adını anmadığım, anmaya çalıştığım, yapamadığım...

anıma adını düşüremediğim,

adında anımı bulamadığım...

YAR dediğim, yarama YAR edemediğim...

bu imkansız kurutur umut tohumlarımı..

yakar yıkar içimi...

karşı koyamam sensizliğin kalbime hükmetmesine...

beni sar RABBİM!!!

rahmetinle öyle bir sar ki...

unuttur dağlardan yüce kederimi...

erit içimdeki firavunu...

nemrutlarım dize gelsin...

bıraksın kalbimin peşini...

iki kaşımın arasında pusuya yatmış bir iblisi kucaklıyorum sensiz uyuduğum her gece...

adını anamadığım dillerim, seni göremeyen gözlerim...

ve seni sevmeye güç yetiremiyen kalbimle sızıyorum her gece duvar diplerine...

bu keşliğe, bu serseriliğe tamah ettirme nefsimi

SEVDİĞİM!!!

sevdiğim derken yerin dibine girdiğim...

içinde bunca pisliği barındıran küfür kokulu kalbime adını almaya ar ettiğim...

aynaya her bakışımda,

şeytanı görür oldum şah damarımda...

bilirim SEN ondan daha yakınsın bana...

BIRAKMA BENİ SEVDİĞİM... SEVMEDİĞİM KUCAKLARA...

hadi döndür beni uzaklardan...

RAHİM esmanın tecellisini bekliyor kalbim ölümüne bir susuzlukla...

sana açım..yalnız SANA...

ey kalbime hüznünü koyan AŞK...

SEVDİĞİM!!!

RABBİM!!!

kaldır kalbime çöreklenen balçığı...

kalbime bulanan şu çamuru yırt...

yüreğim yalnızca SANA dır
    HaYaT SéRSéRi, yeşimsu, benqiSu ve diğer 19 kişi bunu beğendi.
  3. Moderatör Taner

Beğenileri:
    3.519
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Ankara
    Nedir insanların paylasamadığı,anlayamadığı?
    Oysa öyle güzellikler var ki yeryüzünde...

Degerini bilmeden bazi degerleri yitirmek niye?

Hayatın en güzel yanı olan sevgiyi,
    Tam anlamiyla yasamamanın sebebi ne ?

Bir dost ,bir arkadas kolay kazanılabiliyormu ki
    Göz kirpmadan kaybetmeyi göze alabiliyor insan?

Değerlere değer verilse o zaman anlasılırdı
    Hayatin tadı, anlamı..

Zormudur,

Dökülen gözyasi karsisinda biraz olsun duygulanabilmek?

Acilari neme lazim demeyip paylasabilmek?

Bencil gözlerle bakmayip hayata onu tanimak?

Zormudur,

Icinde günden güne sevgi cicekleri büyütmek,
    Vefayla sulamak???

Zormudur,

Herseyden önce Allah sevgisini yüceligiyle yürekte barındırabilmek?

Lutfedilen ömrün gayesini anlamak?
    Zormudur,

YÜREKTE KI CICEKLERİ hep canlI

tutmak ???
    yeşimsu, benqiSu, yarendoga ve diğer 17 kişi bunu beğendi.
  4. Moderatör Taner

Beğenileri:
    3.519
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Ankara
    Bunu senin için araştırdım. B....

Hoş geldin ey güz yağmurum;

Sağanağına tut bu çorak gönlü. Seline kat yangınlarımı. Damla damla denize at kanayan yanlarımı. İçimde uyuyan tohumları uyandır, baharlara taşı/r yüreğimi. Hüznümün sarı yapraklarını toprağa kat.

