tanzimat fermanı

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde **yaGmuR tarafından paylaşıldı.

1. **yaGmuR

**yaGmuR Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

arkadaslar tanzimat fermanı nedeni önemi ve sonuçlarını bulamıyorum.. yaRdım edebiLiR miSinzz...??
  2. çikolata

çikolata Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    16
    Tanzimat Fermanı'nın Sonuçları

Tanzimat Fermanı kişisel özgürlükleri ve vatan*daşlık haklarını genişletmiştir.

Tanzimat Dönemi'yle başlayan ıslahat hareket*lerinde daha çok hukuk ve yönetim alanında ıs*lahatlar yapıldı. Batının etkisiyle hazırlanan bu ferman, yapılacak ıslahatları da içermiştir.

Hukuk alanında ıslahatlarla yeni ticaret ve ceza kanunları ile yeni mahkemeler kurulmuştur. Tanzimat Dönemi'nde Şer'iye mahkemelerinin yanı sıra, azınlıkların Cemaat mahkemeleri, Konsolosluk mahkemeleri, Ticaret mahkemele*ri ve Nizamiye mahkemeleri faaliyet göstermiş*lerdir. Bu mahkemelerde birbirinden farklı kuralların uygulanması hukuk birliğini bozmuştur.

Tanzimat Fermanı, halkın isteğiyle değil, padi*şahın tek taraflı bazı esasları devlet garantisine almasıyla ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ferman halk arasında fazla anlaşılamadı. Fermanın an*laşılması için Anadolu ve Rumeli'ye memurlar gönderildi. Bu dönemdeki gelişmelerin etkisiyle ilk Osmanlı aydın kadrosu yetişmiştir.

Padişah, bu fermanı kabul ederek kendi yetkile*rini sınırlandırmıştır.

Batıyı daha iyi anlayan aydınlar yetişmiş ve ba*tılılaşma hareketleri yoğunlaşmıştır.

Maarif Nezareti kurularak (1857) medreseler dışındaki bütün eğitim kurumları bu bakanlığa bağlan*mıştır. Bu durum eğitim - öğretim alanında iki*liklere neden olmuştur. Yine Tanzimat Döne*mi'nde kız öğrencilerin eğitimi devletin so*rumlulukları arasına girmiştir.

İlk banka bu dönemde kurulmuştur(Bank-ı Dersaadet, bu bankanın iflas etmesi üzerine Bankı Osmanî adlı banka kurulmuştur 1856)

Ceride-i Havadis, Tasvir-i Efkâr ve Tercüman-ı Ahval gazeteleri çıkarılmıştır. Bu durum halkın önemli gelişmelerinden haberdar olmasına, kültürel gelişmelerin hızlanmasına, okuma yazmanın önem kazanmasına ortam hazırla*mıştır.
  3. çikolata

çikolata Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    16
    İlanının Nedenleri :
    • Avrupalıların içişlerimize karışmasını engellemek
    • Halkın sosyal yapısında yenilikler yaparak çağdaşlaşmayı sağlamak
    • Mısır valisi M.li Paşaya karşı Avrupalı devletlerin desteğini sağlamak
    Önemi : Tanzimat fermanıyla Osmanlılara " Kanun " gücü girmiş oluyordu. Esaslı sonucu, Tanzimat dönemi aydın tipi yetiştirerek eğitimde vermiştir.
  4. **yaGmuR

**yaGmuR Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

İlanının Nedenleri :
    • Avrupalıların içişlerimize karışmasını engellemek
    • Halkın sosyal yapısında yenilikler yaparak çağdaşlaşmayı sağlamak
    • Mısır valisi M.li Paşaya karşı Avrupalı devletlerin desteğini sağlamak
    Önemi : Tanzimat fermanıyla Osmanlılara " Kanun " gücü girmiş oluyordu. Esaslı sonucu, Tanzimat dönemi aydın tipi yetiştirerek eğitimde vermiştir.
    Genişletmek için tıkla...

teşekkür ederimm =))
    biRaz geC oLdu ama.. kbkmaa =))
  • фуля

фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    474
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

teşekkür ederimm =))
    biRaz geC oLdu ama.. kbkmaa =))
    Genişletmek için tıkla...
    yazılarına dikkat et
  • Sayfayı Paylaş