tarih 10. sınıf yazılı hazırlık soruları..

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde mushamba tarafından paylaşıldı.

1. mushamba

mushamba Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

arkadaşlar tarihten geçmem için çok önemli..yardımcı olacağınızı umud edip şimdiden teşekkür ediyotum..:( soruları cevaplayabilirseniz şimdiden çok teşekkür ederim..

• 1-denge siyaseti nedir?
    • 2-Osmanlı Devleti hangi antlaşmadan sonra dende siyaseti izlemiştir?
    • 3-yaş antlaşmasının önemi nedir?
    • 4-sanayi devrimi sonucu ortaya çıkan yeni sınıf hangisidir?
    • 5-fransız ihtilalinin dünyaya ve osmanlıya getirdiği değişiklikler nelerdir?
    • 6-sömürgecilik nedir?
    • 7-resyanın balkanlarda izlediği panslavizm politikasını osmanlı açısından değerlendiriniz.
    • 8-19.yüz yıl ıslahatlarının genel özellikleri nelerdir?
    • 9-19. yüz yıl ıslahatlarını daha önceki ıslahatlardan ayıran özellik nedir?
    • 10-sırpların bağımsızlığı hangi antlaşmada kabul edildi?
  2. ~~Özge~~

~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    ne zamanana lazım bunlar şimdi yapamam acil değilse yarın cevaplayabilirim.
  3. mushamba

mushamba Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    yaa yarın tarihten son sınav bende bi yandan cevaplıyorum 5 sayfa soru var..tüm sınavlar üstüste geldi ne yapacağımı şaşırdım..lütfen yardım edin..
  4. фуля

фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    474
    Ödül Puanları:
    0
    3- Yaş Antlaşmasının imzalanmasıyla, 1787 yılında Osmanlı Devleti'yle Rusya arasında başlayan, sonra da Avusturya’nın katılmasıyla genişleyen savaş fiilen ve resmen sona ermiş oldu.Osmanlı'da Dağılma Dönemi başladı.

4- işçi sınıfı

5-fransız ihtilai sonuçlari:
    1 ) ulusal devlet yönetimleri agirlik kazanmaya basladi. 2) ulusal egemenlik, ulusçuluk, anayasacilik, adalet, özgürlük, esitlik, kardeslik, insan haklari, demokrasi gibi ilkeler yayilmaya basladi. bu fikirler kisa zamanda bütün ülkelere yayildi. ihtilalin getirdigi en önemli yenilik insan haklaridir. fransizlar daha önce yayinlanan ingiliz ve amerikan insan haklari bildirgelerini göz önüne aldilar. daha kapsamli bir bildirge hazirladilar. bu bildirge, diger milletler tarafindan kabul edildi. 3) sosyal devlet anlayisi benimsenmeye baslandi (yasama, yürütme, yargi yetkileri birbirinden ayrildi) 4) burjuva sinifi yönetimde agirlikli bir güç haline geldi...

6- Sömürgecilik, genellikle bir devletin başka ulusları, devletleri, toplulukları, siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya yayılmayı istemesi,

8- 19. YÜZYIL ISLAHATLARI
    Osmanlı Devleti XIX. yüzyılda,
    Merkezi otoriteyi güçlendirmek
    Askeri alanda yenilikler yaparak toprak kaybını önlemek
    Ulusçuluk akımının yaygınlaşmasından sonra azınlıkların imparatorluktan ayrılmalarını engel*lemek
    Avrupa'daki gelişmeler paralelinde imparatorlu*ğun modernleşmesini ve demokratikleşmesini sağlamak
    Ekonomik sorunları çözmek
    Avrupalı devletlerin desteğini sağlamak
    amaçları ile değişik alanlarda yenilikler yapmıştır.

9- Avrupa'daki gelişmeler paralelinde imparatorlu*ğun modernleşmesini ve demokratikleşmesini sağlamak

10- 1878 berlin antlaşması
  5. фуля

Beğenileri:
    474
    Ödül Puanları:
    0
    2- karlofça ve istanbul antlaşmaları olabilir
  6. mushamba

mushamba Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    biraz geç oldu ama çok teşekkür ederim..
  7. фуля

Beğenileri:
    474
    Ödül Puanları:
    0
    kusura bakma sabah 6 da gördüm okula yetişmek için acele ediyordum sabah bakamadım öğlen bakabildim

Sayfayı Paylaş