tanzimat edebiyatının oluşmasındaki faktörler nelerdir

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde puzum tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. puzum

  puzum Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  tanzimat edebiyatının oluşmasındaki faktörler nelerdir arkadaşlar yarımcı olurmusunuzz lütfen....
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ekim 2009
 2. __EsiLa__

  __EsiLa__ Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  95
  Beğenileri:
  47
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  burdan da birşeyler bulabilirsin ve

  Tanzimat Edebiyatı; yerli kaynaklardan beslenmekle kalmaz, Batı'dan özel*likle Fransız Edebiyatı'ndan genişçe yararlanır. Bunun nedeni, XVIII. yüzyılda Fransız Uygarlığı'nın İspanya, İtalya ve İngiltere'yi etki alanına alması, evren*sel bir kültür düzeyine varmış olmasıdır. O yüzyılda Amerika dahi, bilim, felsefe ve edebiyat bakımlarından Fransa'nın ve Lâtince'nin yerini alan Fran*sızca'nın etkisindedir.Kâtip Çelebi'nin «Cihan-nüma» sı, XVII. yüz*yıldan sonra Avrupa'ya gönderilen elçiler, Yirmisekiz Çelebi Mehmet'in «Paris Sefaretnâmesi» Avrupa kültürünü bize getirmekte çok büyük rol oynamıştır. Yirmisekiz Mehmet Çelebi'nin oğlu Sait Efendi'nin Osmanlı Devleti'nde ilk matbaayı kurmasının da Tanzimat Edebiyatı'nm kaynakları arasında sayılması doğaldır.

  Tanzimat Edebiyatı; Avrupa'nın etkisi alanında olduğu kadar, her alanda yenileşmenin de görüntüsüdür. Bizanslı'ların edebiyatı, ticaret yoluyla İspanya, Portekiz, İngiliz ve diğer birçok yabancı kaynaklar edebiyatımızı etkiler. İs*tanbul yaşamı, özellikle Beyoğlu adeta küçük bir Avrupa etkinliğini gösterir Fransız Devrimi, İstanbul'dan heyecanla izlenir.

  Tanzimat Fermam'yla Tanzimat Edebiyatı'nın başladığı savı ileri sürü*lemez. Çünkü toplumsal bir olayın edebiyata yansıması için o olgu içinde yaşamış yeni bir kuşağın yetişmesi gereklidir. Toplumsal olaylar için, başlan*gıç ve bitim tarihleri koymak yanlış olmakla beraber, Tanzimat Edebiyatı'nın 1860'tan sonra başladığı savı doğrudur. Tanzimat Fermam'nda dille, edebiyat*la ilgili hiçbir madde olmamasına karşın, Gülhane Hattı'ndan yirmi yıl sonra Tanzimat ilkelerine göre yetiştirilmek istenen ilk kuşak ortaya çıkar.

  Tanzimat'ı hazırlayanlarla, sonraki yetişenler, Divan Edebiyatı'nın yeni yaşamı anlatmıya yeterli olmadığını görürler; böylelikle «Edebiyat Akımları» açılmış olur. Bu dönemde yetişen sanatçıların, hemen hepsi, Fransız Edebiyatı'ı örnek alırlar. Tanzimat Edebiyatı'nın gerek nazım'ında, gerek nesrin'de, Fransız Edebiyatı'nda görülen Klasisizm, Romantizm, Realizm, Natüralizm gibi edebiyat akımlarının kaynak etkinliği başlar.

  böyle bişi daha buldum umarım işine yarar
 3. Kazanova

  Kazanova Üye

  Katılım:
  18 Nisan 2009
  Mesajlar:
  161
  Beğenileri:
  92
  Ödül Puanları:
  29
  osmanlı devletinde batılaşma hareketleri 18. yüzyıl başlar. Lale devri Batılaşma hareketlerinin ilk meyvelerini verdiğidönemdir. Matbaanın gelişi, toplum bünyesinde olumlu olumsuz bir çok gelişmenin başlangıcı olmuştur denilebilir. 3.Selim Dönemi devletin batı karşısında kendini yenileme dönemidir. 1807-1808 olayları ve 2. mahmut'un saltanatı, özellikle vaka-yı hayriye (1826) tanzimat fermanının ilanını hazırlayan ortamı oluşturmuştur. 1839'da mustafa reşit paşa çocuk sayılacak abdülmecit'i yanına alarak okuduğu Gülhane Hattı Hümayunu, Devlet'in batı karşısında boyun eğdiğinin resmen ilanı olmuştur. hemen arkasından ilan edilen Islahat fermanı da boyun eğişin perçinlenmesi niteliğindedir.

  XIX. yüzyıl tümüyle Batı hayranlığının be batının teknik üstünlüğünün karşısında bir şaşkınlık asrı olmuştur. Özellikle Sadullah paşa'nın ilim ve tekniğin yerini belirten, aklı ve ilerlemeyi savunan, kaderci dünya görüşünün damgasını vurmuştur
  .

  1859'da Yusuf Kamil paşa, Fenelon'dan ilk roman çevirisi, Telemak'ı yapmış; bir yıl sonra da Şinasi ve Agah Efendi ilk sivil gazete olan Tercüman-ı Ahval'i çıkarmışlardır. 1860 yılında, Tercüman-ı Ahval'in çıkışı tanzimat edebiyatınında başlangıcı olmuştur

  ben de bunu buldum arkadaşım umarım işine yarar.
 4. sheker_kız

  sheker_kız Üye

  Katılım:
  27 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  tesekkür ederim işime cok yaradı allah sizden bin kat razı olsun :D
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ekim 2009
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş