Tanzimat dönemi eserler ve akımlar

Konu 'Dil ve Anlatım 11. Sınıf' bölümünde by.dqbbe tarafından paylaşıldı.

 1. by.dqbbe

  by.dqbbe Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar lütfen şu 3 soru cevaplayınız 17 aralık cuma kadar yazılı sorulucak ..lütfen ....

  1.Sergüzeşt romanındaki romantik ve realiz öqeler....

  2.felatun bey´le rakım bey romanı niçin romantik bir eserdir?

  3. zehra romanın niçin naturalistir?

  lütfen örnek ile açıklayınız şimdiden teşekurler..:330::330:
 2. ozqe_621

  ozqe_621 Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2010
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  Türkçeyi Bozuk Yazmak
  Lenincilerin İşidir!

  Güzel dilimize saygı duymayan, onu biçimden biçime sokarak yabancılaştıran kişiler, kendilerince sempatik görünmek ve iletilerini gizemli kılmaya çalışmaktadırlar. Fakat bu yaptıkları bilinçsizce davranışlar, onların farkında olmadan Lenincilerin oyununa geldiklerini göstermektedir. Bu yazımda kızıl moskofların Türkçemizi baltalamak ve güçsüz kılmak için ortaya attıkları hain bir planı ortaya koymaya çalışacağım.

  Son 15 yıl içerisinde Türkiye’de internet hızla gelişmeye başladı ve artık bugün neredeyse herkesin evinde bir internet bağlantılı bilgisayar bulunuyor. İnternetin hızla gelişmesiyle birlikte, insanları etkileyebilecek bir araç olarak kişilerin interneti kullanma oranı da arttı. Böylece bir “internet medyası” ortaya çıktı. İnsanlar buradan fikirlerini ortaya atıp, bazen binlerce kişiyi peşinden sürükleyecek yazı ve görseller paylaşınca, doğru kullanıldığında dünyaları ayağımıza getirdiği için çok yararlı olan internet, hain kişilerin emellerine de araç olmaya başladı.

  Türk’e ve Türklüğe ait tüm değerlere ezeli düşman olan kızıl komünistler, bu durumu fırsat bilerek önce “Leninci“ olmanın göstergesi olarak bilimsel sosyalizmin kurucusu olan Lenin’in adının ilk harfi olan “L” harflerini , Türkçenin yazım kurallarına aykırı olacak biçimde tüm yazılarda büyük yazmaya başladılar. Böylece bir kişinin komünist olduğu rahatlıkla anlaşılabilecekti. Şöyle ki “Her türLü zorLuğa dayanacağız.” cümlesinde örneklendirildiği üzere “L” harflerini büyük yazan Leninciler, karşısındakilere komünist olduklarını simgeleyecek bir mesaj vermeyi düşünüyorlardı. Böylece yoldaşlarını da kolayca tanıyabileceklerdi.
 3. by.dqbbe

  by.dqbbe Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bulduklarım .
  1.soru.. serguzeşt romanından .. aşkın duygusalıqın ve huzun geçtigi yerler romantik öqe taşır. örnegin. dilber ile celal bey aşkı bir romantık öqe.... dilberin evden ayrılması ve celal beyin yataklara düşmesi hüzrana uqraması romatik bir öge.... realizm öge ise köle ticaretini toplumsal bir açıdan gerçekci bir şekılde anlatılması bir realizm öqe taşır...

  2. soru.. aşkın duygusallııqn huzunun bolca yaşantı bu roman bu yuzden romantık deqer taşır..
  3. soru....yk

Sayfayı Paylaş