Acıktım sana; sofrana oturt beni.
    Acıttım içimi; göğsünde avut beni.
    Aktım sana; damla damla yut beni.
    Aldandım sahte ışıklara; beşiğinde uyut beni.
    Ağular içtim bal kâselerinden; döşeğinde sağalt beni.
    Azaldım nisyanlar içinde; gözlerinde çoğalt beni.
    Ağına düştüm isyanların; tut elimi, doğrult beni.
    Ağzına düştüm yalanların; tut dilimi, doğruda tut beni.
    Ayartısına kandım anlık sevdaların; tut gözlerimi, körelt beni.
    Arı duru kalamadım, bulandım; el üstünde tut pişmanlıklarımı, durult beni. Tut beni
    yeşimsu, benqiSu, dAdLu ŞeYtAn ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  5. Moderatör Taner

Beğenileri:
    3.519
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Ankara

hüzün dokunmuşsa bir kere...

Hüzün;bir gece çöl yolunda gözlerine rüzgarın,kumlar içerisinden yaşları değdirmesi.Hüzün;cam kenarından imkansızlığa bakan gözlerin yağmurlara karışması..Hüzün;susamış bedenlerin sahte mevsimlere söylediği tek kelime....

Hüzün bir kere uğramışsa yanına,ellerin kanar gülleri tutarken.Gönlüne seher yelleri sarılır,rüyalardan uyanırken.Umut etmeyi umarsın yüreğinden.Tutunacak bir dal ararsın ötelerde.Düşersin boşlukta.Elini uzatırsın bilinmezlere.Karanlık tutar elinden.Yıldızların olur benliğin.Karışamassın dünyaya çünkü derdin dünyadan derin.Bir kızıl gökyüzünün en taze doğuşunda en bilinmez ve görülmez yerinde saklanır yerin.Sen konuşur,sen ağlarsın.Sen tanırsın kendini.Seni sana anlatırsın.Senden sen şikayetçi olursun.Sensizliği sorarsın doğan güneşe.Dem vurursun zamandan aheste aheste.Bilirsin ki yüreğin açılmayı bekleyen bir kafeste.Kimbilir hangi aşktan hüküm giymişte yatar bağrı yanıklar hüzündeki hapiste.

Hüzün,yürek devletini içten sarsan bir depremdir çoğu zaman.Sarsılırsın ve kalırsın bazen gözyaşı enkazlarının altında.Beton değildir seni ezen,gözyaşının hüzünden örülmüş mahsenleridir üzerindeki.Üzerindeki yük değildir belini büken,taşıdığın yoğun duygulardır
    belkide.Kütlesi hacminden büyük duygular.Hüznü yüzünden belli duygular....

Hüzün yansımışsa pencerenden içeri duvarların boyanır ilkin ona.Nereye baksan onu görürsün.Yalnızlığının bir yansıması olur dört duvar sana.Duvarlarının her yanında yalnızlığının portresi vardır.Kumbaranda biriken gözyaşlarıdır.Resim sayfalarında silinmiş mutluluklar vardır.Hüzün der için.Hüzün söyler duan.Hüzünle serilir seccaden.Hüzne yolculanır yüreğin...

Kuşlar çırparken kanatlarını gökyüzünde her kanadın esintisi eser gözlerine.Yüreğini salıverirsin kanatlarının üstüne.Güneşi görürsün mesela.Niye yandığını anlatır sana.Dağları görürsün.Niye bu kadar heybetli olduklarını dinlersin.Kuşlarla dost olursun.Bir kumruyu dinlersin mesela.Ondaki aşkı alırsın heybene.Bulutların saflığıyla sarınırsın.Maviyle renklenirsin.Ve anlarsın artık yerde hüzün,gökte hüzün.Hepsi hasret "BİR"ine.Sende hasret ol hep "BİR"ine,"BİR"liğine..

Ebedi hüznü giyerken üzerine gülü ölüme giydiriyorsun aynı zamanda.Yanıyorsun hep ama yakamıyorsun.Ağlıyorsun ama ağlatamıyorsun.Kanıyorsun ama kanatamıyorsun.Acıyorsun acıtamıyorsun.Çünkü hüznün,sahibine.Sahibinden öğrendin üzülsenden üzmemeyi.Sahibindir seni yaşatan,sana yaşam veren.Ve sahibindir sadece hüzün denizlerinde gezen yüreğini kıyıya çıkartacak olan...

Son verilirken dünyada dostluğa artık.İnat olsun dünyaya,dostumdur hep adımı dost koyanlar.Ve bu dünyada hüzünlü olmak bir acizlikse artık,selam olsun benim gibi aciz insanlara....

Ve yine hüzün dolmuşsa odama,odam dar gelir bana.Yanarım yanarımda yakamam ben asla.....
    yeşimsu, benqiSu, yarendoga ve diğer 15 kişi bunu beğendi.
  6. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    Konu Yalnış Yerdeydi.Taşıdım.
    benqiSu, dAdLu ŞeYtAn, f@tm@ ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  7. Hera.

Hera. Kuşlara takılıp gidiyor aklım. Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    806
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Eskişehir.
    güzel sözler..
    f@tm@ bunu beğendi.
  8. rapgirl

rapgirl Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    sana katılıyorum merve...
    çok güzel sözler gerçekten...
  9. Moderatör Taner

Beğenileri:
    3.519
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Ankara
    Teşekkür Ederim. Bahar
    yeşimsu ve f@tm@ bunu beğendi.
  10. Moderatör Taner

Beğenileri:
    3.519
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Ankara
    Susmak

Vaktiyle gül kokulu meclislere aşina bir derviş, memleketinden uzaklara gitmek zorunda kalmış. Ruhu beden gurbetinde mahpus olan insan, bir de bedeni ile giderse siz düşünün halini! Ne halden anlayan bir dost, ne kapısını çalabileceği bir yaran, ne aynı dilden konuşabildiği bir yoldaş…

Böyle zamanlarda daha bir özlenir arkada bırakılanlar, daha bir iç yakar muhabbetin iştiyakı…

Derviş, bir gece vakti yalnızlığın ne menem bir şey olduğunu iliklerine kadar duyarak yürürken, yanından geçmekte olduğu evden gelen bir kokuyla sendelemiş. Bir muhabbet, bir neşe, bir tanıdık his… Eve doğru yürümüş. Bahçe kapısından içeri süzülünce kalbinin atışları hızlanmış, muhabbet kokusu bir başka yakmış içini, ayakları bedenini taşıyamaz olmuş, kapının önüne gelip oracıkta boynunu büküp beklemeye koyulmuş. Kapı aralandığında, karşısındaki hiç tanımadığı ama ezelden aşina olduğu kişiye sarılmamak için zor tutmuş kendini. Susmuş ve beklemeye koyulmuş. Tebessüm ederek içeri dönen ev sahibi, elinde ağzına kadar su dolu bir kâse ile geri gelmiş. Bu kez yüzünde bir hüzün, gözlerinde mahcubiyet, dudaklarında sükût…

Kapının önünde mahzun bekleyen derviş başını hafifçe kaldırıp kâseyi görünce, hemen yanı başındaki gülün bir kırmızı yaprağını koparıp, zarafetle bırakmış suyun üstüne… Ne su taşmış, ne de ağırlaşmış kâse gül yaprağıyla. Kâsenin oracığa bırakılmasıyla birbirlerine sarılmış iki ebed dostu.

Bu başka bir lisan galiba. Sadece ehlinin bildiği, ehil olmayanların ise sadece hakkında konuştukları bambaşka bir lisan. Tevekkeli dememiş “Bilen söylemez, söyleyen bilmez.” Diyenler.

Susmak zor iş belli ki. Âlemlerin Efendisi “Susan kurtulur” buyurmuşlar. Haydi dilinizi susturmayı başardınız diyelim, ya kalbin susması… Bir de kalp var. Marifet onu susturmakta.

Peki o nasıl olacak? Kalbe sizin iradeniz dışında bir tek hissin bile gelmemesi… "Tatmayan bilmez.”
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş